Blogid

30.nädala ilm (22.- 28.07.2019)

Ilm ja inimesed - 19. Juuli 2019 - 15:24
Kommentaariumi viide
Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

Nädalavahetusel jõuab Läänemerele kuuma kõrgrõhkkonna kese. Sellega koos jõuab meieni tavatult kuum õhumass, mille algpäritolu on Aafrikast ja sealt edasi Lõuna-Euroopast kaarega üle Skandinaavia ja Soome jõuab meieni.
Ka Lapimaal on oodata 30 kraadist kuumust.

GFS-mudelennustus : Laupäeval peaks meieni jõudma 850hPa(~1.5km) kõrgusel 16kraadine isoterm, mis päikeselise päeva puhul juulikuus tähendab maapinnal 30kraadist või kuumematki ilma!

Kaugeltki mitte kõik inimesed ei kannata sellist kuuma, seega ettevaatust. Kandke peakatteid, tarbige palju vedelikku, hoidke lapsi ja vanemaid sugulasi/tuttavaid ja muidugi ka ennast.

HOIATUSED : Nädalavahetuseks on oodata ebatavalist kuumust. Temperatuurimaksimumid tõusevad tõenäoliselt mitmel pool mõne kraadi üle 30°C!
Olgem ettevaatlikud!


Tuleb südasuvine nädal.

Esmaspäeval (22.07) jõuab meieni üle Läänemere laienev madalrõhuvöönd. Selle sajupilved ühes kohatise piksega ja oklusioonifrondiga saabuvad öösel saartele ning levivad päevaks edasi mandrile.  Saabuv front jääb Eesti kohal väheliikuvaks, kuid õhtuks sadu saartelt alates lõppeb.
Mudelprognoos 22.juuli keskpäeva kohta. On näha oklusioonifronti, mis jääb meie kohal väheliikuvaks.
Sadu on mehisem saartel ja mandril Tartu-Haapsalu joonest lõuna pool. Eesti kirdeserv võib sajust täitsa puutumata jääda!
PS! Ka Kõpus on oodata öösel sadu, seega mingil määral saab põuaanomaalia leevendust.
Oodatav sajuhulk sajutsoonis on 10-20mm.
Idakaartetuul puhub nõrgalt, kuni 8m/s.
Õhumass on suvine : sooja on öösel 11...16, päeval 18°C-st sajupilvede all Lääne- ja Lõuna-Eestis kuni 26°C-ni selgema taeva all Ida- ja Kirde-Eestis.

Teisipäeval ja kolmapäeval (23. ja 24.07) tugevneb Skandinaavias kõrgrõhkkond, mis laieneb oma kaitsva tiivaga üle Läänemere. Taevas selgineb, tuul on nõrk (1-8m/s) ning põhjakaarest.
Ilm on suvine : öösel on sooja 12...17, päeval 23...27°C, rannikul võib olla kraad-paar jahedam.

Neljapäeval (25.07) ja reedel (26.07) oleme endiselt kogu Põhja-Euroopat katva kõrgrõhkkonna meelevallas. Ilm on jätkuvalt selge ja suvine. 
Samas on aga kagu pool võimalus kergeteks vihmahoogudeks, kuna seal on lähemal Ukrainas pesitsev madalrõhkkond ühes niiskusega ja selle mõjul võib kuumuses areneda seal mõni hoogsajupilv.
Põhjakaare tuul on nõrk, puhudes 1-7m/s.
Õhutemperatuur on öösel 12...17, päeval 20...28°C.

Laupäeval ja pühapäeval (27. ja 28.07) oleme kõrgrõhkkonna keskme lähedal ning meile saabub uus ports kuumust.
Ilm püsib selge või vähese pilvisusega.
Puhub nõrk muutlik tuul.
Kuumust on öösiti 12...19, päeviti 24...31°C.
Kategooriad: Blogid

29. nädala ilm (15.–21.07.2019)

Ilm ja inimesed - 15. Juuli 2019 - 22:01
Kommentaariumi viide

Postitanud siit alates: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

HOIATUSED: Eesoleva 24 h jooksul on mitmel pool oodata äikesevihma, tugevamad on äike, sajuhood ja pilvealused pagid mandril.
Esmalt, 15.07 hilisõhtul /16.07 öö esimeses pooles saabub soe front ühes kohatise piksega saartele. 
Edasi, 16.07 hommikul levivad sajupilved üle mandri, jõudes õhtuks ka ida poole. Laussajuga kaasneb ka äike.
Peale laussajuala üleminekut ning külma frondi saabumisel areneb aga rohkelt rünksajupilvi (päeval Lääne- ja Kesk-Eesti kohal, õhtul ka ida pool), millest tuleb nii vihma, äikest kui ka kohatist rahet ja tugevaid tuuleiile.

Tuleb suvesoojaga suvine nädal.

Esmaspäev (15.07.) oli väheaktiivses rõhuväljas enamjaolt sajuta, kitsas sajuvöönd libises üle Eesti ennelõunal, õhtul jõudis saarte läänerannikule tihedam ja tugevam sadu koos piksega seoses läheneva osatsükloniga.Rannikul (põhjarannikul) arenes õhtul ka üksikuid pikseid. Öösel oli mitmel pool, kus taevas selgem, näha ka üsna eredaid mesokaid.

Korralikud helkivad ööpilved ööl vastu esmaspäeva Pärnumaal. Kaivo foto

Tuul oli lõunakaartest ja nõrk, sooja oli öösel alla 10, päeval 15...21 °C.

Teisipäeva (16.07.) öö esimeses pooles saabub Soome edelarannikule päeva esimeses pooles Rootsi rannikul tekkinud osatsüklon koos niiske, veidi soojema ja labiilsema õhumassiga.Selle sajupilved ühes kohatise piksega saabusid saartele juba esmaspäeva õhtuks ning levivad aeglaselt edasi ida suunas, jõudes hommikuks ka mandri keskosa kohale.
Vaade Pärnumaalt läände esmaspäeva õhtul kell 21:45. See serv on saabuva mõõduka / tugeva laussajuala serv, mis oli pildistamise hetkeks jõudnud saarte lääneosa kohale.
Tsükloniga käib aga kaasas ka soe front, millised on pigem aktiivsed just öösiti, seega on öisel ajal oodata mitmel pool Lääne-Eestis ka pikse arengut.Päeval liigub sajuala edasi ida poole. Suurem laussajuala kandub idapiiri taha, kuid keerise keskme vahetus läheduses areneb mitmel pool rünksajukaid, mis põhjustavad äikest, tugevat sadu, tugevaid tuulepuhanguid ja kohati ka rahet. Õhtuks pilved enamuses hajuvad.Lõuna- ja kagutuul tugevneb öösel puhanguti 16 m/s, päeval puhub enam kagust ja püsib mõõdukas. Õhtul veidi nõrgeneb.Õhusooja on öösel sajupilvede all eelnevatest öödest enam, olles vahemikus 9...15, päeval aga 20 ümbruses, maksimumid ulatuvad paar-kolm kraadi üle 20 °C.
Kolmapäeva (17.07.) ööks on laussajuala taandunud ja päevasel ajal tekkinud rünksajukad samuti enamjaolt hajunud, laialdaselt on selget taevast.Päeval aga areneb niiskes ja soojas õhumassis taas palju rünksajukaid, mis toovad vihmahooge ja äikest. Suurem on võimalus saarte sisealadel ja mandri sisealadel. Tuul püsib kergelt tuntav, kuid pöördub enam kirdesse. Sooja on öösel 10...14, päeval sarnaselt eelmisega 17...22 °C.
Neljapäeval (18.07.) püsib ikka seesama madalrõhkkond Venemaa lääneosa kohal ja see tingib päevasel ajal niiskes ja soojas õhumassis rünksajukate arengut. Kuna niiskuse hulk õhus tasapisi väheneb, on sajuhooge ja äikest eelmisest päevast vähem.Mõõdukas (iilid 12 m/s) tuul asendub põhjakaartega. Õhumass tasapisi soojeneb: sooja on öösel 9...14, päeval juba 20...23 °C.
Reedeks (19.07.) madalrõhkkond lõpuks eemaldub kaugemale Venemaa sisealadele.Õhurõhk tõuseb, taevas klaarub ja ilm on sajuta ja mõõduka põhjakaartetuulega. Õhutemperatuur on öösel 10...15, päeval 18...24 °C.

Laupäeval ja pühapäeval (20. ja 21.07.) jätkub õhurõhu tõus ja õhumassi soojenemine. Ilm on sajuta, enamjaolt selge või mõne pilverüngaga ning suvitajatele igati meelepärane.
Tuul on mõlemal päeval üsna nõrk ning põhja- või läänekaartest. Õhusooja on öösiti 10...17, päeviti 20...26, pühapäeval juba kuni 28 °C.
Kategooriad: Blogid

28. nädala ilm (8.–14.07.2019)

Ilm ja inimesed - 10. Juuli 2019 - 23:26
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima. Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


Tagamaadest veidi, miks postitused hilinevad, lootuses, et meie "kõiketeadjad" ei teeks enam mingeid üldistavaid järeldusi:
Minu tööpäevad algavad kell 7:30 hommikul ja lõppevad nädala sees (P–N) 22:00. Töö on sadamas kaimeeskonnas, mis on suurepärane võimalus ilmahuvilisele, sest vaated on väga head ja avarad.
Reede ja laupäev on töö iseloomust tulenevalt pikemad päevad, tihti lõpevad päevad alles pärast südaööd, 00:30 paiku.Töögraafik jookseb kuidas kunagi, aga praegusel hetkel on meil neljast põhitöötajast 2 pikal haiguslehel ja seega langeb nende töömaht osalt ka meie õlule ja tihti on olukordi, kus olen tööl 4–6 päeva järjest. Pärast tööd kodus ootab kaheaastane laps ja elukaaslane, kellega samuti soovin koos olla selle vähesegi osa päevast.Vabadel päevadel on samuti tegevusi palju, kuid olen püüdnud nendesse ka leida aja, et tegeleda postitustega ja blogiga.See kõik ongi põhjuseks, miks blogi ei ole enam nii põhjalik ja postitused hilinevad palju ja tihti. Lubadusi postituse osas annan ka puhtalt eelaimduse põhjal, millal võiks olla aega koostada. Tihti on aga tulnud ette peamiselt tööalased asjad.Asi liigub aga järgmisest nädalast paremuse suunas, kuna töö statistika kinnitab, et kõige kiirem aeg on juuni algus-juuli keskpaik.
Veidi ka nendest vanglajuttudest:Jah, oli teema meedias sellest. Teadmiseks aga, et otsus ei ole sugugi lõplik (edasikaebamisel) ja meedia, nagu ikka, jättis mainimata paar olulist asja, mis muudavad üldpilti täielikult. Kel soovi detailsemalt teada, selgitan hea meelega eraldi meilitsi või enda sotsiaalmeedia samanimelise konto kaudu.Ei õigusta end. On lubadusi antud postituste osas ja need nurja läinud ning vabandan siiralt selliste juhtumite eest, kuid ehk eelolev selgitus aitab paremini mõista.Kinni siin blogis kedagi hoida ei saa. Kui ikka niivõrd vastukarva ja ei meeldi, siis palun otsida uus või kannatada, kuni asi paremuse poole hakkab minema (seda lähinädalate jooksul).
Olen Jürilt saanud head nõu, milline põhjalikkus peaks postitustel olema, ja hakkan seda ka esimesel võimalusel järgima (parem oleks).
Loodan mõistvat suhtumist ja igasugu anonüümsed kritiseerijad (tuttavad ehk?) – viige end enne kurssi kogu olukorraga, avaldage end ja seejärel tehke kellegi kohta mingeid järeldusi. Selline pealiskaudselt järeldamine, veel enam anonüümselt, ei ole eluterve ja mõistliku inimese teguviis.Aitäh ja küsimusi sel teemal ootan privaatselt.Nagu eespool mainitud, siis hakkab olukord paranema juba praegu.

***
Tuleb muutliku ilmaga ja nõrga öökülmaohuga nädal.

Esmaspäeval (8.07.) oli ilm mitmekesine. Meie kohal oli nõrga madalrõhuala kese koos oklusioonifrondiga, mis liikus õhtuks Venemaa piiri lähistele ja hilisõhtuks piiri taha, aga pahandust tegi see lühikese ajaga üsna palju.Pärastlõunaks arenes üle Eesti kirde-edelasuunaline äikeste vöönd, mis ulatus veel Venemaal Moskva külje allagi.Mitmel pool oli tugevat äikest ja sadu, samuti oli mitmel pool nähtud suuri, kuni 4 cm läbimõõduga raheteri(vt eraldi postitusest, mis valmib 11.07. jooksul).

Ööpäeva jooksul Eestis esinenud pilv-maa välgud. Näha on ilusti frondi asukoht ja äikesevööndi olemasolu. Lightningmapsi andmed

Õhk oli suhteliselt soe, jäädes 14...22 °C vahele, tuul oli üsna nõrk, väljaarvatud muidugi piksepilve all.
Teisipäev (9.07.) möödus samuti idapoolse madalrõhkkohkkonna mõjusfääris.
Mitmel pool sadas vihma, kohati oli sadu tugev. Tuul oli mõõdukas, kuid õhk oli eelmisest päevast jahedam: üle 20 °C enam ei tõusnud.
Kolmapäeval, seitsmevennapäeval (10.07.) olime väheaktiivses rõhuväljas.
Kohati, enam hommikupoolikul, sadas vähest vihm, rannikualad olid kuivad ja päikeselisemad. Pärastlõunal lähenes põhjast selgem ala, mis päikeseloojanguks juba Eesti kohale tublisti liikunud.

Õhtuks ilm Pärnumaal selgines. Kaivo foto

Tuul oli põhjakaartest ja nõrk. Õhusooja oli 13...18. Kõikidel eelnevatel päevadel (8.-10.07.) on ööd olnud mõõduka jahedusega: vahemikus 8...14 °C.

Neljapäeval (11.07.) jätkub sarnane olukord kolmapäevaga. Oleme tsükloni lääneservas, hoovihma sajab vaid kohati, seda eelkõige päevasel ajal ja mandri sisealadel.
Mõõduka põhjakaare tuule (kuni 12 m/s) toel algan põhjast külma õhu sissetung ning öösel on õhutemperatuur mandril valdavalt alla 10 kraadi, päeval aga 15 °C ümber.

Reedel (12.07) lisandub põhjakaarest koos lisajahedusega ka veidi niiskust, millest tingitult on hoovihma laialdasemalt õhtupoolikul ja eelkõige põhjapoolsetes maakondades.
Õhk on juba väga jahe : sooja on öösel vaid 5 pügala ümber, kusjuures maapinnal võib oodata ka nulli või kerget öökülma!
Päeval tõuseb sarnaselt eelmisele päevale 13...17°C-ni.

Laupäeval (13.07) oleme kahe rõhkkonna piirimail.
Ilm on laialdaselt selgem, pealelõunasel ajal areneb kohatisi hoogsajupilvi, kuid tugevat sadu need ei anna.

Puhub nõrk läänekaare tuul.
Õhutemperatuur langeb öösel 5 ümbrusse, maapinnal kuni -1, päev aga on päikese toel veidi soojem : 15...19°C.

Pühapäeval (14.07) on ilmasituatsioon sarnane laupäevale.
Enamasti on taevas selge või õhukeses pilvevines, vaid pealelõunasel ajal tuleb siin-seal sabin vihma.

Tuul on samuti jätkuvalt nõrk ja läänekaarest(2-6m/s).
Õhutemperatuur öösel enam alla 5 ei lange, olles vahemikus 5...13, päeval aga juba veelgi soojem : 17...21°C.
Kategooriad: Blogid

27.nädala ilm (01.-07.07.2019)

Ilm ja inimesed - 30. Juuni 2019 - 22:21
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


Tuleb jahe ning sajune nädal.

Esmaspäeval (1.07) oli ilm veel suvine, selge, õhukese pilvevinega kuid sajuta.
Puhus aga tormine edelatuul, rannikul ulatusid puhangud üle 20m/s.
Sooja oli parasjagu : öösel 10...15, päeval 17...23 pügalat.

Teisipäeva (2.07) ennelõunal oli sajuhooge kohati, päeva teises pooles aga arenes seoses külma frondiga loode poolt alates padusaju- ja piksepilvi ohtramalt. Mõnes kohas tuli alla enam kui poole kuu sajunorm.
Eriti sünge vaade Pärnumaal kella 19 paiku õhtul.
See pilv põhjustas tugevat vihma ja äikest.
Kaivo foto
Seesama külm front, mis saabus Eestisse pealelõunal, põhjustas mitmel pool pikset ja rängalt tugevat padusadu.
Ilmateenistuse lennuilmakaart
Läänekaaretuul oli enamasti rahulik, pilve all tegi tugevamaid iile, peale frondi üleminekut õhtul pöördus alates Loode-Eestist loodesse.
Õhk oli ennelõunal veel soe, pealelõunal langes alla 20.

Kolmapäeval (3.07) oli enamasti pilves ning kohatise sajuga ilm. Enam tuli vihma ida pool.
Lääne- ja loodetuul püsis rahulik.
Õhusooja oli juba vähem - öösel 10 ümber, päeval enam üle 20 ei tõusnud.

Neljapäeva (4.07) öösel madalrõhkkond eemaldub Venemaa sisealadele. Selle kauges lääneservas on meil sajuhooge veel vaid öösel,  kohati ja eelkõige Virumaal.
Päev tuleb rõhkkondade piirimail kohatiste rünksajukatega, milleks on võimalus suurem mandril. Sadu on siiski nõrk või äärmisel juhul mõõdukas.

Tuul puhub läänest ja loodest ja on öö hakul kirderannikul tugev, puhudes 5-11, puhanguti kuni 18m/s. Pärast keskööd veidi nõrgeneb(iilid 14m/s)
Päeval pöördub tuul läände ja edelasse ning iilid üle 14m/s ei ulatu.
Õhk on üsna jahe : õhutemperatuur öösel 6st sisemaal 15ni rannikul, päeval 15...20°C.

Reede (5.07) öö esimeses pooles tekib Skandinaavia lõuna- või keskosa kohal kiiresti uus noor tsüklon. Selle tihedamad sajupilved jõuavad kesköö paiku Hiiu- ja Saaremaale ning levivad tasapisi edasi mandrile.
Päeval liigub tsüklon keskmega Soome lahe kohale. Sajab vihma, mitmel pool on sadu tugev ja paljudes kohtades on ka pikset.

Mandril puhub öösel lõunakaare tuul 4-10, puhanguti 14m/s, saartel aga tsükloni keskmele lähedamal edela ja läänetuule iilid 17m/s.
Päeval muutub õhurõhuväli veel pingelisemaks,mandril tugevneb edelatuul puhanguti 16, saartel ja läänerannikul lääne ja loodetuul kuni 22 m/s.
Õhk on jätkuvalt sügisene : õhutemperatuur öösel 7...15, päeval 13...16°C.

Laupäeval (6.07) jääb seesama madalrõhkkond Soome lõunarannikul ankrusse. Selle vahetus läheduses areneb ööpäevaringselt paljudes kohtades rünksajukaid ja tuleb kohati tugevat hoovihma. Esineb pikset, kuigi seda vähem, kui eelmisel päeval.
Öösel puhub veel keskme vahetus läheduses tormine lääne- ja loodetuul puhanguti 21m/s, päeva peale kese vaikselt eemaldub ja sama suuna tuul raugeb.
Jahedust on öösel 7...13, päeval 13...17°C.

Pühapäevaks (7.07) hiivab tsüklon uuesti end ankrusse, seekord tõenäoliselt Soome kaguranniku lähistele. Niiskust on palju, mistõttu areneb ikka (padu)sajupilvi.
Läänekaare tuul puhub ööpäevaringselt mõõdukalt, 5-10, puhanguti 15m/s.
Õhk ei soojene : õhutemperatuur öösel 6..11, rannikul kuni 14, päeval 14..18°C.
Kategooriad: Blogid

26.nädala ilm (25.-30.06.2019)

Ilm ja inimesed - 25. Juuni 2019 - 9:14
Kommentaariumi viide
Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.
Jaanid möödusid sel aastal ideaalse ilmaga!Oli soe, päikeseline, tuulevaikne.24.06.2019 Pärnumaal

Tuleb sügisenäoline nädal.

Teisipäeval (25.06) on ilm laguneva kõrgrõhkkonna servas sajuta ja enamasti õhukese kiudpilvekihiga. Areneb päeva jooksul ka rünkpilvi, kuid sadu nendest ei tule.

Puhub nõrk muutliku suunaga tuul kuni 7m/s, õhtupoolikul põhjarannikul veidi tugevneb, kuna läheneb madalrõhulohk.
Sooja oli öösel 8...15 kraadi vahel, päev tuleb mõõdukalt soe : 18...24.

Kolmapäevaks (26.06) on kõrgrõhkkond juba üsna jõuetu. Õhurõhk hakkab langema.
Sestap areneb päeval lokaalseid hoovihmapilvi. Õhtupoolikul saabub saartele aga mõõduka sajuga laussajuala, mis siis edasi mandri lääneserva levib.

Lõuna- ja kagutuul on üsna nõrk, puhudes 2-9m/s.
Sooja on öösel 9...16, päeval 19...25.

Neljapäeva (27.06) öösel ja hommikul levib madalrõhulohk ühes mõõduka / tugeva sajuga laussajuala läänest alates üle Eesti.
Tuul on enne külma fronti kagust ja nõrk, peale fronti pöördub õhuvool loodesse, algab külma sissetung ja ühes sellega tugevneb ka loodetuul päeval kohati tormiseks, puhudes rannikul kuni 21m/s.
Sooja on öösel pilvede all 11...16, päev on aga jahedam : üle 20 soojapügala enam ei tule.

Reedeks (28.06) sajud taanduvad idapiiri taha. Õhurõhk tõuseb. Hoovihmapilvi on madalrõhkkonna tagalas vaid kohatisi.
Küll aga jätkub külma sissevool loodest, mis hoiab loodetuule puhangud rannikul ikka 20m/s ümber.
Õhusooja on öösel kasinalt : vaid 10 kraadi ümber, päevalgi 15...17 kraadi.

Laupäeval (29.06) keeris eemaldub veelgi, tugevneb kõrgrõhkkonna mõju.
Sajuhooge on kohatisi ning eelkõige mandril.
Rõhuvälja pinge laabub ja sellega seoses nõrgeneb ka tormine loodetuul.
Öösel on sooja tsipa üle 10, päeval kuni 20 kraadi.

Pühapäevaks (30.06) oleme Poola kõrgrõhkkonna põhjaservas.
Ilm on vähese pilvisusega või sajuta.
Läänekaare tuul puhub 4-9, rannikul puhanguti 13m/s.
Öö on soojem : 12...17, päev samuti päikse toel soojem : 19...23 soojakraadi.
Kategooriad: Blogid

11.–13.06.2019 võimsad piksed

Ilm ja inimesed - 18. Juuni 2019 - 0:14
Kommentaariumi viide

Koostanud, andmeid kogunud ja postitanud: Kaivo Lõppe, kaivoloppe@gmail.com, FB Kaivo Lõppe


Juuni keskpaiku, 11.13.06.2019 olid Eestis tõeliselt äikeselised päevad. Olnud äikesed olid piisavalt tähelepanuväärsed ja erakordsed, et teha sellest eraldi postitus.
Sünoptilisest olukorrast.Teisipäeval (11.06.) tekkis kuumas niiskes õhus maapinnalähedases õhukihis Lääne-Euroopast meieni ulatuv mitme keskmega küllaltki väheaktiivne, kuid paksu pahandust põhjustanud madalrõhkkond. Kusjuures nii põhja kui ida pool olid valitsevaks samal ajal kõrgrõhkkonnad.Laiaulatuslik süsteem keeras kuumakanalid lõunast avatuks ja nii saabus Läänemerele, s.t ka meile 11.06 õhtuks väga soe õhumass, milles 850 hPa (ca 1,5 km) kõrgusel oli õhutemperatuur 13...16 kraadi.
Kuuma meieni toimetanud soe front 11.06 kella 15 paiku. Lennuilmakaart 

Madalrõhuala mõju Skandinaavia kohal järsku aga nõrgenes ja Islandilt pääses liikuma kõrgrõhkkond üle Kesk-Soome Koola poolsaare suunas. Selline olukord takistas kuuma ja niiske õhu liikumist meist põhja poole ja suunas suure madalrõhusüsteemi lohu ühes väga aktiivse frondiga üle meie.

Suur äike algas Läänemere lõunaosas juba 11.06 hommikul. Blitzortung

11. juuni äikeste levik (viimased 24 h). Lightningmaps

11.06. õhtul ja 12.06. öösel liikus väga aktiivsel soojal frondil erakordselt aktiivne äikestevöönd Liivi lahele ja oli sealt sunnitud põhjapoolse kõrgrõhkkonna tõttu edasi kulgema üle Lõuna-Eesti ja Lätti itta. Sel ööl Põhja-Eesti sai rahulikult magada. Lõuna pool aga möllas äike, oli pagituuli üle 20 m/s, teatati ka suurtest raheteradest ning vihmahood olid samuti uputavalt tugevad.

11. juuni õhtul jõudis Eestini esimene tugevam äikesevöönd. Blitzortung

Äikest toonud sooja frondi asukoht 12.06. öösel kell 03:00. Soome Ilmateenistuse(SMHI) lennuilmakaart.
12.06. päev oli vahelduseks üsna rahulik, kuid seda vaid "vaikusena enne tormi".12.06. õhtul jõudis Läänemerele madalrõhulohk ühes sooja frondi ning veelgi kuumema ja niiskema õhuga, mis levis 13.06. päevaks üle Eesti. 12.06. hilisõhtul tekkisid merel sooja frondi mõjualas tugevad ja elujõulised äikesevihmapilved, mis levisid öösel kiiresti saartele, varahommikul üle Lääne-Eesti ning keskpäevaks oli äike jõudnud juba Peipsi äärde.
13.06. päev oli taas rahulikum, kuid õhtupoolikul arenes Läänemerel kiiresti uus madalrõhuala kese ja selle soe front hakkas taas intensiivselt tootma võimsaid rünksajupilvi.
13.06. pärastlõunal hakkas Lätis intensiivistuma Läänemere lõunaosast tulnud äikesevöönd. Blitzortung
Lämbes õhumassis arenes välja kiiresti aktiivne ebapüsivusjoon, mis sisaldas põhja-lõunasuunalist võimsat äikesevööndi.

13.06. päevaks ja õhtuks oli ESTOFEX (ingl k. European Storm Forecast Experiment) tõmmanud ka Eesti 1.astme ohualasse, mis viitas võimalikele võimsatele äikesesüsteemidele ja ohtlikele nähtustele.ESTOFEX

13.06. õhtul ulatusid selles samas süsteemis kõige marulisemad tuuleiilid Pärnu-Sauga jaama andmetel üle 30 m/s.13.06. õhtul jõudis võimas äikestevöönd Eestisse. Esimese vööndi järel jõudis meieni hiljem ka teine, kuid see laastas enam mandri sisealasid ja ida- ja lõunapiiri. Blitzortung
13.06. õhtu teine äikesevöönd. See laastas Mandri-Eestit. Blitzortung

Võimsa kuuma õhumassi lahkumisetenduse pakkunud külm front 13.06. õhtul kell 21:00. Soome Ilmateenistuse(SMHI) lennuilmakaart.

13.06. äikeste levik (viimased 24 h). Selle ajaga oli kokku kogu süsteemi levikualas ~250 000 pilv-maa välku. Võrdluseks, Eestis on aasta keskmine pilv-maa löökide arv 2000050000. Lightningmaps
14.06. öösel front ühes võimsa süsteemiga eemaldus Venemaale ning ilm selleks korraks said äikesed läbi.

Sademekogusest ka (Ilmateenistuse andmed):

  • Pärnu-Sauga ilmajaamas sadas 13. juunil õhtul ühe tunniga 48,7 mm – sellist meeletut sajukogust nii lühikese ajaga saab juba nimetada loodusõnnetuseks.
  • Selles süsteemis esinenud sajust Pärnu-Saugas tuli esimesed 19 mm vihmavett alla 10 minutiga, s.o 26% juuni sajunormist.
  • Türi ilmajaamas oli 13. juuni hommikul ajavahemikul kella 6:00–8:00 sademeid 49,5 mm (s.o 64% juuni sajunormist), mis kvalifitseerub samuti loodusõnnetuse alla.
  • Sarnaselt Pärnu-Sauga ilmajaamaga tuli 19 mm vihmavett vaid 10 minutiga, s.o 25% juuni sajunormist.

Sademekogused 12.06. kell 9:00 – 13.06 kell 9:00. Kogused on antud millimeetrites (mm). Ilmateenistuse sademetekaart
Sademekogused 13.06. kell 9:00  14.06 kell 9:00. Kogused on antud millimeetrites (mm). Ilmateenistuse sademetekaart
Lõpetuseks lisan veel ka mõned saadetud pildid inimestelt. Luba avaldamiseks on kõikidelt inimestelt olemas ja viidatud on ka iga pildi all autorile.

Äike Haapsalus 13.06. öösel kella 01:55 paiku. Kaia-Karen Ülejõe foto


Äike Rakveres 13.06. öösel kella 5 paiku. Kaia-Karen Ülejõe edastatud foto.


Kaia-Karen Ülejõe foto äikesest Haapsalus 13.06. kell 17:07.


13.06. öösel kell 1:46 äike Saaremaal, Lümandas. Virgo Tiidermann foto13.06. võimsa äikesesüsteemiga riiulpilv saabumas Virtsu sadamasse. Marianne Tammela fotodVõimas piksesüsteem saabumas Pärnusse 13.06. vahemikus kell 16:20-16:50. Pildite autor Marten Jaan (MartenJaanPhotography).


Liis Liivamägi foto piksest. Asukoht ja aeg väljaselgitamisel.
13.06. piksesüsteem (sama, mis Marianne piltidel Virtsust) saabumas Virtsust 20 km kaugusele.  Kõik pildid on tehtud vahemikus 16:2716:32. Süsteem liikus kiiresti, selle all oli pagituult, rahe, tugevat vihma ja mitmeid tunde kestnud välgutamine. Kaivo fotod

Saabuv pikne Võru linnas 11.06. kell 23:00-23:30 vahel. Signe Kirillova foto


Riiulpilv saabumas Võrru 11.06. kell 2323:30 vahel. Signe Kirillova foto


Pikne Võru linnas 13.06. kell 910 vahel hommikul. Signe Kirillova foto
Kategooriad: Blogid

Jaaninädala ilm (17.-24.06.2019)

Ilm ja inimesed - 17. Juuni 2019 - 21:29
Kommentaariumi viide

Tere! Kirjutan teile Õhtulehest. Sooviksin teilt lühidat kommentaari selle kohta, milline ilm võib sel aastal jaanipäeval tulla.  –  Kuna vastamine jäi järgmisele päevale, siis alljärgnev sõnavõtt lehes ei ilmunud. Muutmata kujul vastus:

Juuni tuleb sel aastal pikaajalisest keskmisest oluliselt soojem. Tavaliselt juunis ei saa loota püsivatele rannailmadele, vaid on statistika põhjal koguni leitud, et juuni muutub ajaga keskmiselt jahedamaks ja suureneb lumesadude võimalus (juunis on lund sadanud 1982., 2014. ja 2017. a, samas 19. sajandist pole teada ühtegi juhtu). Sel aastal näib olevat kõik teisiti, sest soojust on palavale suvele vastavalt (milline tuleb juuli ja august, on veel teadmata, kuid võib piiluda siit http://kodu.ut.ee/~mkaasik/pikkilm.htm). Statistika näitab, et sajuseid ja kuive jaane on üpriski võrdselt olnud, mõned kohas on nt 23. juuni olnud 52% vihmaga, 48% sajuta, teisal jälle vastupidi (saja aasta andmed, kus saadaval).

Siit alates postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik küsimused ja mured palun saata e-postile : kaivoloppe@gmail.com või pöörduda FB-s Kaivo Lõppe poole.

Proovisin uutmoodi, veidi detailsemalt teha ülevaadet. Igasugune tagasiside on oodatud ! Aitäh.


GFS-mudelprognoos 23.juuni pärastlõuna kohta. On oodata küll mõõdukat tuult, aga samas 850hPa kõrgusel 5...7 kraadi sooja, mis maapinnal teeb 20 kraadi ja veidi ülegi.

Jaaninädal ja pühad tulevad üsna suvise ilmaga.

Esmaspäeval (17.06) mitme rõhkkonna(põhjas ja lõunas oli madalrõhkkond. Lõunapoolne eemaldus päeval kõrgrõhkkonna survel itta) piiril. Sellises olukorras tugevnes edelast Läänemerele suunduva kõrgrõhkkonna mõju, taevas oli hommikul enam pilves, õhtul enam selge.
Sademeid ei esinenud.
Mõnus suveilm Pärnumaal.
Kaivo foto
Puhus mõõdukas läänekaare tuul 4-10m/s, rannikul kuni 14m/s.
Õhusooja oli öösel 9...13, päeval aga parajalt 20°C ümber.

Teisipäeval (18.06) saabub meile Läänemere lõunaosa kohal kanda kinnitava kõrgrõhuala kirdeserv. Nii on meil ilm enamasti selge või õhukese pilvekihiga, kuid ikka sajuta. Täielik rannailm! 
Puhub mõõdukas lääne- ja edelatuul 4-9, rannikul iiliti kuni 14m/s.
Tasapisi lisandub kõrgrõhkkonna servapidi soojemat õhku ja nii on päev eelmisest kraadi-paari võrra soojem : õhutemperatuur on öösel 8...15, päeval 18...25°C.

Kolmapäeval (19.06) on kõrgrõhuala sama kirde- ja põhjaserv ikka meie kohal. See hoiab taevalaotuse endiselt üsna selge või õhukese pilvevinega. 
Puhub nõrk läänekaare tuul 3-8m/s.
Küll aga lisandub kehtestuvast lõunavoolust suvist sooja : sooja on öösel 10...16, päeval juba aga 23...27, vaid läänetuulele avatud rannikul võib mõni kraad jahedam olla.

Neljapäeval (20.06) annab kõrgrõhkkond alla, seda tänu Skandinaaviast läheneva madalrõhkkonna suurenevale survele. Ennelõuna on veel laialdaselt selge, pealelõunal suureneb aga lisaanduva niiskuse tõttu rünksajupilvede ja nendega kaasnevate hoovihmade ja äikese tõenäosus, eelkõige just mandril. 
Puhub nõrk lõunakaare tuul 1-7m/s. Lõunast lisandub aga veelgi suvesooja, kohale jõuab väga soe õhumass. Õhutemperatuur öösel on juba 12...17, päeval 24...28 °C. Küll aga ettevaatust, lisanduv niiskus teeb oleku lämbeks!

Reedel (21.06) madalrõhuala liigub meilee veelgi lähemale. Öö püsib sajuta, kuid päeval madalrõhkkonna mõjul lisanduva niiskuse ja läänest läheneva külma frondi kaasabil areneb päevasel ajal mitmel pool rünksajupilvi, millest nii mõnigi saab küpseks äikesevihmaks. Puhub mõõdukas läänekaare tuul 3-10m/s, äikesepilve all võib esineda pagisid kuni 20m/s.
Õhk püsib südasuviselt soe : õhutemperatuur öösel 13...18, päeval Lääne-Eestis 20...27, enne fronti võib tõusta veel 30 külje alla, Ida-Eestis püsib kuumus kauem ja termomeetrinäidud kerkivad 30°C ümbrusse.

Laupäeval (22.06) oleme läänepoolse madalrõhkkonna ja idapoolse kõrgrõhkkonna piiril. Selle mõjul on veel peamiselt mandril vihmahooge, Rakvere-Tartu mõttelisel joonel ja sellest ida pool võib olla ka äikest. Rõhkkondade piirialal edela- ja läänetuul tugevneb 5-11m/s, põhjaranniku ulatuvad puhangud 16 m/s.
Õhumass vahetub veidi jahedama vastu, kuid püsib endiselt suvisel foonil : õhutemperatuur öösel 11...17, päeval 17...23°C.

Jaanilaupäeval ehk pühapäeval (23.06) tugevneb idapoolse kõrgrõhkkonna mõju. Taevas selgineb kõikjal, vaid laiguti võib olla kohatisi rünkpilvi, kuid sademeid nendest oodata ei ole. 
Rõhkkondade piiri läheduses on meil aga ikka mõõdukalt tuuline : puhub lääne- ja edelatuul 5-11, rannikul ja saartel iiliti 15m/s.
Õhk hakkab tasapisi taas soojenema : õhutemperatuur on öösel 8st sisemaal 16ni rannikul, päeval juba aga 18...25°C.

 Jaanipäeval ehk esmaspäeval (24.06) liigub kõrgrõhkkond meile lähemale, nii selle mõju tugevneb ja taevas on juba laialdaselt selgem. Tuul nõrgeneb sootuks, on muutliku suunaga ja puhub 1-6m/s ehk sisuliselt tuulevaikus.
Õhusooja on öösel pidutsemiseks mitte üleliia palju : 7...13 sisemaal, rannikualadel ja saartel kuni 17, päeval aga sarnaselt jaanilaupäevale üsna soe : 18...25°C.


 Seega eelolevad pühad tunduvad tulevat üpris kena ilmaga, olgugi, et 23.06 on veidi tuulisevõitu. Kuid mis sest ikka, see ju ei takista ! 
Kategooriad: Blogid

24.nädala ilm (10.- 16.06.2019)

Ilm ja inimesed - 10. Juuni 2019 - 20:15
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõikvõimalikud küsimused saata palun : kaivoloppe@gmail.com


Tuleb muutliku ilmaga, kuid suviselt soe nädal.
Esmaspäeval (10.06) oli ennelõunal selge, siis aga pilvisus tihenes ja saartele jõudis nõrk sajuvöönd.
Läänekaartetuul oli üsna tugev, nõrgenes veidi õhtul.
Sooja oli öösel 10, päeval 20 ringis.

Teisipäevast alates oleme frontaaltsoonis, ilm on muutlik, õhumassi piirialadel on tihti tugevaid sajuhooge ja äikest.GFS-mudeli labiilsusprognoos 13.juuni pealelõunaks. Eesti kohal on punakas/lillakas, see näitab labiilset ala ja suurt tõenäosust pikseteks.
Teisipäeva (11.06) öösel libiseb üle eesti sajuvöönd, kuid sadu on enamasti nõrk.
Päeval läheneb aga madalrõhkkond ning kõrg- ja madalrõhkkonna piiril kujuneb üle Eesti sooja ja jahedat õhumassi eraldav frontaalvöönd, mis seisab siin päevi. Keskpäeva paiku saabub saartele kohati tugev vihmasadu ja esineb ka pikset. Sajuala liigub edasi üle mandri.

Idakaartetuul tugevneb, puhanguid on õhtul rannikul 14m/s
Soe naaseb : öösel on sooja 10...16, päeval 17...27

Kolmapäeval (12.06) sajab frontaaltsoonis endiselt kohati tugevat vihma ja paugutab.
Idakaartetuul tugevneb veelgi, iile on põhjarannikul 18 m/s.

Soojus püsib : öösel on sooja 10...18, päeval põhja pool 15 ümber, lõuna pool üle 20.

Neljapäeval (13.06) sajab frontaalvööndis veel kohati hoovihma, püsib suur pikseoht.
Idakaartetuul tasapisi nõrgeneb.
Öösel on sooja 9...16, päeval 21...28.

Reedel  ja laupäeval (14. ja 15.06) on front taas aktiivsem, see tingib labiilsuse ülemistes õhukihtides ning selle tulemusel enamikes kohtades sajab kohati tugevat vihma ja on äikest.
Tuul on nõrk, tugevaid pagituuli on vaid rünksajukate all.
Õhutemperatuur on öösiti 15...20°C, päevad on kuumad : 24...28

Pühapäeval (16.06) tugevneb aga kõrgrõhkkond ja frontaalvöönd surutakse eemale.
On sajuta nõrga muutliku suunaga tuulega ilm. Soojus aga püsib : öösel on 10...15, päeval 21...26°C.

Kategooriad: Blogid

23.nädala ilm (3.-9.06.2019)

Ilm ja inimesed - 2. Juuni 2019 - 17:43
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

Tuleb südasuviselt kuum nädal.


Wetterzentrale GFS-Prognooskaart  6.juuni pärastlõuna kohta.
Mida punakam - lillakam värvus, seda rohkem on potensiaalset energiat äikeseks. Mida suurem on miinusmärgiga number, seda suurem temperatuurikontrast maapinna ja ülemiste õhukihtide vahel.

Esmaspäeva (3.06) ööks taevas selgineb ja on sajuta. Tuul nõrgeneb.
Öö on selge taeva all külm : sooja on vaid 5 kraadi ümbruses, maapinnal on öökülma. Päeval liigub läänest lähemale madalrõhkkond, mis tõstab veidi lõunakaaretuult ja avab tee suvisele soojale. 
Sadu võib olla vaid kohati, sedagi vaid õhtul ja saartel.
Sooja on ennelõunal alla 20, pealelõunal algab suvise õhu pealetung ja kraadid tõusevad üle 20°C.

Teisipäeval (4.06) tugevneb kõrgrõhkkond, saavub suviselt kuum õhumass.
Öö on juba üsnagi suvine, olles 12...17 kraadi vahel, päeval tõuseb aga juba 27...29°C-ni, vaid rannikul on tsipa jahedam.

Kolmapäevast nädala lõpuni (5.-9.06.) püsib kuum ja südasuvine ilm.
Laialdaselt on selget taevast, pealelõunasel ajal areneb mõnel pool rünksajupilvi, mis siis äikesevihma poetavad. Suurim on selleks võimalus hetkeseisuga 6. ja 7.juunil. Edasi on õhk liiga kuiv, aga endiselt kuum. Prognoosi muutumisel uueneb kindlasti ka siinne info.
Õhutemperatuur on öösiti 13..21, kolmapäeval  25...29, edasi tõuseb päev-päevalt tõuseb kraadi-paari võrra.
Veidi mahedam on meretuulega rannikul ja äikesepilvede all, kuid seda vaid saju ajaks.

Kategooriad: Blogid

22.nädala ilm (27.05.-02.06.2019)

Ilm ja inimesed - 27. Mai 2019 - 17:51
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


Tuleb üpris sajune nädal.


Esmaspäeval(27.05) oli valdavalt pilves. Sajuhood levisid edelast kirdesse, ajuti oli sadu padune.
Sünge vihmapilv Virtsus. See tõi korraliku saju ja liikus edasi kirdesse.
Kaivo fotoTuul oli ööpäevaringselt mõõdukas.
Õhk oli ööpäevaringselt 5...15 vahemikus.

Teisipäeva (28.05) enne keskööd sajab veel, peamiselt ida pool, kohati vihma. Tuul püsib üpris tugevana.
Hommikupoolik on enamasti sajuta, pärastlõunal aga kordub eelmine päev - alates edelast hakkab sadama ning sadu laieneb õhtuks üle Eesti.

Tuul vaibub.
Õhutemperatuur on öösel 10°C ümber, päeval 13...21.

Kolmapäeva (29.05) öösel liigub madalrõhkkond keskmega üle Eesti koos rohke sajuga.
Tuul muudab suunda kiirelt, kuid püsib nõrgana.
Päeval läänest alates sadu lakkab.

Tuul pöördub tsükloni tagalas edelasse ja läände ning tugevneb märgatavalt : puhanguid on 15, põhjarannikul 20 m/s.
Õhutemperatuurifoon on sarnane eelmisele päevale.

Neljapäeval (30.05) õhurõhk tõuseb ja ilm on laialdaselt selgem. Tuul on nõrk, tugevneb vaid õhtul.
Öösel on jahe : 4...7, maapinnal kohati nullis, rannikul on kuni 10, päeval 14...18°C.

Reedel (31.05) liigub uus tsüklon Läänemerele.
Öö esimeses pooles algab loodest vihmasadu, mis levib aeglaselt kagu suunas. Kagunurka ei pruugi sadu jõuda. 

Tuul on öösel iiliti tormine, päeval nõrgeneb aeglaselt.
Õhutemperatuur on öösel 10 ümber, päeval  13...17°C.

Laupäeval (1.06) ilm paraneb ja taevas selgineb. Päeval on võimalikud üksikud rüngad, kuid sadu need ei anna.
Edela- ja läänetuul tugevneb taas. Õhutemperatuur on öösel 5 ümber, päeval 13...17°C.

Pühapäeval (2.06) oleme kõrg- ja madalrõhkkonna piirimail. Kohati areneb rünksajukaid, kuid padusadu need ei too. Puhub tugev edela- ja läänetuul. Õhutemperatuur on öösel 6..11, päeval 14..19°C.
Kategooriad: Blogid

21. nädala ilm (20.–26.05.2019)

Ilm ja inimesed - 21. Mai 2019 - 21:15
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


Miks postitused on sagedasti hilinenud? Postitused on tõesti viimasel ajal hilinenud ja vabandan lugejate ees. Põhjuseks on eraelu (kolimine Pärnust Virtsu), millega seoses jätkus suve hakul palju tegevust. Kuid õnneks on suurem möll on möödas ja edaspidiselt katsun (Kaivo) teha postitusi õigeaegselt.
Kes soovib inviduaalset prognoosi, on igas postituses olemas e-posti aadress, kuhu see palve koos vajaliku lisainfoga saata.Loodan mõistvat suhtumist.


Tuleb mõõdukalt soe, kuid üsna sajune nädal.

Esmaspäeval ja teisipäeval (20. ja 21.05.) oli ilm enamasti sajuta ja kuum. Teisipäeval arenes enam rünksajukaid ja oli ka äikest(Virumaal, Läänemaal, õhtul ka Kagu-Eestis). 

Teisipäeval oli juba märgata eelseisva õhumassivahetuse esimesi märke - Läänemaal tegutsenud äikesepilvi. Pilt Kuivastu - Virtsu praamilt 14.20 paiku. Kaivo foto. 
Tuult ei teinud ning suund oli muutlik.Õhk oli ööpäevaringselt troopiline: öösiti oli sooja 13...21, päeviti 24...29.

Kolmapäeval (22.05.) ligineb lõunast madalrõhkkond, muudab õhumassi veelgi ebastabiilsemaks ja surub peale jahedamat õhumassi. Öösel on vihmahooge ja äikest kohati, päeval aga areneb labiilses õhumassis paljudes kohtades äikesevihmapilvi, millega kaasnevad tugevad tuuleiilid ja kohati ka rahe.Tuul on üpris vaikne ning puhub öösel idakaarest, päeval muutliku suunaga. Öö on suvine: sooja on 9...16, päeval lausa troopiline: 24...27, madalam vaid sajupilvede all ja meretuulega rannikul.Õhuniiskus on kõrge ja selle koostoime troopilise soojaga tingib eriti lämbe õhu, seega vältigem tugevaid füüsilisi pingutusi.
Neljapäeval (23.05.) madalrõhkkond nõrgeneb ja eemaldub, kuid läänest jõuab juba uue madalrõhkkonna serv. Eesti jääb kahe madalrõhkkonna ühenduslüliks, kus öösel sajab kohati, päeval enamikes kohtades hoovihma, paiguti ka sähvib.Kirde- ja idatuul veidi tugevneb.Öö on sarnaselt eelnevale soe: 9...16, päeval kerkib enamus paikades veel 25 °C ümbrusse, kuid kirdest jõuab kirderannikule jahedust ning õhutemperatuur jääb toppama 13...18 °C juures.
Reede (24.05.) öösel oleme ajutiselt kõrgrõhuvööndis, mis lubab areneda vaid üksikutel sajurünkadel. Päeval läheneb aga läänest uus tsüklon, mille vihmapilved hommikul saartele saabuvad ja siis itta levivad.Idakaare tuul on enamasti nõrk, vaid põhjarannikul võib järsemaid iile teha. Öö jahtub tasapisi: 6...14, päevaks aga jõuab kõikjale jahedam õhumass ja sooja on vaid 14...19, Ida-Eestis enne sadu veel kuni 23 °C.
Laupäeva (25.05.) öösel oleme sama keerise kahe sajuvööndi vahel, sajab kohati, enamasti ida pool. Päeval jõuab aga uus sajuvöönd saartele, mis edasi itta triivib, jõudes õhtul lõuna- ja idaserva.Edelatuul kogub tuure. Öö jahtub tsipa veelgi : sooja vaid 5...13, päev sarnane eelmisega : soona teeb 13...20.
Pühapäeva (26.05.) öösel sadu lahkub ja päeval on sajuhooge vaid üksikuid. Puhub tugev lääne- ja edelatuul. Öö on malbe: 5...10, päev taas sarnane eelnevatega: sooja on 13...18 °C.
Kategooriad: Blogid

20. nädala ilm (13.–19.05.2019)

Ilm ja inimesed - 12. Mai 2019 - 18:45
Kommentaariumi viide
Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


Nädala teine pool tõotab tulla sarnaselt suvine - päikeseline ja suhteliselt tuulevaikne. Kaivo foto, Pärnumaa, 12.05.2019
Tuleb mõnusalt kevadine nädal.
Esmaspäeval (13.05.) jääme kahe erineva õhumassi kokkupuutealale. Lääne pool on jahedam, ida pool soojem õhumass.Üle Eesti kulgeb õhumasside piiriala ehk frontaalvöönd, mis teeb aga õhumassi ebapüsivaks.Mitmel pool areneb nii rünksajukaid, millest mõni areneb tõenäoliselt ka äikesepilveks. Tuul on öösel nõrk ja muutlik, hommikul aga tugevneb põhjakaare tuul, mille iilid ulatuvad päeval 17 m/s.Õhutemperatuur on öösel 0...6, päeval Lääne-Eestis ja rannikul 6...11, ida pool aga 12...18.
Teisipäeval (14.05.) eemaldub õhumasside piir Läänemerele ning meie jääme soojemasse õhumassi.Öösel sajab veel laialdaselt, päeval sajuhood lakkavad ja taevas tasapisi selgineb.Puhub aga endiselt loode- ja põhjatuul, mis veidi nõrgeneb.Õhutemperatuur on öösel 3...8, päeval 8st rannikul 17 °C-ni sisemaal.
Kolmapäevast nädala lõpuni(15.19.05.)  oleme kõrgrõhkkonna servas, ilm on sajuta ja laialdaselt paduselge.Tuul on kõigil päevadel nõrk ja põhja- või idakaartest. Sooja on öösiti 1...8, kolmapäeval 10...17 °C, edasi tõuseb iga päevaga kraad-paar kõrgemale, ulatudes nädala lõpuks kohati üle 20 kraadi!
Selge ilm võib kesta veel ka uuel nädalal, kuid sellest täpsustused juba nädala jooksul.
Kategooriad: Blogid

19. nädala ilm (6.05.–12.05.2019)

Ilm ja inimesed - 7. Mai 2019 - 22:42
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


Jüri tänab kõiki abistajaid / toetajaid – nende panustamises on paranemises märgatavad edusammud: ta on taas jalul ja paraneb hoogsalt! Soovime talle rahulikku, aga samas kiiret paranemist!
Hommikul arenesid üsna kiiresti huvitavad "tornid" Pärnumaal. Seda nähtust põhjustab inversioonikihi lagunemine, rohkem infot siit.


Tuleb kevadiselt soe, kuid suhteliselt saju-.naadane nädal.
Esmaspäev (6.05.) oli üpris kevadine. Sadas kohati, tuul oli küll puhanguline, kuid saime hakkama.
Kraadid näitasid valdavalt 10 kraadi ümbrust.

Teisipäeva (7.05.) öösel oli padusadu idamaakondades, kuid päeval see taandus ja padusajuhooge oli peamiselt Lääne- ja Põhja-Eestis.
Arenes mitmeid huvitava kujuga rünkpilvi, mida oli igati meeldiv pildistada.

Kaivo foto Pärnumaal pikalt padutanud rünksajukast.
Tuule- ja õhutemperatuurifoon sarnanes esmaspäevasega.

Kolmapäev (8.05.) jätkab eelmise päeva ilmaga. Areneb kohatisi rünksajukaid, millest (padu)hoog vihma tuleb.
Tuul on samuti suhteliselt sarnane teisipäevale, puhudes iiliti 14 m/s ja läänekaartest.
Öösel pendeldab kraad -1...3 vahel, rannikul kuni 5, päeval aga veel vilus üpris jahe osadele : 8...13 °C.

Neljapäeval (9.05.) ilm paraneb, kuna kõrgrõhkkonna lõunaservas klaarib taevast enam ja rünki areneb märgatavalt vähem.
Tuul aga muudab suunda ja tsipa ka tugevneb, pöördudes öösel edelast kagusse ning päeval tugevneb eelkõige Põhja-Eestis iiliti 15 m/s. Õhutemperatuur on öösel sarnane eelmistele päevadele : -1...+4, rannikul kuni 7, päeval aga saabub lõunakaarest sooja: termomeetrinäidud tõusevad 14...17ni, rannikul kohati aga 10°C ringis. Aga mis sest, ka 10 kraadi on ju soe !

Reedel (10.05) saabub lõunast Eesti kohale niiske madalrõhuala. Öösel läheb idast alates vihmale, päevaks levib sadu kõikjale ja tuleb seekord juba vihmana.
Tuul jätkab eelmist päeva - mõõdukas idakaare tuul.
Öö on meeldivalt soojem : 4...9, päeval aga samuti kevadine : 10...16°C.

Laupäeval (11.05) madalrõhkkonna kese eemaldub soomlaste valdustesse, kuid Skandinaavias tekib päeval beebitsüklon.
Öösel on vihmahooge kohati, päeval areneb niiskes ja soojas õhus rünksajukaid enam ja hoovihmad on laialdasemad.
Puhub jätkuvalt mõõdukas, kuid lõunakaare pöördunud tuul.
Õhutemperatuur on öösel jätkuvalt soe : 4...9, päeval aga hakkab kütma : 15...19, saartel ja läänerannikul aga nii hästi veel ei lähe : 10...14°C.

Pühapäeval (12.05) saabub ajutiselt kuivem kõrgrõhuhari. Küll aga liigub piki Venemaa läänepiiri põhja poole madalrõhuala, kuid sadu veel meile ei jõua, aga pilvi võib saabuda küll.
Tuul nõrgeneb ööks - nõrk läänekaare tuul, päeval see-eest loode- ja läänetuul tugevneb. Öö on kargem : 1...6, päeval pole viga :10...16°C.

Kategooriad: Blogid

18.nädala ilm (29.04. - 05.05.2019)

Ilm ja inimesed - 29. Aprill 2019 - 20:10
Kommentaariumi viide

Tuleb vahelduva ilmastikuga suhteliselt kevadine nädal.

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

HOIATUS: Tuleoht on paljudes kohtades äärmiselt / talumatult / ohtlikult kõrge ja kerkib veelgi! Metsades olgem äärmiselt tähelepanelikud!
Tuleoht on tõusnud pea kõikjal kõrgeima, V klassini.
Tuleohukaart


Esmaspäeval (29.04) oli selge ja sajuta ilm. Vaid saari riivas pisike kiudpilvevöönd.
Küll aga puhus puhanguline põhjakaaretuul, mis tegi olemise kõledaks.
Öösel oli paljudes kohtades öökülma, päev aga tõi sooja üle 10 kraadi.

Teisipäeval (30.04) seisab veel kõrge serv Eesti kohal, sademeid ei tule.
Öö on paduselge, päeval ringleb kiudpilvi.

Idakaare tuul lõpuks nõrgeneb.
Öösel teeb mandril ja saarte sisealadel külma : -4...+1°C, rannikul kuni +6°C, päev on aga kevadiselt meeldiv : 11...15°C, põhjarannikul jääb aga ikka alla 10°C.

Kolmapäeval (1.05) kõrge aga eemaldub tasapisi.
Öö ja kuni pärastlõunani on veel enamasti selge taevaga ja vaikne, peale seda aga areneb mõningaid pilverünki, kuid sadu need ve ei too.

Lääne- ja edelatuul hakkab tugevnema. Õhutemperatuur on öösel madal, olles -1...+4, rannikul kuni +7°C, päeval aga soojem : 15...17, meretuulega rannikul jääb 10°C ümbrusse.

Neljapäeval (2.05) läheneb Botnia lahelt madalrõhkkond ja laieneb Läänemere meieni. Lisandub veelgi pilvi ja alates looderannikust ja Hiiumaast hakkab sadama vihma.
Ka edela- ja lõunatuul tugevneb peaaegu tormiseks : puhanguid põhjarannikul kuni 20m/s.
Päev jätkab vihmasabinatega.
Öö on pilvisema taeva all juba soojem : +3.o..+8, maapinna lähedal kohati veel aga 0°C ümbrusses, päeval ilm jaheneb : sooja on 6...11, Kagu-Eestis enne sadu kuni 16°C.

Reedel (3.05)püsib madalrõhkkond servaga Läänemere ümbruses.
Ilm on hoogsadudega, kohati võib tulla ka lörtsi.

Puhub tormine läänekaare tuul - puhangud 20m/s.
Õhutemperatuur on öösel nulli ümber : 0...+5°C, Lõuna-Eestis kuni +8, päeval aga juba jahedam : 5...9°C.

Laupäeval (4.05) jätkub Eestis madalrõhkkonna valitsus, sajuhoogude võimalus on suur.
Tuul hakkab nõrgenema.
Õhutemperatuur on öösel taas nulli ümber, rannikul soojem, päeval jääb alla 10 pügala..

Pühapäeval (5.05) madalrõhkkond loobub, tõusva õhurõhu foonil jääb sajuhooge harvemaks. Õhutemperatuur on öösel taas miinuses, olles -4...+1, rannikul +5°C ümber, päeval 5...10°C.
Kategooriad: Blogid

17.nädala ilm (22.-28.04.2019)

Ilm ja inimesed - 22. Aprill 2019 - 13:49
Kommentaariumi viide
Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

HOIATUS : Tuleoht on paljudes kohtades äärmiselt kõrge ja kerkib veelgi!
Metsades olgem äärmiselt tähelepanelikud!
Tuleoht on paljudes kohtades kerkinud kõrgeima, V klassini.Riigi Ilmateenistuse tuleohukaart


Päikeseloojang Võrus, 21.04.2019
foto: Eero Hermann
Tuleb suviselt soe nädal.

Esmaspäeval (22.04) tugevnes kõrgrõhkkond.
Tõmbas taeva selgemaks, kohati jäid veel kõrgema kihi pilved, kuid ka need hajusid õhtuks enamjaolt.

Tuul oli nõrk ja muutlik.
Õhutemperatuur oli öösel 0...5, päeval 14...20°C

Teisipäeval (23.04) püsib kõrge kindlalt paigas, oleme selle kindlas haardes. 
Ilm on selge, tuul vaikne, puhudes läänekaarest.
Öösel on sooja kuni 5, päeval 15...20, rannikul jahedam.

Kolmapäeval (24.04) on kõrgrõhkkonna ülekaal jätkuvalt kõigutamatu.
Taevas on selge, tuul nõrk ning pöördub kõikjal lõunakaarde.
Öösel on sooja kuni 5, päeval 16...21, meremõjuga rannikul jahedam, jäädes 10°C ümbrusse.

Neljapäeval (25.04) kõrge ülemvõim hakkab tasapisi nõrgenema Läänemerelt survet avaldava madalrõhkkonna tõttu, kuid selle loodeserv hoiab öö selgena, päeval aga lisandub mõningaid pilverünki, kuid püsib veel suurema sajuta.
Tuul pöördub idakaarde, tugevneb 4-9, rannikul puhanguti 12 m/s.
Öösel on juba soojem : 3...8°C, päev tuleb samuti kevadiselt soe, olles vahemikus 17..
.21, meremõjuga rannikul 10°C ümber.

Reedel (26.04) oleme kõrg- ja madalrõhkkonna piiril. Ilm muutub pilvisemaks, aga püsib veel suurema sajuta.
Puhub võrdlemisi tugev idakaare tuul(kuni 14m/s).
Öö soojeneb veelgi, sooja tuleb 5...10, päev soojeneb samuti : õhutemperatuur on 20...22, meremõjuga rannikul aga endiselt 10°C ümber.

Laupäeval (27.04) loovutab kõrgrõhkkond juhipositsiooni ja ligi pääseb madalrõhkkonna serv. See lisab niiskust ning öösel on esialgu vaid üksikute vihmasabinate võimalus, päeval võib sajuhooge laialdasemalt olla.
Õhumass on palav ja niiske ning kõrge ja madala vastasseis muudab õhumassi ebastabiilsemaks, mistõttu on pealelõunal tõenäoline ka mõne rünksajupilve intensiivne areng ning oodata on äikest.
Õhutemperatuur on öösel 6...11, päeval juba lausa suvised 18...23, meremõjuga rannikul 10°C ümber.

Pühapäeval (28.04) madalrõhkkond küll nõrgeneb, kuid jõuab Läänemere kohale ja selle mõjusfääris on meil oodata vihmahooge ja äikest.
Tuul püsib idakaarest, kuid õhtuks pöördub põhjakaarde ja on mõõdukas. Õhutemperatuur on öösel 6...11, päeval aga jahedam, olles 12...17, idapoolsetes maakondades võib enne sadusi ja äikest veel üürikeseks 20°C ümbrusse tõusta, meremõjuga rannikul on endiselt jahedam :  kuni 10°C.
Kategooriad: Blogid

16. nädala ilm (15.–21.04.2019)

Ilm ja inimesed - 15. Aprill 2019 - 13:47
Kommentaariumi viide


Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.
Tuleb enamasti päikeseline ja kevadiselt soe nädal.

M. Kaasik Pärnu Postimehele: Võimas kõrgrõhuala jääb Põhja-Euroopa ilma valitsema. Eestis ei ole eeloleval nädalal sadu oodata. Praegu Soome ja Skandinaavia kohal paikneva kõrgrõhkkonna kese nihkub reedeks Läänemere lõunaossa ja väike madalrõhkkond liigub Karjala kohalt lõunasse, tuues Eestisse rohkem pilvi, kuid mitte sademeid. Nädalavahetusel laieneb kõrgrõhkkond nii lääne, kui ida suunas, moodustades Briti saartelt Lõuna-Venemaani ulatuva vööndi. Kõrgrõhukese asub otse Baltimaadel ja ilm läheb järjest soojemaks.

Tugev antitsüklon 15. aprillil Skandinaavia ja Läänemere kohal (DWD).


Kõrgrõhkkond hiilib lähemale, korraks võib nädalavahetusel ka tiba vihma tulla, kuid see on vaid üheks päevaks.
Õhumass soojeneb päev-päevalt, nädala vältel on juba oodata üle 15-kraadist leitsakut.
Küll aga klimaatilise ehk pärissuve algust see nädal veel ei tule, võib-olla aga aprilli viimasel nädalal, nagu juhtus 1993. a. Klimaatiline suvi algab siis, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõuseb püsivalt üle 13°C. 
Seega, võtkem kevadest mis võtta annab, kuid ettevaatust metsades, sest soe päike ja kuiv õhk kuivatab tõhusalt metsaaluseid ja maastikupõlengud on kerged tekkima.
Nädal algas (esmaspäev, 15.04.) selge ja kohati kergelt tuulise ilmaga. Meieni jõudis kõrgrõhkkonna serva mööda soojem õhumass, mis kergitas õhutemperatuuri eelmiste päevadega võrreldes kõrgemale, tõustes 10 °C ümbrusse.UV-indeks kerkis juba üle 3, sellise näitajaga saab juba naha pruuniks.


UV-indeks 15.04 kella 13.00 paiku oli juba üle 3, mis soosib kenasti naha pruunistumist.
Indeksit saab igaüks vaadata siit või kliki pildil; Tallinna kohta: http://tinyurl.com/y46k33cy (rippmenüüst saab Helsinki asemel valida soovitud linna).
Tuul oli enamjaolt kirdest, tugevam rannikualadel, sisemaal nõrk.

Teisipäeval (16.04.) liigub kõrgrõhkkond meile lähemale, ilm püsib selge ja päikesevanne lubav.
Puhub valdavalt nõrk põhja- ja kirdetuul, veidi tugevam võib olla vaid rannikualadel. Õhutemperatuur on öösel kerges miinuses, olles  0...-4°C, rannikul kuni +2, päeval sisemaal juba eelmisest päevast soojem, tõustes 10...14 °C-ni, meremõjuga rannikul võib jääda kuni 5°C juurde.
Kolmapäeval (17.04.) kõrgrõhkkond püsib Läänemerel, tagades meile kuiva ja päikeselise ilma. 
Tuul püsib samuti vaikne ja on seekord valdavalt idakaarest. 
Õhutemperatuur on öösel ikka kerges miinuses, olles -4°C-st sisemaal kuni +2°C-ni rannikul, päeval eelmisest kraad enam : 10...15°C, rannikul kuni 7°C. 

Neljapäeval (18.04.) kõrgrõhkkond veidi kaugeneb ning lisanduva niiskuse tõttu võib õhukesi kõrgeid pilvi enam olla, aga suurem osa taevast on siiski selge ja sademeid oodata ei ole.Tuul püsib nõrk ja taas põhjakaarest. Õhutemperatuur on juba ka öösel tõusuteel, olles -2...2°C, päeval kraad enam eelmisest: 11...16, meremõjuga rannikul kuni 9°C.
Riigipühal, Suurel Reedel (19.04.) kõrgrõhkkond veidi taandub veelgi ning ida poolt mööduva madalrõhkkonna lohk ja lisab niiskust. Pilvi lisandub veidi, need on peamiselt kõrgema kihi pilved ja ilm püsib ikka kuiv. Õhutemperatuur öösel pendeldab nulli ümber, olles -3...2°C, päeval ikka kevadiselt kõrgel, püsides 12...16 vahel, meremõjuga rannikul aga ikka jahedam: kuni 10°C.
Laupäeval (20.04.) võib idapoolsetes maakondades tiba vihmagi tulla, kuid lääne pool püsib sajuta ilm. Põhjakaare tuul veidi tugevneb ja toob veidi jahedamat õhku. Õhutemperatuur on öösel kergelt plusspoolel, olles  1...4, päeval aga veidi jahedam eelmistest päevadest: 8...13, meremõjuga rannikul lausa 5°C ümber.
Pühapäeval (21.04.) madalrõhkkond eemaldub ning Läänemerel saab valitsejaks taas jõuline kõrgrõhkkond. See pühib taeva selgeks, ilm on päikeseline ja taas ideaalne päevitamiseks, kuna ka tuul on pea olematu ja muutliku suunaga.Õhutemperatuur öösel veidi langeb, jäädes -2...+3°C vahele, päeval aga taas õhumass soojeneb ja pakub meile õhutemperatuuri 10...15°C, meremõjuga rannikul siiski võib jääda pisut alla 10°C.

Edasi ilm tõenäoliselt soojeneb veelgi ning aprilli viimasel nädalal pole välistatud klimaatilise suve algus ning üle 20 soojakraadi! 
Kategooriad: Blogid

15. nädala ilm (8.–13.04.2019)

Ilm ja inimesed - 9. Aprill 2019 - 0:43
Kommentaariumi viide

Tuleb suhteliselt talvine ja sajune nädal, kuid alates 10.04. muutub ilm selgeks.

Marko Kaasik Pärnu Postimehele: Kevad näitab eeloleval nädalal oma ilusamat nägu. Täna [9.04.)] liigub täituv tsüklon Soome lahelt itta ja Skandinaavias tugevnev kõrgrõhkkond võtab Baltimaad neljapäevaks oma idaserva. Valitsevad põhjakaarte tuuled, õhumass on jahe ja öösel püsivad külmakraadid. Päikesepaiste hakkab järk-järgult päevaseid õhutemperatuure kergitama ja etteruttavalt võib oodata järgmise nädala keskpaigaks juba ka öösel mõni kraad sooja. Kagu-Eestis on kevad kiirem, nagu ikka: uue nädala alguseks on seal päevased õhutemperatuurid juba üle 10 soojakraadi.Märkus: termin on miinuskraad(id); aprilli esimesel nädalal oli kõige soojem looderannikul (kagutuule mõjul).


7. aprillil oli õhutemperatuur autotermomeetri järgi koguni üle 16 kraadi, samas tekkisid rünkpilved, mis viitasid teatud labiliteedile õhumassis (Tallinna lähedal Harjumaal). 

Kui 8. aprillil hakkas märga lund sadama ja tuiskama, kogunesid inimesed koguni seda akende juurde vaatama.
Kategooriad: Blogid

14. nädala ilm (1.–7.04.2019)

Ilm ja inimesed - 4. Aprill 2019 - 1:08
Kommentaariumi viide

Päikeseline ja sajuta mõõdukalt soe nädal

Alatskivi legendaarse ilmavaatleja Einar Laretei kokkuvõte: Märts 2019 oli suhteliselt soe ja sajune kuu. Kõige sajusemaks kujunesid märtsi esimene ja teine kümnepäevak. Sadas vihma, lörtsi ja lund. 8. märtsil oli Alatskivilt lõunapool äikest. Seoses heitlike ilmadega oli oli märtsikuus palju tuuliseid päevi. Enamus lumest sulas esimese kümnepäevaku lõpuks. Lumikate oli pidevalt maas 89 päeva.
Nädal algas kõrgrõhkkonna mõjul selge ilmaga. Õhutemperatuur oli öösiti –4...3 ja päeviti 3...10 °C (2.04. öö oli jahedam, kuid päev pisut soojem). 3. aprilli ööl oli Peipsi ääres (Alutagusel) kuni –5 (saarte rannikutel 4), kuid päeval tõusis 11...14 kraadini, vaid tuulepealsetel rannikutel jäi madalamaks.
Tugev märg lumi 31. märtsil Tallinnas. Ene Leuska foto
Kategooriad: Blogid

22. juuli ekstreemumid 2009-2019

AastaMaks.KeskmineMin.
201925,0°C18,19°C10,8°C
201829,0°C21,53°C13,9°C
201721,6°C15,18°C5,1°C
201622,3°C18,15°C16,2°C
201519,4°C16,06°C12,4°C
201427,2°C20,23°C11,3°C
201320,3°C14,48°C11,0°C
201220,5°C15,51°C8,8°C
201131,3°C25,06°C19,2°C
201031,3°C23,76°C14,0°C
200920,3°C15,65°C10,5°C

Ilmateenistuse ennustus

12...17°C
18...26°C
12...17°C
19...26°C
10...17°C
20...27°C
13...18°C
20...28°C

Rõhkkonnad Eestis

PäevMadal- rõhkkondKõrg- rõhkkond
22.07.Theo
21.07.Xandra
20.07.Xandra
19.07.Rico
18.07.Rico

Ennustuse täpsuse jooksva kuu parimad

AllikasPäevi%
Yr.no192,73%
Yr.no291,93%
Ilmateenistus 291,70%
Forecast.io190,57%
Ilmateenistus 190,45%

Päevarekordid

Täna Tallinnas kõige soojem on olnud 33,1°C (1958) ja külmem 7,7°C (1928).

Täna Tartus kõige soojem on olnud 30,5°C (1992) ja külmem 6,5°C (1956).

Facebook

Ilmateenistuse hoiatused

Külastatavus

Statistika: METRIX.Station

Röntgenkiirgus

Tänane kuufaas

72,5% on kuu nähtav.
10 päeva on noorkuuni.
Kahanev kuu

Veebimajutus

Süsteemimootor

drupal

HTML raamistik

bootstrap 3

Kujundus

bootswatch

Reklaam

adsense

Sisuedastusvõrk