Blogid

Lumetorm Henriette (2. ja 3.12.) ja arktiline nädalalõpp (4. ja 5.12.)

Ilm ja inimesed - 1. Detsember 2021 - 18:06

Viimane uuendus : 1.12.2021 kell 18:05

Pöördeliste sündmuste valguses viibis uue postituse tegemine. Kaalumisel oli minupoolne blogist loobumine, kuid kuna siin on aktiivne lugejaskond ja tark arutelu ilmateemadel, ei tahtnud päris maha visata tehtud tööd ja saavutatud lugejaskonda.

Nii sai otsustatud, et blogi jätkan ainuisikuliselt mina ning sellega kaasnevad nii formaadimuudatus kui ka mõned muud sisulised-välimised muudatused. Kui vähegi võimalik, proovin postitusi-prognoose uuendada igapäevaselt.

Praegune postitus ongi nagu näide uuest formaadist. Sellised saavadki enamvähem olema uued postitused. Eelmistest põhjalikumad, ise koostatud joonis-kirjeldustega. Täiustusi tuleb ilmselt aja jooksul küll juurde, aga praegu nii.

Kõik ettepanekud, tagasiside jm. on oodatud!

Nädal algas juba talviselt, töönädala lõppu saadab torm ja uue nädala alguseks jõuab paukuv pakane.

Lumetorm Henriette

Neljapäeval (2.12.) saabub läänest meie ümbrusse aktiivne Henriette nimeline madalrõhkkond.

See pressib eemale kitsukese kõrgrõhuvööndi ja toob meile tormituult ja tuisku ning paljudesse kohtadesse ka lumelisa. Keeris liigub üle Läti itta Venemaale, seetõttu võib Eesti põhjaserv laussajuta jääda ja peab leppima vaid tugeva ja kõleda tuulega.

Õhurõhk keerise keskmes langeb 970hPa-ni, see tekitab laialdaselt suure õhurõhuerinevuse ja põhjustabki tormituult ja tuisku.

Neljapäeva öösel jõuab madalrõhkkond Läänemere lõunaosa kohale. Selle pilvemassi serv jõuab juba kolmapäeva õhtul, kuid lumesajuala jõuab öösel saartele ja Edela-Eestisse. Sadu on enamasti mõõdukas, kohati ka tugev. Öösel, enne sadu, jõuab õhutemperatuur langeda mandril -9...-15ni, kohati idaservas enamgi.Hommikul jätkab sajuala levimist üle maa, kuid Põhja-Eesti võib laiguti sajuta jääda. Sadu on jätkuvalt mõõdukas-tugev. Lisaks tugevneb ka kirde- ja idatuul sisemaal puhanguti 15 m/s, rannikul 23 m/s. See keerutab tuisku ja muudab teeolud keeruliseks. Ettevaatust ka võimalike langevate puudega! Põhjarannikule võib jõuda mereefekti lumepilvi!Päeva peale levib sajuala ka veidi põhja suunas, kuid päris põhjarannikule ei pruugi laussadu jõuda, samas on seal võimalus mereefekti lumeks. Päeval on külma 2...9°C.Henriette asukohaprognoos neljapäeva päeval. Keeris liigub musta noolega näidatud trajektoori pidi ning tihedam lumesadu üle eesti ida-lääne suunalisest valgest joonest põhja poole tõenäoliselt ei jõua ning nii saab Põhja-Eesti vaid nõrka lund, kuid tormituult.

Õhtul ja järgneval, reede (3.12.) öösel lumesadu ja tuisk jätkuvad koos tugeva idakaare tuulega, vaid saartel ja lääne-edelaosas võib sadu juba hõredam ja laigulisem olla. Õhutemperatuuris muutust ei toimu, jääb 2...8°C vahele. Reede päeval ida ja kagu pool sadu ja tuisk jätkuvad, lääne poolt alates sadu juba hõreneb /lakkab. Püsib põhjarannikul kerge mereefekti võimalus.Ka tugev tuul annab järgi ning koos keerise möödumisega pöördub läände ja loodesse.Kogu selle aja jooksul on lõunamaakondades oodata 10...15cm lumelisa, põhja pool 0...4cm. läänes 2...8cm.
Arktiline nädalalõppLaupäeval ja pühapäeval (4. ja 5.12.) on tugevneva kõrgrõhkkonna servaalal lumehooge sisemaal harva, kuid rannikualadel (eelkõige põhja- ja looderannikul) käivitub tõenäoliselt mereefekt. Tingimused selleks on sobivad, kuivõrd meri on veel jäävaba, õhumass 1,5km kõrgusel piisavalt külm (-13...-18°C isoterm Eesti kohal!) ning õhuvool keerab kirdesse. Seega saab põhja- ja looderannik tõenäoliselt lisalund, eelkõige pühapäeval.Tuul on mõlema päeva vältel küllaltki rahulik ja puhub idakaarest. Laupäeval on õhutemperatuur nii öösel kui päeval -10°C ümbruses, meretuulega rannikul mõni kraad soojem.Pühapäevaks saabub kirdevoolus arktiline kargus ja õhutemperatuur on nii öösel kui päeval juba -15°C ümbruses(-5st rannikul -18ni sisemaal), õhtul aga langeb veelgi madalamale.Õhumassitemperatuur 1,5km kõrgusel pühapäeval. Niivõrd külm õhk meie kohal tähendab mereefekti ja mandril temperatuuri esmaspäeva öösel -20 ja madalamalegi.

Uuel nädalal jätkub talvine ilm. Arktiline külm eemaldub esmaspäeva õhtuks, kuid sellegipoolest jääb temperatuurifoon miinuspoolele.Järgmist suuremat lumesadu on oodata teisipäeval - kolmapäeval.
Lisaks on lugejad teinud huvitava, kuid paikapidava tähelepaneku : Gröönimaale prognoositavad soojemad ilmad on toonud Läänemeremaadesse talvised ilmad. Kas pole huvitav seos?Veel täheldati, et Gröönimaa prognoosid on tunduvalt pikemalt ette täpsed, kui meie Eesti omad. See on tõenäoliselt tingitud asukoha erinevusest - Eesti on klimaatilises mõttes ja geograafilise kliima arvestuses piiripealne maa, mis toobki meile muutlikkuse ja selle pikaajaliste prognooside väikse täpsuse, Gröönimaa aga on klimaatiliselt stabiilsemas kohas ning pikaajaliste prognooside tegemine on paremate võimalustega ja täpsusega.

Kategooriad: Blogid

47.nädala ilm (22.- 28.11.2021)

Ilm ja inimesed - 22. November 2021 - 18:01

 Kommentaariumi viide

Uuendatud : 22.11.2021 kl 18:00

Tähelepanu! Eeloleval ööpäeval (öö vastu 23.11. ja 23.11. päev) muutuvad olud laialdaselt talviseks ja keeruliseks.Kesköö paiku jõuab saartele ja looderannikule tugev lörtsisadu, mis levib hommikuks üle maa.Tugevneb ka tuul, puhanguti 19 m/s.Õhutemperatuuri kiire muutumise, nulliläheduse ja tiheda saju tõttu tuleb liigeldes olla eriti tähelepanelik!Oodatav tahke sademe kiht 5...8cm.
No tere talv! Talv saabus Eestisse.Õie Bugiene foto Haapsalust 22.11.2021 ennelõunal.Selline pilt avanes üsna paljudes kohtades põhja-, loode- ja ka idamaakondades.


Tuleb talvise näoga nädal.
Esmaspäeval (22.11.) jõudis merelt arenevaid rünksajupilvi, mis tõid mitmele poole lund ja lörtsi. Mõnes kohas sadas maha enam kui 5cm lumekiht!Tuul oli ööpäevaringselt vaikne ja õhutemperatuur enamasti miinuspoolel.
Teisipäeval (23.11.) jõuab loodest madalrõhkkond Eesti kohale. Jõuab see Läänemere põhjaosa kohalt üle eesti kagusse-itta.Hilisõhtul - öö esimeses pooles jõuab saartele ja looderannikule tugev lörtsisadu, mis liigub edasi ida suunas. Hommikuks läheb sadu lääne pool vesisemaks. Oodatav lörtsikiht lääne pool hommikuks on 5-8cm, mis muudab teeolud keeruliseks!Esiti tugevneb öösel edela- ja lõunatuul puhanguti 19 m/s, seejärel öösel pöördub saartest alates tasapisi loodesse, kuid püsib tugevana. Päeval laussadu eemaldub (läänes vesine,idas lumine) ning keerise järel on veel kohatisi sajuhooge.Õhutemperatuur on öösel enne saju jõudmist laialdaselt miinuspoolel, saju jõudmisel aegamisi tõuseb. Hommikuks on Lääne-Eestis valdavaks plusskraadid, ida pool jääb veel kergelt miinusesse. Temperatuuri kõikumine põhjustab mitmel pool teepinnal jäidet, mistõttu tasub olla eriti ettevaatlik.
Kolmapäeval (24.11.) jõuab madalrõhkkonnale täiendust põhja poolt. Selle niiskus jõuab enamasti põhja- ja idamaakondadesse. sajab hooti, lund ja lörtsi.Tugev läänekaaretuul nõrgeneb päeva peale. Öösel on mandril 0...-5°C, saartel kraad-kolm üle nulli  Päev tuleb üle maa +2...+8°C vahel.
Neljapäeval (25.11.) on tulemas juba järgmine madalrõhkkond ühes vihma-, mandril ka lörtsisajuga.Sadu on tugevam ja laialdasem päevasel ajal, kuid sajuhooge on laiguti ka öösel(peamiselt Lääne- ja Põhja-Eesti rannikualadel). Lõunakaaretuul tugevneb taas sisemaal puhanguti 12, rannikul ja saartel 18 m/s.Öö on laialdaselt miinuspoolel, hommikuks tõuseb ja päev on sarnaselt eelmisega +2...+8°C vahel.
Reedel (26.11.) toob loodest üle liikuv madalrõhulohk taas ilmamuutuse külmenemise suunas.Öösel sajab tihedat vihma, päeva peale läheb sadu lumisemaks ning on ikka nii mõneski kohas tihe. Tuul pöördub külma loodesse ja algab külma sissetung.Öösel on sooja 1...5°C, päeva jooksul langeb kõikjal alla 0°C.
Nädalavahetus (27 ja 28.11.) hoiab talvist ilmamustrit.Lõunast läheneb madalrõhkkond, mille põhjaservas pöördun õhuvool põhja-kirdesse ning lisandub külma. Sajuhooge on mõlemal päeval ning üldjuhul lumena, vaid kitsal rannikuribal võib tulla ka lörtsi.Tuul pöördub koos õhuvoolu suunamuutusega kirdesse-põhja, puhangud ulatuvad rannikul 16 m/s. Õhutemperatuur on laupäeval põhja pool alla 0, lõunas 0 või kraad-paar üle.Pühapäevaks langeb kõikjal miinuspoolele.
Kes veel talverehve pole alla pannud, oleks viimane aeg seda teha, sest ka edaspidi jätkub vaheldusrikas, kuid külmenemise trendiga muutlik ilm. Sajab aina enam lund ja olud muutuvad keerulisteks ja talvisteks.
Kategooriad: Blogid

Lühiajaline, kuid tugev loodetorm 19.- 20.11.2021

Ilm ja inimesed - 18. November 2021 - 15:36

Kommentaariumi viide

Lähenemas on järgmine tormikeeris, mis paisutab tuule paiguti kuni 30 m/s.

Väikse, aga vihase osatsükloni prognoosasukoht laupäeva öösel. GFS 500hPa temperatuur ja õhurõhk

Sünoptiline olukord :Reede (19.11.2021) päeval läheneb Läänemere põhjaosast (Põhjalaht) suures süsteemis tekkiv pisike, kuid vihane osatsüklon, mis võtab kursi Eesti suunas. Laupäeva (20.11.2021) öösel ületab selle kese Põhja- ja Kirde-Eesti ja see tekitab suure õhurõhuerinevuse ja toobki tormituult. Juhtumisi on sattunud meie kohale ka loode-kagusuunaline jugavool, mis annab tuulele veel hoogu juurde. Samuti lisab tuult külmema õhu järsk sissetung.
Meie ilm :Reedel (19.11.2021) ennelõuna on kohatiste sajuhoogudega. Läänekaaretuule puhangud ei ületa 14 m/s. Õhusooja on 2...6, kuid õhtul tõuseb lühiajaliselt Lääne-Eestis kuni 10°C-ni! Reede pärastlõunal/õhtul läheneb kõnealune osatsüklon Eestile. Selle tihe vihma- ja lörtsisadu jõuab saartele ning levib kiiresti üle maa.Tsükloni keskme jõudmisel Eesti rannikule (õhtu/hilisõhtu) keerab tuul kõikjal loodesse ja alates saartest tugevneb väga järsult, puhangud õhtuks 26 m/s.Laupäeva (20.11.2021) kesköö paiku(+- mõni tund) on oodata tormi haripunkti. Loodetuule kiire tugevnemine jätkub ja keskmine tuule kiirus on 11-19, puhangud rannikul 26, Hiiu-, Saaremaa ja mandri looderannikutel mõne tunni vältel ka 30 m/s. Täielikult välistada ei saa ka veel tugevamaid puhanguid.Üle maa liigub keerisega kaasa tormav tihe vihma- ja lörtsisadu. Kuna keeria liigub kiiresti, siis hommikuks suurem maru annab järgi ning päeval puhangud üle 25 m/s enam ei tõuse, õhtuks nõrgeneb veelgi.Õhuvool keerab loodesse, külm tungib agressiivselt sisse ja õhutemperatuur langeb öö jooksul 0...+6°C-ni, õhtul langeb veidi veel.
Võimalikud ohud/tagajärjed :- kuna torm jääb valdavalt öisele ajale, siis suuremaid katkestusi praamiliikluses oodata pole. Küll aga võivad hommikupoolikul häiritud olla väikesaarte vahelised liinid. - elektrikatkestused, eelkõige Hiiu-, Saaremaal ja mandri loode-, lääne- ja põhjaosas.- teele murdunud puud. - libedus, mis kaasneb kohtades, kus tuleb vihmaga koos ka lörtsi.
Kategooriad: Blogid

46.nädala ilm (15.- 21.11.2021)

Ilm ja inimesed - 14. November 2021 - 20:32

Kommentaariumi viide

Tuleb sajune ja tõenäoliselt külmeneva ilmaga nädal.

Sellist looduse ilu saab edaspidi nautida üha tihemini. Pilt tehtud Kaivo poolt, 09.11.2021. varahommikul, telefoni makrokaameraga.

Esmaspäeva (15.11) öösel on kõrgrõhkkond Eesti kohal. Taevas on laialdaselt selge, tuul nõrk ja muutlik.

Päeval läheneb küll läänest madalrõhkkond, aga ilm püsib veel sajuta, taevas sõuab päevasel ajal kõrgema kihi pilvi.Öösel on külma kuni 7 °C, päeval pendeldab nulli ümber (-2...+3).
Teisipäeval ja kolmapäeval (16. ja 17.11.) jääme madalrõhuala servaalale. samal ajal aga lõuna poolt surub peale kõrgrõhkkond.Nii on lõunakaaretuul tuntavam, seda eelkõige kolmapäeval. Mõlemal päeval on külalisteks ka vihmapilved, kuid sajuhulgad jäävad pigem nõrkadeks-mõõdukateks.Teisipäeva öö on veel mandri idaservas külm, lääne poolt alates aga tõuseb ja päeval on juba üle maa sooja 3...7°C. Kolmapäeval on öösel 0...6, päeval 2...7°C.
Neljapäeval (18.11.) jõuab uus madalrõhkkond Läänemerele ning kuna oleme tugevemas haardes ja endiselt on vastas ka kõrgrõhkkond, siis lõunakaaretuule puhangud ulatuvad juba 17 m/s.Kandub aga veidi jahedamat õhku ning nii tuleb vihma sekka ka lörtsi. Õhusooja on öösel 1...6, päeval 3...6°C.
Reedel (19.11.) madalrõhkkond tasapisi eemaldub, kuid selle servas jätkuvad vihma- ja laialdaselt ka lörtsihood.Tuul on mõõdukas ja pöördub enam läände-loodesse, kust algab jahedama õhu pealevool. Öösel on -1...4, päeval 1...5°C.
Edasise osas on palju määramatust, seetõttu nädalavahetuse prognoosi koostan ja lisan lähipäevil. Praeguse seisuga aga kandub meile suurema tõenäosusega nädalavahetusel külm arktiline õhk, milles uue nädala algul langevad temperatuurid taas miinuspoolele.Jälgime olukorda pingsalt !
Kategooriad: Blogid

Esimene osaliselt lumine nädala ilm (8.- 14.11.2021)

Ilm ja inimesed - 5. November 2021 - 14:03

Kommentaariumi viide

Tuleb väga muutlik nädal, mis toob esimesed, kuid lühiajalised talvised ilmaolud.
Külm õhumass toob mitmele poole mandrilenesimese lume. ECMWF väljavaade eeloleva teisipäeva kohta.


Esmaspäeval (8.11.) jõuab järgmine, kuid mitte väga äkiline madalrõhkkond, seekord läänest. Liigub see tõenäoliselt täpselt üle Eesti, mis jagab meie maa "kahe ilma maaks".Põhja pool on sadu tahkem ja tugev tuul põhjakaarest, lõuna pool sadu aga vihmasem ja tuul lõunakaartest. Õhutemperatuur on keerise külmas põhjaservas nullilähedane, lõuna pool aga kolm-neli kraadi üle nulli.
Teisipäeval (9.11.) meie maa kaheks jaganud keeris eemaldub Venemaa aladele ja ilm stabiliseerub. Küll aga pöördun keerise tagalas õhuvool loodesse - põhja igal pool ja jätkub külma sissetung.Päeval aga läheneb juba uus keeris, seekord möödub see meist põhja poolt, mis toob kaasa päeval mahedama õhu saabumise. Õhuvool keerab seega sooja edelasse ja tuul tugevneb. Öö on seega sajuta ja laialdaselt selge, päeval aga saartest alates pilvisus tiheneb ja kisub sajule. Sajab esialgu lörtsi/märga lund, siis aga koos soojema ühuga läheb ka sadu vihmaks üle.Öö on aga krõbe : -1...-7, päev aga soojeneb ja õhtuks on mandri lääneservas ja saartel juba 5 soojakraadi.
Kolmapäeva (10.11.) öösel jõudev madalrõhkkond toob mandrile esimese laialdasema lumesaju, saartel sajab enam märga lund.Päeval aga ilm soojeneb ning sadu läheb üle vihmaks ka mandril. Lõunakaaretuul tugevneb, puhanguti 18 m/s.Öö on veel miinuskraadides, päev aga toob juba üle 5°C sooja.
Neljapäeval ja reedel (11. ja 12.11.) oleme sellesama keerise mõjuväljas. Jätkub vihmane ja peaaegu tormise edelatuulega  Neljapäeva õhtul aga keerab õhuvool taas loodesse ja algab jahedama õhu sissevool, tuul veidi taltub. Sadu muutub reedel lörtsisemaks.Neljapäeval on õhusoojanii öösel kui päeval 5°C ümber, kohati kraad-kolm üle, reedel aga langeb ning öösel langeb taas 0°C ümber, päeval 5°C ümber
Laupäeval (13.11.) keeris eemaldub ja sajud lakkavad. Siiski jääb rannikualadele kohatiste vihma-, lörtsi- ja lumekruupide võimalus.Tuul keerab kindlamalt põhjakaarde ja nõrgeneb. Öö on taas krõbe : 0...-5, päev 0°C ümbruses.
Pühapäeval (14.11) läheneb läänest aga taas madalrõhkkond. Tuul pöördub läänekaarde ja veidi tugevneb.Keerise lume- ja lörtsipilved jõuavad öösel saartele ja liiguvad edasi üle maa, päeval sadu läheb üle vihmaks ja tasapisi eemaldub Venemaale. Õhutemperatuur on öösel veel mandril kerges miinuses, päevaks tõuseb kindlalt plussi kõikjal.
Kategooriad: Blogid

44.nädala ilm (1.- 7.11.2021)

Ilm ja inimesed - 1. November 2021 - 18:22

Kommentaariumi viide

Tuleb sügisese muutlikkusega nädal.

Esmaspäev ja teisipäeval (2.11.) on veel viimased päevad ülekaalus kõrgrõhkkonna servas kuiv, kuid teisipäeval ka tiheneva pilvisusega.

Läänest läheneva madalrõhkkonna tõttu tõuseb kagutuul puhanguti 17 m/s, seda eelkõige päeval.

Ööd  on selgema taeva all jahedad : 0...6°C, esmaspäeva päev veel üle 10 kraadi teisipäev pilvise taeva all enam üle 10 ei tõuse.Maapinnal on öösel öökülma!
Kolmapäeval ja neljapäeval (3. ja 4.11.) oleme saabuva madalrõhkkonna edela- ja lõunaservas ning üle maa kandub vihmapilvi, enim kolmapäeva päeval ja neljapäeva öösel. Neljapäeva päeval sadu eemaldub ning alates läänest taevas selgineb.Kagutuul puhub endiselt puhanguti 15 m/s. Õhusoe püsib mõlemal ööl ja päeval 5...10°C vahel.
Reede (5.11.) öö on veel kuiv, päeval jõuab juba uus madalrõhkkond ja alates lõunamaakondadest hakkab sadama vihma. Saared võivad kuivaks jääda või vähese sajuga pääseda.Tuul pöördub läänekaarde, ööks nõrgeneb, päeval taas tugevneb (puhangud 15 m/s.). Õhutemperatuur püsib samal lainel : ööpäevaringselt 5...10°C.
Laupäeval ja pühapäeval (6. ja 7.11.) jätkub sügiseselt muutlikul lainel. Nõrgad ja mõõdukad sajuvööndid liiguvad mõlema päeva vältel üle maa, sajab ikka vihmakest.Ka õhutemperatuur ei muutu : ööpäevaringselt ikka 5...10°C ringis, selgemal ajal öösel võib langeda ka 0 ümber.Miinuskraadide võimalus õhus tekib taas järgmisel nädalal. ECMWF-väljavaade 09.11.2021 kohta

Kategooriad: Blogid

43.nädala ilm (25.- 31.10.2021)

Ilm ja inimesed - 24. Oktoober 2021 - 19:18

Kommentaariumi viide

Tuleb sügiseselt vaheldusrikas nädal.
Tuleb sügiseselt muutlik nädal - kord sajab, siis jälle mitte. ECMWF väljavaade näiteks neljapäevaks.
Esmaspäeval (25.10.) jõuab Skandinaaviasse uus aktiivne madalrõhkkond, mille äärmine kagu-lõunaserv laieneb meieni. Vihma- ja lörtsipilvi liigub üle rohkem öösel - varahommikul, päeval sajab vaid lokaalselt ja vihma.Tuul pöördub taas edelasse ja lõunasse ning tugevneb sisemaal 12, rannikul 17 m/s. Õhusooja on öösel 2...7, mandri sisealadel, kus selgem, jõuab enne pilvkatte saabumist langeda kergelt miinuspoolele. Päev pakub juba 10°C ümber tiirutavat sooja.
Teisipäeval (26.10.) üks keeris eemaldub, kuid juba jõuab järgmise madalrõhkkonna lohk.Öö ja ennelõuna on laigutiste vihmadega, lausvihmapilved saabuvad (hilis)õhtuks. Tuul puhub ikka lõunakaarest, kuid nõrgeneb veidi.Õhutemperatuur on öösel 5°C ümber, päeval jätkuvalt 10 ümbruses.
Kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.10.) jätkub sama rada - üks lohk eemaldub, teine jõuab.Kolmapäeva varahommikuks üks sajuvöönd eemaldub, päeval jõuab saartele juba uus. Sajab laialdaselt ka neljapäeval. Edelatuul tõuseb kolmapäeval - puhangud sisemaal 13, rannikul 18 m/s, neljapöeval nõrgeneb.Õhusooja jagub sarnaselt eelmistele päevadele : öösel 5°C ümber, päeval 10°C ümbruses.
Reedest pühapäevani (29.- 31.10.) jääme napilt lõuna pool tugevneva kõrgrõhkkonna valitsemisalasse. Lääne ja põhja suunas tegutsevad aga madalrõhkkonnad ja nii päris selgele ilmale loota ei saa. Aegajalt sõuab üle sügisest halli pilvemassi.Ka lõunakaaretuul ei vaibu täielikult, puhangud ikka 15 m/s. Õhusooja on öösiti 5°C ümber, päeviti 7...12°C.
Kategooriad: Blogid

Sügistorm Hendrik 21.- 22.10.2021

Ilm ja inimesed - 21. Oktoober 2021 - 15:34

Kommentaariumi viide

Palun tagasisidet uue vormi kohta, mille kohaselt plaanin iga sügistormi kohta teha põhjalikuma ülevaate! :)

Sügistormide hooaeg on alanud ning esimeseks suuremaks tegijaks saab praegu arenev ja kiirelt süvenev aktiivne keeris. See tsüklon areneb tervet Põhja-Euroopat valitsevas madalrõhusüsteemis, mida veab eest Hendrik'u nimeline keeris.

Ägeda keerise asukoht 22.10.2021. kesköö paiku. Õhurõhk keskmes prognoositavalt 965hPa! ECMWF


Sünoptiline ülevaadeTäna (21.10.2021) areneb suures madalrõhualasüsteemis Rootsi lõunaosa juures uus osatsüklon. See liigub kirdesse, keskmega meie läänesaarte kohalt. Täna õhtul see jätkab kiiret süvenemist, kuna Eesti lähistelt jookseb jugavool ning kohtuvad külm ja soe õhk, mis on ideaalne keskkond tsüklonite tekkeks ja kiireks süvenemiseks.Tormi toov keeris 21.10.2021 pealelõunal kell 15:30 satelliidipildil.

Hilisõhtul-öösel jõuab keeris Soome edelaranniku lähistele ja jätkab süvenedes liikumist kirde suunal.Homme õhtuks (22.10.2021) tormitsüklon eemaldub kaugemale Venemaa avarustesse ja selle mõju väheneb. Õhuvool pöördub keerise tagalas põhjakaarde ja avab vaba tee külmale õhule.
Meie ilmTäna (21.10.2021) pealelõunal algab saartest ja Edela-Eestist alates kiire edela- ja lõunatuule tugevnemine. Õhtul tugevneb tuul ka sisemaal. Õhtul on tuule kiirus saartel ja rannikul 8-14,  puhanguti 23 m/s, sisemaal jäävad puhangud veel 17...18 m/s ümbrusse. Saartele jõuab pealelõunal ka tihe vihmasadu, mis liigub koos tugeva tuuleväljaga edasi üle kogu maa. Eelkõige Lääne-Eestis on äikesevõimalus!Eeloleval ööl jätkub edelatuule tugevnemine, hommikuks on saartel ja rannikul tuule keskmine kiirus 11-17, puhanguti 26 m/s. Soome lahe ääres pole välistatud puhangud 30 m/s. Sisemaal on tuul samuti tormine, puhangud ulatuvad 21 m/s. Öösel jätkub ka tihe vihmasadu, hommikul suurem laussadu alates saartest lõpeb ning keerise tagalas sõuavad üle maa hoogsajupilved.Õhk on soe, sooja on 3...8 kraadi vahel. Homme (22.10.2021) päeval keeris eemaldub ja üle maa liigub vaid rünksajupilvi. Hommikul on tuul veel tormine, pealelõunal edela- ja läänetuul annab alates saartest tasapisi järgi.Õhuvool pöördub põhja ning algab külma sissetung, sajuhoogude ajal tuleb vihma sekka kohati lörtsi ja lumekruupe.
Võimalikud kahjud, millega tuleb arvestada- elektrikahjustused, eelkõige saartel ja rannikul, Põhja-Eestis. Sisemaal esineb ka kindlasti tavalisest rohkem elektrikahjustusi. Laadige täis akud, akupangad.- veetaseme tõus : Pärnu lahes on oodata veetaseme tõusu kuni 160cm üle keskmise. Mujal läänerannikul jääb kuni 100cm ümbrusse. - puude murdumised : osad puud on veel lehtes, mistõttu on need raskemad ja koosmõjus tormituulte ja tugeva sajuga on langemise oht arvestatavalt suurem. Ettevaatust liikluses!- Hiiumaale sõitjad! Üks suur laev on korralises hoolduses, asendab Regula, mis reeglina üle 17 m/s tuultega ei sõida. Homset prognoosi arvestades on väga suur tõenäosus, et Regula ei sõida ja liinile jääb vaid 1 parvlaev. Lisaks algab homme koolivaheaeg, mil tavapäraselt on arvestatavalt rohkem rahvast liikvel.- Laevaliikluse seisakuid esineb tõenäoliselt ka muudel väikesaarte liinidel.- Saaremaa liinil muutusi tõenäoliselt ei tule, kuivõrd liinil olevad Piret ja Tõll kannatavad rohkem tuult. Sellest tulenevalt tekivad sadamas ilmselt pikad ootejärjekorrad. Varuge kannatust!- Igasuguste kahjude vältimiseks korjake õuest ära lahtised esemed, mis võivad lendu minna.
Kategooriad: Blogid

42.nädala ilm (18.- 24.10.2021)

Ilm ja inimesed - 15. Oktoober 2021 - 20:04

Kommentaariumi viide ja reeglid

Stratosfääri temperatuurianomaalia 18.10.2021 paiku. Näha on järsku soojenemist. Täpsemad kaardid SIIN.

On märke stratosfääri järsust soojenemisest Siberi aladel, kusjuures on see juhtunud tavatult vara.Nähtus on seotud tõenäoliselt nn. Berliini fenomeniga : stratosfääri äkiline soojenemine ehk Berliini fenomen, sest just seal see nähtus 1950ndatel avastati ja esmakordselt kirjeldati. Stratosfääri äkiline soojenemine on seotud polaarpöörise jagunemisega (kaksistumisega), mille tulemuseks on jugavoolu aeglustumine – stratosfääri läänetuuled muutuvad nõrgemaks, peatuvad või asenduvad idavooluga. Selle mõjul hakkab tsirkulatsioon (õhuringlus) muutuma ja suureneb (pool)meridionaalse tsirkulatsioonitüübi tõenäosus. Stratosfäärist alguse saanud muutused jõuavad maapinnale mitme päeva kuni paari nädala möödudes, mõjutades kõige rohkem Euroopat. See, milline tsirkulatsioonivorm on parasjagu ülekaalus, sõltub Rossby ehk planetaarlainetest ja polaarpöörise tugevusest. Kui viimane on mingil põhjusel nõrk (näiteks jagunemise tagajärjel), siis saavad areneda suure amplituudiga Rossby lained, mistõttu tavapärane läänevool (tsirkulatsiooni W-tüüp) asendub näiteks põhja- või kaguvooluga (vastavalt C- või E-tüüp), mis omakorda tähendab tavaliselt suuri anomaaliaid. Ilmselt sellest ka põhjus, miks Teravmäed vaevlesid kuni 5-kraadise kuumalaine käes (oli mõneks päevaks Norra kõige soojem koht), sest sinna jõudis troopiline õhumass Atlandi ookeani 30ndatelt laiustelt või miks Suurbritannias oli mitmel pool päevane õhutemperatuur alla 0 °C koos tugevate lumede, tuiskude ja eluohtliku olukorraga (väljastati punane ehk 3. astme hoiatus), sest sinna jõudis nn ultrapolaarne ja arktiline õhumass. Lund sadas ja külma oli kõikjal Euroopas, v.a Islandil, Teravmägedel ja Portugalis.(vt. veel : Jüri Kamenik, 8.3.2018, Maa Elu artikkel)
Seega saab saabuvat külma tõenäoliselt just seostada polaarpöörise jagunemisega.
Nädal aga tuleb sügisene, kuid toob tõenäoliselt esimesed tahked sademed.
ECMWF-väljund 23.10.2021. kohta. Näha on külma õhumassi jõudmist.


Esmaspäeval ja teisipäeval (18. ja 19.10.) oleme tugevneva kõrgrõhkkonna mõjusfääris. Ilm on sajuta, vaid rannikule võib merelt sajupilvi jõuda, mis poetavad vihma.Lääne- ja loodetuul on nõrgapoolne, puhangud 13 m/s. Ööd on jahedad : õhutemperatuur on -3...+3, rannikul mõni kraad soojem, päeviti on 4...9°C.
Kolmapäeva öösel (20.10.) jõuab uus madalrõhkkond läänest koos tugeva vihmasajuga. Päeval sadu jätkub mandril, saartest alates laussadu lakkab.Lõunatuul paisub tormiseks, puhangud sisemaal 13, rannikul 20 m/s. Õhutemperatuur on öösel enne sadu veel -2...+4, lääne pool aga tõuseb juba 5°C ümbrusse. Päeval hõredama pilvekihiga lääne pool 10°C ümber, idas jääb alla 10 pügala.Neljapäeval (22.10.) seesama keeris eemaldub, tormine tuul pöördub läände-loodesse. Suuremad sajud eemalduvad ning õhuvool pöördub loodesse, hakates meile külma kandma. Öösel on õhutemperatuur 5...10°C, päeval aga hakkab langema, jõudes õhtuks mandril laiguti miinuspoolele.
Reedel (22.10.) jõuab Läänemere õhuruumi uus madalrõhkkond. Läänest alates hakkab sadama, kuid lisanduva jaheduse tõttu sajab nii vihma kui ka lörtsi.Tuul puhub külmast põhjakaarest ja on mõõdukas. Öösel on õhutemperatuur 0 ümber, päeval tõuseb 5°C ümber.
Nädalavahetusel (23. ja 24.10.) jääme väheaktiivsesse rõhuvälja madal- ja kõrgrõhkkonna vahele. Sajuhooge on hõredalt, peamiselt rannikul ja saartel. Tulevad need nii vhma, lörtsi kui kohati ka lumekruupidena.Nõrgapoolne tuul püsib loodest ja kannab külma juurde, nii on öösiti õhutemperatuur mandril laialdaselt miinuspoolel, rannikul ja saartel 5°C ümber. Päeviti tõuseb vaid mõni kraad üle nulli.
Kategooriad: Blogid

41.nädala ilm (11.- 17.10.2021)

Ilm ja inimesed - 12. Oktoober 2021 - 20:20

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb sajune ja tuuline nädal.

Väheliikuvad sajupilved 12.10.2021 õhtul Ilmateenistuse radaril

Nädala algus (11. ja 12.10.) möödusid lääne pool sajuselt, ida pool kuivemalt. 11.-12.10.2021 oli Läänemerel äikest, välke võis näha saartelgi.

Välgud 11.- 12.10.2021 Lightningmapsi välguradaril


Kolmapäeval (13.10.) saarte kohal tekkinud rahulik osatsüklon eemaldub tasapisi. Selle vahetus läheduses areneb mitmel pool sajupilvi, mis aeglaselt liikudes kostitavad enam läänepoolset eestit.

Tuul on vaikne.Öösel on sooja 1...9, päeval kuni 10°C.
Neljapäevaks (14.10.) selle keerise mõju väheneb veelgi ning veidikeseks saame sajust puhkust.
Läänest läheneb aga uus tsüklon, mis edelatuule õhtuks tugevaks tõstab.
Õhutemperatuur on öösel 1...7, päeval kuni 10°C.

Reedel ja laupäeval (15. ja 16.10.)see keeris pärale ja sellega seotud tugev vihm vallutab Eestimaa. Sadu algab reedel ja lõppeb laupäeva pealelõunat saartest alates. Kusjuures laiguti, eelkõige öisel ajal pole välistatud ka lörts.
Lõunakaaretuul paisub tormiseks, puhangud 15 m/s, rannikul 21 m/s, laupäeval nõrgeneb veidi ja pöördub läände ja loodesse.
Õhutemperatuur on öösiti 1...7, päeval 4...8°C.

Pühapäeval (17.10.) aktiivne keeris eemaldub ja ilm päeval lühiajaliselt kuiveneb ja rahuneb. Läänekaaretuul nõrgeneb hommikuks, kuid päeval uuesti tugevneb, seda läänest läheneva uue madalrõhkkonna tõttu.
Öö on 0°C ümber, rannikul soojem, päev jääb ikka alla 10°C.
Kategooriad: Blogid

40.nädala ilm (4.- 10.10.2021)

Ilm ja inimesed - 3. Oktoober 2021 - 10:41

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb kuiv, kuid tuuline nädal.

Sügis on täies hoos. Kaivo foto 2.10.2021 Pärnumaalt

Esmaspäevast neljapäevani (4. -7.10.2021) oleme idapoolse kõrgrõhkkonna ja läänepoolse aktiivse ja laiaulatusliku madalrõhkkonna piirimail. Sajuhooge jõuab kohati eelkõige läänemaakondadesse.Kagutuul püsib tugev, puhangud sisemaal 15, rannikul 18-20 m/s.Õhusooja on öösiti 2...9, päeviti 15°C ümber.
Reedel (8.10.) murrab madalrõhkkond üle Skandinaavia itta, kuid meile jõudvad sajud on pigem  nõrgad.Tuul pöördub kagust edelasse ja puhangud ulatuvad ikka 18 m/s. Ka õhusoe on öösel endiselt 2...9, päeval üle 10°C.
Nädalavahetusel (9. ja 10.10.) tugevneb praeguse seisuga uuesti võimas idapoolne kõrgrõhkkond, mis blokeerib sajupilved.Õhuvool püsib sel juhul lõunakaarest avatuna, kuid tuul nõrgeneb tuntavalt. Õösiti on 3...10, päeviti 9...15°C.

Kategooriad: Blogid

39.nädala ilm (27.09.-3.10.2021)

Ilm ja inimesed - 24. September 2021 - 20:04

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb sügisehõnguline nädal

Imeline päikesetõus 23.09.2021 hommikul Pärnumaal. Kaivo foto

Esmaspäevast kolmapäevani (27. - 29.09.) tugevneb kõrgrõhkkond. Ilm on kuiv, kuid rohke niiskuse tõttu enamasti pilvine. Kolmapäeval võib tulla ka nõrku vihmahooge.Tuul puhub idakaarest ja on nõrk, teisipäeval ja kolmapäeval veidi tuntavam.Esmaspäeva öö on jahe : 0...+5, selgemates kohtades maapinnal kuni -5°C, teisipäeva ja kolmapäeva öö on veidi soojem, kuid selgemates paikades ikka hallaohuga. Päeviti on sooja 10°C ümber.
Neljapäev (30.9.) on veel kõrgrõhkkonna nõrga mõjuga, kuid läänest läheneva madalrõhkkonna sajupilved võivad juba päeval saartele jõuda.Lõunakaaretuul veidi tugevneb. Öösel on sooja ikka 5°C ümber, päeval ikka 10 ja mõni kraad üle.
Reedel (1.10) saabub muutus. Läänest jõuab madalrõhkkond ja sajupilved levivad läänest itta.Lõumakaaretuul tugevneb veelgi, puhangud rannikul 20 m/s. Öösel on sooja 5...10, päeval kuni 15°C.
Laupäeval ja pühapäeval (2. ja 3.10.) läheneb uus ja aktiivne madalrõhkkond. Mõlemal päeval sajab laialdaselt vihma.Laupäeval puhub mõõdukas lõunakaaretuul, pühapäeval pöördub läänekaarde ja tugevneb rannikul kuni 23 m/s. Öösiti on sooja 4...10°C, päeviti 9...14°C.

Nädalavahetus tuleb tuuline, peale mida läheb taas külmemaks. ECMWF väljavaade pühapäeva, 03.10.2021 kohta

Kategooriad: Blogid

38.nädala ilm (20.- 26.09.2021)

Ilm ja inimesed - 18. September 2021 - 20:11

Kommentaariumi viide

Kommentaariumi reeglid

Tuleb jahe ja kuivavõitu nädal.

Sügise märgid on kohal. Kaivo foto 18.09.2021 Virtsu lähistel.

Esmaspäeval ja teisipäeval (20. ja 21.09.) oleme jätkuvalt kõrg- ja madalrõhkkonna piirimail.

Ida- ja kirdetuul on tugevam esmaspäeval, kuid päris ei vaibu ka teisipäeval.Sademeid oodata ei ole. Õhutemperatuur on öösiti 0...6, kitsal rannikuribal kuni 10°C, päeviti jääb 10 soojakraadi ümbrusse.Öösiti on selgemates kohtades maapinnal kuni 5 kraadi öökülma.
Kolmapäeval ja neljapäeval (22. ja 23.09.) jätkub sarnane, sajuta, kuid tuulevaiksem ja veelgi jahedam ilm. Neljapäeva õhtuks pöördub tuul lõunakaarde.Öösiti on -1...+5, kitsal rannikuribal kuni 9°C, päeviti jääb enamasti alla 10°C piiri.Öösiti on selgemates kohtades maapinnal kuni 5 kraadi öökülma.
Reedel (24.09.) jätkub kuiva, kuid mõnevõrra soojemana. Lõunakagusse pöörduv õhuvool toob nimelt veidi sooja. Sadu ja liiga tugevat tuult siiski oodata pole.Öösel on ikka -1...+5, kitsal rannikuribal kraad-kolm soojem, päeval aga juba tõuseb 15°C külje alla.Öösel on selgemates kohtades maapinnal kuni 4 kraadi öökülma.
Laupäeval (25.09.) läheneb Atlandilt aktiivne madalrõhuala, mis tõstab lõunakaaretuule tormiseks, puhanguid rannikul 22 m/s.Vihmasadu liigub hommikul saartest üle maa itta. Öö on veel võrdlemisi jahe : 2...8, maapinnal veel selgemates kohtades õrna öökülmaga, päev aga üle 10°C.
Pühapäeval (26.09.) on eemalduva madalrõhulohu servas sadu enam öösel ja mandril, päeval pilvisus hõreneb ja edelatuul rahuneb veidi.Öö on sajupilvede all üle 5°C soojaga, päev samuti 10...15°C vahel.
Kategooriad: Blogid

37.nädala ilm (7.- 13.09.2021)

Ilm ja inimesed - 11. September 2021 - 8:49

Kommentaariumi viide

Kommentaariumi reeglid

Tuleb jahe ja öökülmadega nädal.

ECMWF näitab pühapäevaks Eestisse lausa -5 isotermi. See tähendab õhus nullilähedast näitu ja maapinnal igal juhul öökülma -3...-4 kraadi.

Esmaspäev (13.09.) on madalrõhkkonna lõunaservas talutava sooja ja vihmahoogudega, mis liiguvad päeva esimeses pooles läänest itta. Pealelüunat ilm selgineb
Õhuvool pöördub põhjakaarde ja loodetuul tugevneb sisemaal 15 m/s, rannikul 21 m/s.
Öösel on sooja 15°C ümber,  päeval palju ei tõuse.

Teiaipäevast reedeni (14.-17.09.) oleme põhja pool tugevneva külma kõrgrõhkkonna mõjusfääris. Põhjast lisandub külma, kuid ilm on sajuta, vaid mõni nõrk üksik vihmahoog võib ära eksida.
Tormine loodetuul annab teisipäeval järgi, neljapäeval pöördub kirdesse kuid oluliselt ei tugevne.
Ööd on jahedad ja öökülmadega : 1...8  kitsal rannikuribal soojem, maapinnal 0...-3°C. Ka päevad ei paku suvesooja : temperatuur püsib 10°C ümber.

Nädalavahetusel (18. ja 19.09.) jätkub sajuta, kuid mõnevõrra enama madala pilvekihiga ilm. ka kirdetuul ei tugevne oluliselt ega muuda suunda.

Ööd on ikka jahedad : 1...7°C, kitsal rannikuribal soojem, maapinnal laiguti ikka alla 0°C. Päevad jätkavad ka 10°C ümbruses.

10.09.2021 õhtul tekkis mitmel pool tihe udu. Pärnumaal Virtsu lähistel, Kaivo foto.


Kategooriad: Blogid

36.nädala ilm (6.-12.9.2021)

Ilm ja inimesed - 26. August 2021 - 19:33

Haigus on pooleldi seljatatud ning enesetunne lubab teha uue postituse.

Kommentaariumi viide

Kommentaariumi reeglid

Tuleb suvehõnguline nädal.

Külmast õhust merel tekkivad rüngad 02.09.2021. Virtsu lähistel. Kaivo foto

Esmaspäeval ja teisipäeval (6. ja 7.09.) oleme kahe rõhkkonna piiril. Lõunast sirutub meieni kõrgrõhkkond, Soome poolt aga väheaktiivne madalrõhkkond. Nende piirimail on hoovihmi öösel enam saartel ja rannikul, päevasel ajal mandril.Edela- ja läänetuul puhub puhanguti 17  m/s.Esmaspäeva öö on külm : 3...8, maapinnal kuni -2, päeval jääb veel alla 15°C. Teisipäeva ööl kraad enam alla 5 ei lange, päev aga on juba 13...17°C.
Kolmapäevast reedeni (8.- 10.09.) jätkub sarnane olukord. Hoogsadusi on päevasel ajal ja vähe, peamiselt mandril.Läänekaartetuul püsib mõõdukas - puhangud 14 m/s. Ööd on võrdlemisi soojad : 8...14, päeviti on 17...23°C.
Nädalavahetus (11. ja 12.09.) möödub Soomest läheneva madalrõhkkonna sajupilvede seltsis.Laupäeval püsib mõõdukas läänekaaretuul, pühapäeval pöördub taas põhjakaarde ja algab jaheduse invasioon. Öösiti on sooja ikka 10°C ümber, laupäeva päeval 20 ringis, pühapäeval langeb 15 ümbrusse.
Suvesooja kauaks ilmselt ei jagu. ECMWF 850hPa (1-1,5km) õhutemperatuuri kaart 13.septembri kohta.

Kategooriad: Blogid

34.nädala ilm (23.- 29.08.2021)

Ilm ja inimesed - 20. August 2021 - 21:18

Kommentaariumi viide

Kommentaariumi reeglid

Tuleb jahe ja niiske nädal

Mõnusad pilved Virtsu lähedal.

Kaivo foto


Teisipäeval (24.08.) säilib esmaspäeva ilmamuster - hoovihmasid on vaid kohati ja need on ka nõrgad.Sama lugu tuulega - puhangud 17 m/s ja kõledast põhjakaarest.Öösel on temperatuur 5...10°C, päeval 15 ümber.
Kolmapäeval (25.08.) ilm muutub - öösel alates saartest läheb sajule, päeval levib idasse. Idamaakondadesse aga sadu ei pruugi jõuda.Tuul pöördub kagusse ja tugevneb veelgi - puhangud sisemaal 16, rannikul 21 m/s. Õhusooja on öösel ikka alla 10, päev sajupilvede qll vaid 11...14°C.
Nädalalõpu ilma määrab üks ja sama madalrõhkkond, millele tekib uus kese Läänemere lõunavete kohale. See saadab meile sooja niiskust.
Neljapäev ja reede (26. ja 27.08.) laussadu eemaldub, kuid päevasel ajal areneb laialdaselt hoovihmapilvi. Ööd on vaid lokaalsete hoovihmadega.Kagutuul tasapisi nõrgeneb. Ööd on juba soojemad : 8...15, päevad 13...19°C.
Nädalavahetus (28. ja 29.08.) jätkub samal kursil - ööd kuivemad, päeval palju hoovihmapilvi.Idakaaretuule puhangud ei ületa 15 m/s. Venemaalt tuleb aga sooja veidi juurde, nii on öösiti juba üle 10°C, päeviti juba aga 17...22°C.

Kategooriad: Blogid

33.nädala ilm (16.-22.08.2021)

Ilm ja inimesed - 17. August 2021 - 20:55

Kommentaariumi reeglid

Kommentaariumi viide

Tuleb sajune ja üpriski jahe nädal.

Teisipäeval (17.08.) tekkis Eesti kohal pisike, kuid aktiivne osatsüklon. Öösel oli sajuhooge üksikuid, kuid päeval liikus tugev vihm lõunast põhjakirdesse. Ida pool saatis sadu ka äike.

Tugev sadu Eesti kohal 17.08. pärastlõunal.


Vihma tuli kuni 40mm.
Ennelõunal puhus nõrk idatuul, pealelõunat tugevnes edelatuul puhanguti 17 m/s.
Öösel oli sooja 11...17, päeval 16...26°C.

Kolmapäeval (18.08) liigub keeris põhja suunas, selle vahetus läheduses on meil tormine ja sajune ilm.
Öösel jõuavad saartele uued vihmahood, mis päeval mandrile kanduvad.
Lõunakaaretuul tugevneb tormiseks : 8-17, rannikul 20-25 m/s.
Öösel on sooja 10°C ümber, päeval kuni 20.

Neljapäeval (19.08) madalrõhkkond eemaldub veelgi, kuid selle mõjusfääris on meil öö harvemate, päev taas sagedamate sajuhoogudega.
Tormine lõunakaaretuul tasapisi nõrgeneb.
Öösooja on 10...16, päeval taas napilt alla 20°C.

Taasiseseisvumispäeval (20.08.)saame korraks suuremast sajust puhkust, seda tugevneva kõrgrõhkkonna mõjul. Üksikuid sajuhooge siiski esineb.
Edelatuul on nõrk.
Õhusooja on öösel 10°C ümber, päeval 16...20°C.

Nädalavahetusel (21. ja 22.08) suureneb taas madalrõhkkondade mõju ja sajuhooge on laialdaselt, eelkõige päevasel ajal ja mandril.
Tuul aga pöördub põhjakaarde, kuid oluliselt ei tugevne.
Nii on ööd jahedad : 6...12, päeviti alla 20°C.
Kategooriad: Blogid

04. detsembri ekstreemumid 2011-2021

AastaMaks.KeskmineMin.
2021-1,0°C-4,48°C-11,0°C
20204,9°C1,21°C-1,6°C
20197,9°C4,05°C-2,4°C
20186,6°C2,73°C-2,1°C
20175,7°C1,11°C-2,4°C
20163,7°C-4,05°C-12,2°C
20158,8°C5,34°C-2,2°C
20146,4°C3,01°C-4,5°C
20136,8°C2,47°C-6,2°C
20121,6°C-3,80°C-13,9°C
20117,2°C3,65°C0,0°C

Ilmateenistuse ennustus

-4...-15°C
-3...-15°C
-5...-17°C
-5...-17°C
-7...-20°C
-9...-15°C
-6...-20°C
-4...-12°C

Rõhkkonnad Eestis

PäevMadal- rõhkkondKõrg- rõhkkond
04.12.Edi
03.12.Daniel
02.12.Daniel
01.12.Benedikt

Külastatavus

Statistika: METRIX.Station

Ennustuse täpsuse jooksva kuu parimad

AllikasPäevi%
Forecast.io197,86%
Forecast.io497,14%
Forecast.io296,43%
Forecast.io395,00%
Forecast.io592,86%

Tänane kuufaas

0,1% on kuu nähtav.
1 päev on noorkuuni.
Kuu loomine

UV-indeks

Päevarekordid

Täna Tallinnas kõige soojem on olnud 9,0°C (1963) ja külmem -19,8°C (1882).

Täna Tartus kõige soojem on olnud 8,6°C (1953) ja külmem -23,0°C (1902).

Facebook

Ilmateenistuse hoiatused

Veebimajutus

Süsteemimootor

drupal

HTML raamistik

bootstrap 3

Kujundus

bootswatch

Reklaam

adsense

Sisuedastusvõrk