Blogid
Sügishooaja esimene tormiilm 19.- 20.09.2023
Tähelepanu! Eelolev ööpäev tuleb tormine ja mitmel pool ka sajune. Tulemas on selle sügishooaja esimene tormilaadne ilm.

Sünoptiline olukord :
Teisipäeva, 19.09. õhtul ületab Eesti külm front ja vahetab välja sooja, suisa südasuvise õhumassi. Enne seda oli mitmel pool soojakraade 23...24°C.
Kolmapäeva (20.09.) öösel paikneb võimas madalrõhkkond ise Norra rannikul, kuid selles tekib kese Põhjalahe kohal ning hakkab liikuma aeglaselt ida suunas.
Hommikul on kese veel küllalt paikne, kuid terav vastasseis Venemaal ja Lõuna-Euroopas paiknevate võimsate kõrgrõhkkondadega muudab rõhuvälja pingeliseks.

Päeval liigub keeris ida suunas Põhja-Venemaa aladele ja surve kõrgrõhkkondadele aegamisi väheneb ja meie ilm rahuneb ja keerise mõju meile väheneb.
Meie ilm:
Teisipäeva (19.09.) õhtul liigub külm front ühes mõõduka, kohati lühiajaliselt tugeva vihmaga üle Eesti ida suunas. Keskööks on sadu juba vaid Ida-Eestis.
Kohati võib olla ka äikest, mis tekivad frondijoone ees arenevaist rünksajupilvedest.
Tuul pöördub frondi taga edelasse ja hakkab tugevnema, õhtul on rannikul puhanguid 14...17, keskööks juba 20m/s ümbruses.
Sooja on teisipäeva õhtul ida pool 17...23°C, lääne pool on juba jahedam ja õhusoe kindlalt alla 20°C.
Kolmapäeva (20.09.) öösel tekib sajusse paus ning öö möödub kõikjal suurema sajuta, vaid mõni üksik nõrgem hoovihm on võimalik. Sooja on öösel Lääne-Eestos 13...17°C, sisemaa pool 10...14°C.
Lääne- ja edelatuul jätkab tugevnemist ja hommikuks on sisemaal puhanguid 15...18m/s (eriti Põhja-, ja Loode-Eestis), läänerannikul on puhanguid 18...24m/s, saarte läänepoolsel rannikul (eriti Hiiumaal) ja looderannikul võivad puhangud ulatuda 26...28m/s. Täielikult ei saa välistada ka veidi veelgi tugevamaid puhanguid.
Hommikul jõuab Lääne- ja Loode-Eestisse uus vihmasajuala, mis hakkab liikuma ida suunas. Tugevam ja laialdasem on sadu tõenäoliselt Põhja-, Lääne- ja Kesk-Eestis.
Lõuna- ja Kagu-Eestis võib päevane sadu piirduda mõne üksiku vihmasabinaga.
Hommikused tormituule puhangud läänekaarest hakkavad päeva peale aegamisi nõrgenema.
Pärastlõunal on sisemaal puhanguid maksimaalselt 13...14m/s, rannikualadel veel 20m/s ümbruses, seda eelkõige Põhja- ja Kirde-Eesti rannikualadel. Õhtuks vaibub tuul veelgi ja puhanguid üle 15m/s ei tohiks enam kuskil ette tulla. Õhtuks on mõned üksikud sajupilved veel tiirutamas peamiselt idapoolsetes maakondades.

Päevased soojakraadid jäävad sajupilve alla jäävatel aladel 13...16°C vahele, kuivemates kohtades võib tõusta 18...19°C-ni.
Kogu päeva vältel on tormipuhangud tugevamad Põhja-, Loode- ja Lääne-Eesti rannikualadel. Sisemaa arvestuses on tugevamad puhangud samuti pigem Põhja- ja Kesk-Eestis. Lõuna-Eestis näib, et puhangud üle 13...14m/s üldse ei ulatugi, aga täielikult seda välistada siiski ei saa.
Lääne-Eestis on tormipuhangud tugevaimad kell 4-9 vahel hommukul, põhjarannikul on haripunkt praegustel andmetel kella 8-12 vahemikus (samuti ennelõuna).
Sademete kogused ei ole tõenäoliselt väga suured, seega üleujutusi kartma seekord ei pea.
Võimalikud mõjud - kahjustused :
- kuna puud on veel täislehes ja sajab aeg-ajalt ka vihma, siis võib tornituul murda puid, seda eelkõige Lääne-, Loode-, ja Põhja-Eestis. Kuna aga ka sisemaal ei ole 15...17m/s tuul igapäevane, siis murduvaid puid võib ette tulla vabalt ka seal.
- murduvad puud võivad langeda muuhulgas elektriliinidele, mis võib siis põhjustada elektrikatkestusi.
- väikesaarte vaheline laevaliiklus saab tõenäoliselt ka tormituultest mõjutatud. Suursaarte (Saaremaa, Hiiumaa) liini mõjutus on ilmselt väiksem. Kui midagi on, siis suurem on selleks võimalus kitsa Rukki kanaliga Rohuküla - Heltermaa liinil.
Kokkuvõttes ei ole tulemas midagi erakordset, kuid siiski tavapärasest tunduvalt tugevama tuulega päev, mis avaldab mõnel pool märkimisväärset mõju ka meie tegemistele.
38.nädala väga muutlik ja vaheldusrikas ilm (18.- 24.09.2023)
Uuendatud : 17.09.2023 kl 18:37
Ilmataat ei väsi üllatamast ja on eeloleval nädalal erakordselt muutliku meelega.
Nädal algab öökülmaga, seejärel tuleb mitu väga tugeva tuulega päeva ja lõpetuseks jõuab Aafrikast meile väga soe õhk, mis võib temperatuurid 25°C ümbrusse tõsta, mõned mudelid näitavad ka 26...27°C nädala teises pooles.Nii hilisel ajal oleks see rekordiline soe ning tõenäolised on mitmete seniste rekordite purunemised.
Esmaspäeval (18.09.) liigub üle Eesti küllaltki jaheda õhumassiga kõrgrõhuala.
Ilm on selles enamasti selge ja sajuta nii öösel kui päeval.
Ka tuul on nõrk.
Öösel on sooja 2...8°C, rannikuribal kuni 14°C, päev toob 15...20°C.
NB! Kuna ilm on selge, õhumass jahe ja tuul vaikne, siis on oodata öötundidel maapinnalähedases õhukihis temperatuure 0...-3°C. Külmakartlikud taimed tuleks igalsjuhuks katta looriga või neid muul moel soojendada!

Teisipäeval (19.09.) sunnib kiire lääne-ida suunaline õhuvool kõrgrõhkkonna taanduma ja ohjad haarab uus ja aktiivne Norra merel pesitsev madalrõhuala. Ookeanivesi on väga soe ning see on teinud ookeanist justkui tsüklonite sünnitusmaja, kust pidevalt uusi keeriseid tekib ja liikvele läheb.
Öösel ja päeva esimeses pooles on ilm sajuta. Pealelõunal jõuab läänest madalrõhulohk ühes tihedama vihmasaju ja veidi soojema õhuga.
Õhtul levib sadu üle kogu maa. Välistada ei saa äikest.
Öösel on tuul tasane, päeval algab tugevnemine ja pealelõunal on lõuna- ja edelatuule puhanguid rannikualadel juba 20m/s ümbruses.
Öösel on soojakraade 8...15°C, päeval on õhk juba soojem ja sooja on 16...22°C.
Kolmapäeval (20.09.) liigub see aktiivne madalrõhkkond üle Põhja-Skandinaavia ja Põhja-Soome ida suunas.
Jääme selle mõjusfääri ja vihmapilvi kandub lääne-edelavoolus üle maa nii öösel kui päeval. Välistada ei saa äikest. Mudelid näitavad selleks päevaks ka teatavat trombiohtu.
Tuul puhub läänest - edelast ja on väga tugev nii öösel kui päeval - puhanguid rannikualadel 20...23m/s.
Sooja on öösel 9...15°C, päeval tuulise ja sajuse ilmaga jäävad maksimumid 14...18°C vahele.
Neljapäeval (21.09.) tiirleb Norra merel juba uus aktiivne ja võimas madalrõhkkond. Kagust teeb lähenemiskatseid aga kõrgrõhkkond. Jääme nende vahele ning oodata on kohatiste vihmahoogudega ja üsna tuulist ilma.
Tuul puhub lõunakaarest ja puhanguid on rannikualadel 13...16m/s.
Sooja on öösel 11...16°C, päeval 17...22°C.
Reedel (22.09.) jätkub vastasseis läänepoolse võimsa madalrõhkkonna ja Venemaa aladel valitseva kõrgrõhkkonna vahel. Laussadu ette näha ei ole, kuid mõnda üksikut hoovihma siiski välistada ei saa.
Tuul puhub lõunakaarest ja kogub taas tuure, rannikualadel puhanguid 15...18m/s.
Sooja on öösel 13...18°C, päeval tõuseb 18...24°C-ni, mõni mudel annab ka kõrgemad näidud. Samas tuleb arvestada, et päike käib üha madalamalt ja ei soojenda nii palju enam. Aga elame - näeme !

Laupäeval (23.09.) saavutab madalrõhkkond läbimurde ja surub end lähemale, täpsemalt siis Skandinaavia kohale. See saadab meile lisaportsu niiskust, mis päeval vihmana ja kohati ka äikesena alla tuleb.
Tuul puhub ennelõunal lõunakaarest ja on tugev, päeval pöördub saartest alates läänekaarde ja vahetab välja Aafrikast pärit õhumassi jahedama vastu.
Puhanguid on öösel 15...18, päeval 18...21m/s.
Temperatuur on öösel 14...19°C, päeval ida pool veel üle 20°C, läänest jõuab aga jahedam õhumass ning soojakraadid jäävad alla 20°C.
Pühapäeval (24.09.) madalrõhkkond eemaldub ja edelast üritab läheneda kõrgrõhuala. Suuremat sadu ei tule, kuid üsna tõenäolised on kohatised hoovihmad ja seda nii öösel kui päeval.
Tuul puhub läänekaaresr ja vahelduseks ka nõrgemalt, puhanguid maksimaalselt 11...14m/s.
Soojakraade on öösel 12...15°C, päeval 14...18°C.
13.- 14.09.2023 suur sadu ja suve lõpp
Põhimõtteliselt võib öelda, et suveilmad lõppesid 14.09.2023 jaheduse saabumisega.
Selliseid 20° kraadiseid ilmasid ilmselt tuleb ikka veel, kuid 25°C ei paista kuskilt enam.
Õhumassivahetus tõi kaasa väga suured sajuhulgad ja mitmele poole ka tugevat äikest.

Lugu algas sellest, et nädala algul jõudis meieni lõunast väga soe ja niiske õhumass. Õhumassi tohutu niiskusesisalduse tõttu oli mitmel päeval kastepunkt 17...19°C, mis on nii hilise aja kohta erakordne ja väga tõenäoliselt ka rekordiline.
13.09. hommikul oli üle Läänemere moodustunud madalrõhuvöönd, mis eraldas troopilist ja põhjast tulevat jahedamat õhku. Selles moodustus uus osatsüklon Läänemere lõunaosa kohal, mis võttis suuna kirdesse ja järgneval ööl liikus üle Eesti.
Õhumasside kontrast, niiskus ja sellest tekkiv ebastabiilsus andis juba päeval tõuke tugevate sadude tekkimiseks ja kandumiseks esmalt üle Loode- ja Põhja-Eesti.
Pealelõunal jõudis esimene nõrgem sajuvöönd ka Lääne-Eesti kohale.
Samal ajal lähenes Läänemerelt, Läti lähistelt juba uus ja tugevam sajuala. Liivi lahel hakkas hoogsalt arenema uusi rünksajupilvi, mis liikusid edasi kirdesse.
Üle-Eesti moodustus tol ööl nn.äikesekoridor, s.t. äike liikus mööda kitsast koridori, kuid vihma sai vähemal või rohkemal määral iga Eesti paik.

Ilmateenistus andis üle maa 1.taseme hoiatuse, ESTOFEX väljastas pea kogu maale level 1 ohuala, Pärnumaale ja osale Kesk-Eestist lausa level 2 ohuala. Tagantjärgi saab tõdeda, et ESTOFEX prognoos oli väga täpne, kuna nii äikesed kui ka kõige tugevamad sajud liikusid üsna täpselt mööda level 2 ohuala.

Osatsükloni üleminekul jõudis meieni tunduvalt jahedam õhumass ja pöevased termomeetrinäidud jäid alla 20°C. Tegi lühiajaliselt tugevat põhja- ja loodetuult.
Järgnevalt lisan ülevaate üle Eesti asuvatest erailmajaamadest pärit sademekogustest. Kohati on sademed kolossaalsed !
Pärnu maakond -
Pärnu linn, Lennuki tn = 101,8mm
Võiste = 61,22mm
Oore = 58,5mm
Kilksama = 53,34mm
Massu (Põhja-Pärnumaa vald) = 50,55mm
Tammiste = 47,24mm
Paikuse = 44,19mm
Pärnu linn, Vana-Pärnu = 33,7mm
Ranniku (Tõstamaa) = 33,02mm
Sigaste = 33mm
Lääne maakond -
Oonga = 28,95mm
Hinduka = 27,89mm
Risti = 25,91mm
Vidruka = 21,59mm
Järva maakond -
Laupa = 66,29mm
Paide = 54,68mm
Eistvere = 37,21mm
Viljandi maakond -
Suure - Jaani = 53,34mm
Soomevere = 44,2mm
Ramsi = 38,4mm
Sürgavere = 28,19mm
Lääne - Viru maakond -
Tamsalu = 72,7mm
Nugeri = 66,8mm
Rakvere = 58,93mm
Altja = 58,17mm
Toolse = 55,12mm
Käsmu = 52,83mm
Paasvere = 51,51mm
Orguse = 48,49mm
Simuna = 41,66mm
Kõrveküla = 41,4mm
Aaspere = 37,59mm
Ida-Viru maakond -
Auvere = 34,79mm
Kuremäe = 29,7mm
Kuru = 29,21mm
Jõhvi = 21,84mm
Harju maakond -
Pedaspea = 78,49mm
Tallinn, Randvere (Viimsi - Pirita) = 74,16mm
Leesi = 71,12mm
Vääna = 66,8mm
Jägala - Joa = 59,41mm
Tallinn, Tallinna Ülikool (Narva mnt) = 55,37mm
Tallinn, Priisle (Lasnamäe) = 46mm
Tallinn, Keldrimäe (Kesklinn) = 45,9mm
Neeme = 45,47mm
Kloogaranna = 44,22mm
Uuesalu = 42,92mm
Saula = 42,67mm
Jõgisoo = 42,61mm
Padise = 42,52mm
Aaviku = 42,19mm
Sausti = 41,68mm
Tabasalu 2 = 41,61mm
Hirvli = 41,61mm
Lähtse = 41,2mm
Haabersti = 39,6mm
Tallinn, Mähe (Pirita) = 38,36
Karla = 38,2mm
Randvere 2 = 37,09
Tallinn, Nõmme, Hiiu haigla = 36,6mm
Tallinn, Kalamaja = 34,64mm
Nahkjala = 34,49mm
Vasalemma = 33,78mm
Vahi = 33,78mm
Muraste = 32,77mm
Uuesalu = 32,72mm
Tiskre = 32,51mm
Keila 2 = 31,75mm
Tuulna = 30,99mm
Aespa = 30,74mm
Liikva = 30,23mm
Tallinn, Pelgulinn = 29,72mm
Tabasalu = 27,91mm
Vääna - Jõesuu = 27,43mm
Keila = 26,8mm
Langa = 25,65mm
Tartu maakond -
Tammiste = 30,91mm
Tartu linn, erinevad jaamad = 18-23mm
Lõpetuseks juurde ka Ilmateenistuse ametlike jaamade sademekogused.
Lisaselgituseks - on näha, et erajaamade ja ametlikes andmetes on erinevus. Seda seetõttu, et erailmajaamade ja ametlike vaatlusjaamade asukohad ei ühti ning mis ehk veel olulisem, palju oli liikvel just rünksajupilvi, mis toovad piltlikult öeldes ühte külla ujutuse, teise külla ei jõua midagi.
.png)
Sademekogused Ilmateenistuse ametlikes jaamades 13.09.- 14.09.2023.
Septembri keskpaiga ilm (11.- 17.09.2023)
Uuendatud 10.09.2023 kl 20:14
Sellel nädalal on tõenäoliselt selle aasta viimased tõeliselt soojad ja suvised päevad. Kuni kolmapäevani õhtuni on meie kohal üsna troopiline õhumass, milles muideks on mingil määral kaasas ka kõrbetolmu.
Nädala teises pooles vahetub õhumass tunduvalt jahedama vastu ning ilm muutub sügisele kohaselt jahedamaks ja hallimaks.
Esmaspäeval (11.09.) oleme keskmega Ukraina aladel asuva kõrgrõhkkonna ääremail. Ilm on enamasti sajuta, kuid sügisele kohaselt liigub siiski ringi pilvelaamu ja mõnest võib ka nõrk vihmasabin tulla, eelkõige päevasel ajal.
Tuul puhub nõrgalt ja enamasti lõunakaarest.
Soojakraade on öösel 11...16°C, päeval 18...25°C.
Teisipäeval (12.09.) tekib kõrgrõhkkonnal uus kese Venemaa aladel. Jääme selle lääneserva, ilm on enamasti sajuta, kuid pigem liigub ringi ka pilvelaamu.
Tuul puhub jätkuvalt lõunast - edelast ja on üsna nõrk.
Öösel on sooja 11...17°C, päeval 18...25°C.
Kolmapäeval (13.09.) saab olema kõrgrõhkkonna äärmises servas tõenäoliselt aasta viimane südasuvise soojaga, enamasti sajuta, kuid mõneti pilvine päev.
Samal ajal moodustub Soomest kirde - edelasuunaliselt üle Läänemere madalrõhuvöönd, mis saab eraldama põhjalaiustelt tulevat ja tunduvat jahedamat õhumassi.
Selle külm front läheneb Eestile pealelõunal ja jõuab pärale õhtul.
Frondijoone ees võib õhtupoolikul saartel, Loode- ja Lääne-Eestis areneda rünksajupivli, mis toovad tugevaid vihmahooge, äikest ja kui mõni pilv kõrgeks areneb, siis ka rahet. Frondiga seotud laussajuala läheneb merelt hilisõhtul.
Tuul puhub päeval lõunakaarest, õhtul pöördub Lääne-Eestist alates läände ja loodesse.
Õhusooja on öösel 13...17°C, päeval 19...25°C.
Neljapäeval (14.09.) jääme Soome kohal süveneva madalrõhkkonna lõunatiiba.
Laussajuala liigub öösel üle Lääne- ja Kesk-Eesti, päevaks koondub suurem sadu Ida-Eesti kohale. Nii öösel kui päeval ei saa välistada äikest, kuid laialdasi äikesetorme oodata ei maksa.
Samal ajal läheneb edelast uus kõrgrõhkkond, mis Lääne-Eestis juba pilvekihte auke sisse sööb
Tuul pöördub kõikjal järk-järgult läände ja loodesse ning tugevneb. Öösel on tugevamaid puhanguid peamiselt Lääne-Eestis, kui puhangud rannikualadel ulatuvad 17...20m/s. Päeval tuul nõrgeneb aegamisi.
Öösel on sooja 11...16°C, päevaks jõuab jahedam õhumass ning termomeetrinäidud jäävad selgemates paikades maksimaalselt 19...20°C juurde, sajuhoogude all langeb alla 15°C.
.png)
Reedel (15.09.) jääme üle Eesti liikuva kõrgrõhkkonna kindlasse haardesse. Suurt sadu oodata ei ole, kuid taevas on siiski pilvi.
Tuul pöördub taas lõunasse ja edelasse ning puhub nõrgalt.
Öösel on sooja 6...12°C, tuulele avatud rannikualadel 13...16°C, päeval 15...19°C.
Laupäeval (16.09.) taandub kõrgrõhkkond Venemaa kohale, kuid sellel on piisavalt jõudu ja see on piisavalt lähedal, et hoiab meie ilma sajuta, kuid võrdlemisi pilvise.
Tuul puhub läänekaarest ja pisut tugevneb.
Öösel on sooja 5...11°C, tuulele avatud rannikualadel 12...16°C, päeval 14...18°C.
Pühapäeval (17.09.) kaugeneb madalrõhkkond veelgi, kuid jääb siiski meie ilma põhiliseks määrajaks.
Tuul puhub lõunakaarest ja on nõrk.
Sooja on öösel 6...11°C, kitsal rannikuribal, peamiselt Lääne-Eesti rannikualadel 12...16°C. Päeval jõuab tsipake sooja juurde ja soojakraade tuleb 15...21°C.
Järgneval nädalal paistab pigem, et jääme enam madalrõhkkondade teele. Ilm muutub niiskemaks ja ka soojakraadid jäävad enamasti alla 20°C.
Esimese koolinädala ilm (4.- 10.09.2023)
Uuendatud : 4.09.2023 kl 12:48
Sel aastal on traditsiooniks saanud, et sarnane ilmamuster kestab pikka aega, olgu see siis sajusem ja jahedam või kuivem ja soojem ilm.
Praegu näib, et sajune aeg saab mõneks ajaks läbi ja ohjad haarab kõrgrõhkkond, mis esialgu kannab jahedat õhumassi, kuid siis liigub veidi ja avab ukse soojemale õhule.Ka eeloleval nädalal on oodata peamiselt kõrgrõhkkonna valitsemist, mis tähendab kuiva ilma.
Mandril on nädala keskpaigus oht, et maapinnal langeb temperatuur 0°C lähedale, kuid saartel päästab sellest küllaltki soe merevesi, mille temperatuur hetkel on 16...19°C.

Esmaspäeval (4.09.) oleme põhjapoolse madalrõhkkonna ja lõunapoolse kõrgrõhkkonna vahel. Õhus on veel niiskust, mis päeva peale vähestes kohtades hoovihmana alla tuleb.
Tuul puhub läänekaarest ja ei ole väga tugev.
Sooja oli öösel 7...13°C, päev toob 16...20°C.
Teisipäeval (5.09.) oleme veel põhjapoolse madalrõhkkonna ja lõunapoolse tugevneva kõrgrõhkkonna vahel. Läänekaarest kandub kitsa vööndina üle meie soojem õhumass. Kuna aga ilm on tuulisem, siis selle täismõju meil paraku ei avaldu.
Ilm on mõne pilvelaamaga, kuid sajuta. Puhub mõõdukas läänekaare tuul ja soojakraade antakse ööks 10...16°C, päevaks lisandub veidi sooja ja kraade on 16...22°C.
Kolmapäeval (6.09.) tekib Skandinaavia poolsaare kohal uus ja kiiresti tugevnema hakkav kõrgrõhuala.
Taevas selgineb, kuis päris selgeks veel ei pruugi saada.
Tuul pöördub põhjakaarde ja nõrgeneb.
Kõrgrõhuala idapoolses servas kandub meile põhjalaiustelt jahedamat õhku ja öösel langeb temperatuur 6...15°C-ni, päeval on ka jahedam ning temperatuur tõuseb vaid 16...20°C-ni.
Neljapäeval (7.09.) pargib kõrgrõhkkond oma keskme Eesti kohale. See hoiab ilma sajuta ja üsna selge taevaga, kuid üksikud pilvelaamad võivad siiski ringi ekselda.
Tuul vaibub ja puhub enamasti läänekaarest.
Sooja on öösel 4...10, sel juhul võib maapinnal 0...2°C-ni langeda, rannikualadel 13...16°C, päeval 16...19°C.
Reedel (8.09.) taandub kõrgrõhkkond lõuna poole. Läänekaarest kandub meile veidi niiskust, lisandub pilvi ja välistada ei saa ka üksikuid vihmasabinaid, kuid need peaksid igaljuhul olema nõrgad. Rohkemat, kui "tolmu kinni võtmine" oodata ei tasu.
Tuul puhub endiselt läänekaarest ja pisut tugevneb, kuid puhangud jäävad maksimaalselt 9...11m/s piiresse.
Soojakraade on öösel 5...10, rannikul 13...15°C, päeval tõuseb maksimaalselt 21°C-ni.
Ka järgnev nädalavahetus tuleb kõrgrõhkkonna tiiva all kuiv, näeb ka päikest. Eksleb ringi pilvelaamu, kuid sadu neist tulla ei tohiks.
Soojakraade lisandub ja päeviti tõusevad termomeetrinäidud juba 21...25°C-ni, kuid seda vaid rannikust eemal. Öösiti palju alla 10°C ei tohiks langeda.
.png)
28.08.2023 tsükloni kokkuvõte
Esmaspäeval, 28.08.2023 käis üle Eesti kiiruga niiskust paksult täis madalrõhkkond, mis Eestit ületades süvenes ja tõi kaasa ohtralt sademeid, eriti Lääne-Eestisse ning mõnele poole ka tormituulepuhanguid.
Õhurõhumiinimum Eesti territooriumil madalrõhkkonna keskmes oli 995,2hPa.
Sadu jõudis saartele ja Edela-Eestisse juba hommikupoolikul.

Lõuna paiku oli sadu katnud juba suure osa Eestist ning Liivi lahe kandis olid ka esimesed tugevamad puhangud kohal.
.png)

Kella poole 2 paiku oli Saaremaal ja ka mandri edelaservas suurem sadu ja esimestel õnnelikul õnnestus ka pilvedevahelt piiluvat päikest näha.

Kella 15 paiku jõudsid tormised tuuleiilid Pärnusse ja ka edelarannikule. Tuul tugevnes väga järsult tuulevaikusest tormini, selleks kulus vaid mõni minut.

.png)

Kella 17:30 paiku oli tormi-iile veel põhjarannikul, mujal oli tuul juba vaiksem ja puhangud alla 20m/s.Laussadu oli eemaldunud, keerise tagalas arenes hoogsajupilvi.
.png)

Järgnevalt kokkuvõte enim sademeid ja tuult saanud paikadest, s.t. Saaremaalt, Hiiumaalt ja läänerannikult ning ka Loode-Eestist ja Tallinnast.Andmed on pärit erailmajaamadest üle Lääne- ja Põhja-Eesti.
Sademekogused maakondade kaupa Saaremaa erailmajaamad :- Lahetaguse = 55.40mm- Kuressaare 2 = 51.51mm- Kuressaare 1 = 50.8mm- Kärla - Kirikuküla = 48.59mm- Salavere = 46.74mm- Eiste = 45.01mm- Muratsi 2 = 42.67mm- Kõmmusselja = 42.16mm- Tirbi = 38.10mm- Torgu - Mõisaküla = 36.07mm- Muratsi 1 = 35.79mm- Liivaranna = 31.70mm- Leina = 31.50mm- Võlla = 30.73mm
Hiiumaa erailmajaamad :- Jausa = 52,60mm- Kõmmusselja = 43,18mm- Nurste = 38,61mm- Männamaa = 34,80mm- Suuremõisa = 33,53mm- Sarve = 29,90mm- Kolga = 28,96mm- Palade = 24,13mm
Läänerannik, Lääne ja Pärnu maakond- Rooslepa = 32,51mm- Väike - Ahli = 31,75mm- Oonga = 29,97mm- Kõmsi = 29,80mm- Mägari = 29,72mm- Hanila = 27,89mm- Allika = 27,20mm- Penijõe = 21,84mm- Sepamaa = 21,59mm- Põgari - Sassi = 19,20mm- Varbla = 18,03mm
Looderannik, Harju maakond ning Tallinn- Audevälja = 30,23mm- Hatu = 29,46mm- Kloogaranna = 28,19mm- Riguldi = 26,67mm- Lohusalu = 26,19mm- Tallinn, Telliskivi tn = 25,40mm- Männiku = 25,20mm- Vasalemma = 24,89mm- Kibuna = 24,89mm- Muraste = 24,38mm- Tallinn, Kopli tn = 22,61mm- Tallinn, loomaaed = 22,10mm
Maksimaalsed tuulepuhangud asukohtade kaupaPärnu maakond, Liivi laht - Pärnu sadam = 23,9m/s
- Kihnu = 22,7m/s
- Virtsu sadam = 22,0m/s- Rohuküla sadam = 21,1m/s
- Ruhnu = 20,0m/s
Loode- ja põhjarannik - Pakri = 24,3m/s
- Naissaare = 24,1m/s
- Vaindloo saar = 23,9m/s
- Rohuneeme = 22,9m/s
- Osmussaare = 21,8m/s
Oli põnev päev! Järgmist põnevamat ilma on oodata kolmapäeval, kui on oodata troopilise õhumassi külaskäiku ja sellega kaasnevaid äikeseid.
Koolialguse nädala ilm (28.08.- 3.09.2023)
Uuendatud : 27.08.2023 kl 20:56
Uue nädala ilm on väga vaheldusrikas. Nädala alguses tuleb ohtralt vihma, keskpaiku on oodata äikesetorme ja lühiajalist kuuma ning nädalalõpp stabiilsem, kuid jahedam.


Esmaspäeval (28.08.) liigub öösel Poola - Leedu kohal tekkinud madalrõhkkond üle Eesti lõunast põhja, samal ajal ise süvenedes.
Öö on sajuta ja mitmel pool ka udune.
Laussadu jõuab hommikul juba Lõuna- ja Edela-Eestisse ning levib edasi põhja suunas.
Lääne-, Kesk-, ja Põhja-Eestis on praeguste andmete kohaselt sadu tugev ja oodatav sajuhulk neis paikades on 20-40mm.
Mõnel pool võib olla ka äikest, kuid seda hetkel siiski väga ei paista.
Hommikul puhub tuul enamasti idakaarest. Keerise kohale jõudes Eesti aladele pöördub Ida-Eestis enam kagusse, Lääne-Eestis aga põhjakaarde ning Lõuna-Eestis on algul muutlik ja nõrk, seejärel pöördub läänekaarde.
Keskme üleminekul pöördub õhtul kõikjal läänekaarde.
Tuule tugevus sõltub otseselt keerise trajektoorist ja sellest, kui kiiresti ta süveneb.
Praeguste andmete kohaselt on päeval sisemaal puhanguid 14...16m/s, Lääne-Eesti rannikualadel ja saartel 20m/s ümbruses ja põhjarannikul võib ulatuda ka 22...25m/s vahemikku. Õhtul kõikjal nõrgeneb.
NB! Tasub mainida ja arvestada, et kui keeris otsustab minna teist trajektoori pidi, siis muutuvad ka sajutugevused Eesti lõikes ja ka tuuleväli on otseselt mõjutatud. Värskeimad andmed panen hommiku ja päeva jooksul regulaarselt siiasamasse.
Soojakraade on öösel 12...16°C, päeval tihedas sajus jääb 15...20°C vahele. Kui Lõuna- ja Kagu-Eestis sadu lõppeb, siis võib tõusta ka kraad - paar kõrgemale.
Teisipäeval (29.08.) paduvihma toonud keeris eemaldub Soome aladele. Venemaa lääneosa ja Läti kohal kujuneb välja kõrgrõhuvöönd, mis hoiab ka meie ilma sajuta.
Tuul puhub läänekaarest ja on küllaltki nõrk.
Sooja on öösel 12...17°C, päeval 16...22°C.
Kolmapäeval (30.08.) liigub uus madalrõhkkond Läänemere lõunaosa kohalt piki merd põhja suunas. See kannab kaasas troopilist, kuuma ja niisket õhumassi.
Öö on suurema sajuta, päeval areneb mitmel pool Eestis niiskes ja ebastabiilses, soojas õhumassis rünksajupilvi, mis toovad siia-sinna äikest, tugevaid vihmavalinguid ja ilmselt ka rahet.
Ka selle päeva arengutel hoian teraselt silma peal ja uuendan regulaarselt.
Tuul pöördub lõunakaarde ja tugevneb rannikualadel puhanguti 14...16m/s.
Soojakraade on öösel 13...16°C, päeval 20...26°C, kus päikest enam, võib ka kraad - paar kõrgemale tõusta.kk

Neljapäeval (31.08.) madalrõhkkond aegamisi täitub. Selle sajuhood ja äikesed tiirutavad öösel veel laialdaselt üle maa, päeval koonduvad enam Ida-Eesti kohale ja õhtuks hajuvad äikesed ka sealt, kuid hoovihmavõimalus püsib päevasel ajal üle maa.
Tuul puhub läänekaarest ja on üsna nõrk.
Öösel on soojakraade 17...20°C, päeval 18...23°C.
Reedel (01.09.) on madalrõhkkond Soome kohal ankrus ja veel elujõuline. Suunab meile läänekaarest lisaportsu niiskust ning nii on sajuhooge mitmel pool peamiselt päevasel ajal.
Tuul puhub läänest - edelast, päeva peale tasapisi tugevneb ning õhtul on rannikul puhanguid 16...18m/s.
Öösel on sooja 11...18°C, päeval jääb peaaegu samadesse piiridesse. Vaid kuivemates paikades tõuseb 20°C külje alla.
Laupäeval (02.09.) oleme jätkuvalt sellesama madalrõhkkonna haardes. Sajuhooge on rohkem öösel ja hommikul, päeva peale tsükloni mõju väheneb ja sajuhood harvenevad.
Tuul puhub jätkuvalt läänest - edelast ning on tugev, puhanguid rannikualadel ikka 16...18m/s.
Soojakraade on öösel 13...17°C, päeval 16...20°C.
Pühapäeval (03.09.) näib praeguste andmete kohaselt Läänemerel tekkivat uus osatsüklon, mis võtab kursi üle Eesti kirdesse. On ka äikesevõimalus.
Sellest tulenevalt sajab taas laialdaselt vihma.
Tuuleväli on muutlik ja muutub vastavalt keerise liikumistrajektoorile.
Sooja on öösel 12...17°C, päeval lääne pool jääb alla 20°C, Ida-Eestis tõuseb 21...22°C-ni.
34.nädala ilm (21.- 27.08.2023)
Uuendatud : 20.08.2023 kl 20:51
Eelolev nädal tuleb küllaltki niiske ja sajune. Läheb ka jahedamaks, kuid ekstreemsusi oodata ei ole.

Esmaspäeval (21.08.) kõrgrõhkkond Venemaa kohal hääbub ning ohjad saab lääne poolt meile laienev madalrõhulohk.
Päeva esimene pool on vaid kohatiste hoovihmadega. Pealelõunal jõuab läänest madalrõhulohk ühes külma frondiga. Läheb sajule ning mandril on mõnel pool ka äikest, tõenäosus on suurem Tallinn - Pärnu joonel ja sellest ida pool.
Tuul pöördub läänekaarde, kuid jääb üsna nõrgaks.
Sooja on öösel selgemas Põhja-Eestis 8...14°C, pilvisemates paikades 15°C ümber ja veidi enamgi. Päeval on soojakraade kuni 23°C, sajupilvede all langeb alla 20°C.
Teisipäeval (22.08.) kujuneb Eesti kohale madalrõhuvöönd, kuid see on üsna väheaktiivne. Öö on suurema sajuta, päeval areneb laialdaselt hoogsajupilvi, mõnel pool võib olla ka äikest.
Tuul on nõrk ja puhub läänekaarest.
Öösel on sooja 9...16°C, päeval 17...21°C.
Kolmapäeval (23.08.) jätkub üsna sarnaselt. Eesti kohal püsib võrdlemisi väheaktiivne madalrõhuvöönd.
Öösel on sajuhooge harvem, kuid kõikjal kuivalt läbi ei saa. Päeval areneb hoogsajupilvi laialdasemalt ja on ka veidi suurem äikese võimalus, kuid kogu maa kindlasti äikest ei saa. Tänaste andmete kohaselt on suurem äikesevõimalus mandri sisealadel.
Tuul pöördub tasapisi põhjakaarde, kuid jääb nõrgapoolseks.
Öösel on sooja 9...15°C, päeval 16...20°C.
Neljapäeval (24.08.) suurt muutust ei paista. Õhurõhk küll pisut tõuseb, kuid õhus valitseb piisavalt niiskust ja selget ilma loota ei maksa.
Öösel on sajuhooge enam merel, päeval areneb laialdaselt rünksajupilvi ka mandril.
Tuul on nõrk ja puhub lõunakaarest.
Öösel on sooja 8...14°C, päeval on 16...20°C.
Reedel (25.08.) läheneb Atlandilt uus madalrõhkkond. Selle mõjul on sajuhooge rohkem taas päevasel ajal, kuid ka öö ei möödu täielikult kuivalt. On ka pisike äikesevõimalus.
Tuul puhub endiselt lõunakaarest ja pisut tugevneb, kuid rannikul puhanguid üle 9...12m/s siiski oodata ei ole.
Öösel on soojakraade 8...16°C, päeval on sooja 16...21°C.
Laupäeval (26.08.) jõuab madalrõhkkond keskmega Läänemerele ja jääb siia toppama.
Laussadu ja sellega kaasnev kohatine äike näib langevat öötundidele, päeval on sajuhooge ka, kuid need ei ole lausaliselt üle maa ja on nõrgemad.
Tuul pöördub hommikul saartest alates läänekaarde ja pisut tugevneb.
Soojakraade on öösel 11...16°C, päeval 15...20°C.
Pühapäeval (27.08.) on madalrõhkkond endiselt Läänemere kohal ja veidi süveneb.
Niiskust on palju ja sajuhooge on nii öösel kui päeval, kohati on ka äikest.
Tuul on nõrk ja selle kindlat suunda on ühtlases rõhuväljas keeruline hetkel määrata ja prognoosida.
Sooja on öösel 10...15°C, päeval 15...19°C.
Järgnev nädal on veel piisavalt kaugel, et kindlaid prognoose hetkel esitama ei hakka.
Üldjoontes muutust justkui ei paista - jätkub igapäevane vihmasadu ja sooja ei paista juurde tulevat.
33.nädala ilm (14.- 20.08.2023)
Uuendatud : 13.08.2023 kl 20:22
Uus nädal saab olema vaheldusrikas. Tuleb vihma, äikest, tõenäoliselt kuskil ka rahet, samuti kuumust ja päikest.
Huvitavaima ilmaga näib tulevat kolmapäev, täpsemalt öö vastu kolmapäeva.
Esmaspäeval (14.08.) jääme pigem kõrgrõhkkonna meelevalda. Küll aga ei ole see väga tugev.
Öö on sajuta, päeval samuti suuremat sadu ei paista ja nii mõnelgi pool on ka päike väljas. Küll aga nagu öeldud, ei ole kõrgrõhkkond piisavalt tugev ning välistada ei saa ka mõnd nõrgemat vihmasabinat päevasel ajal.
Tuul puhub läänekaarest ja on üsna nõrk.
Sooja on öösel 12...17°C, päeval tõuseb 20...26°C-ni.
Teisipäeval (15.08.) laieneb kõrgrõhkkond servaga meile lähemale. Ilm on sajuta ja enamasti selge nii öösel kui päeval, pealelõunal küll mõni rünkpilv areneb.
Tuul pöördub lõunakaarde ja algab sooja õhu juurdevool, kuid tuul ise oluliselt ei tugevne.
Öösel on sooja 12...17°C, päeval 21...27°C.
Kolmapäeval (16.08.) on Valgevene külje all kõrgrõhkkond ning üle Skandinaavia liigub aegsastj madalrõhkkond.
Selle lohk ühes sooja frondi ja kuuma õhumassiga liigub öösel üle Eesti ja toob päevaks palavuse.
Öösel liiguvad vihm ja mõnelgi pool ka äike ning rahe üle maa Lääne - Eestist itta.
Päeval on kuumas õhumassis niiskust ja ebastabiilsust ning nii tuleb ka päev mõnel pool äikesevihmahoogudega, tänastel andmetel on selleks suurem võimalus mandril.
Tuul pöördub taas läände - edelasse, kuid olulist tugevnemist näha pole, vaid äikesepilvede all esineb tugevamaid pagipuhanguid.
Öösel tõusevad termomeetrinäidud 15...21°C-ni, päeval 22...30°C, kui Lõuna- ja Ida-Eestis pikemalt päikest, võib tõusta ka kraad-paar üle 30°C.
Neljapäeval (17.08.) kaugeneb madalrõhkkond Soome põhjaaladele. Kuna keeris on üsna kaugel, siis laussadu näha ei ole, küll aga võib päevasel ajal tulla mõni äikesevihmahoog. Näib, et kuum õhumass lahkub ilma suuremate äikeseliste etteasteta.
Tuul pöördub enam loodesse ja jääb üsna tasaseks.
Öö hakul on sooja veel 16...21°C, hommikuks langevad miinimumid 13...14°C-ni. Päeval on 20...27°C.
Reedel (18.08.) tugevneb Skandinaavia kohal kõrgrõhuala. Õhuvool pöördub kirdesse ja õhumass vahetub jahedama vastu, suurt äikest ja sadu aga ei paista.
Kohatisi sajuhooge tuleb ette nii öösel kui päeval.
Tuul pöördub põhja ja kirdesse ja pisut tugevneb.
Sooja on öösel 12...18°C, päeval 16...20°C, Lõuna-Eestis on veel soojema õhumassi serv ning tõuseb kraad - kolm üle 20°C.
Laupäeval (19.08.) liigub kõrgrõhkkond vaikselt ida suunas, küll aga hoiab Eestit kindlalt oma haardes.
Õhumass on veel jahedam ning sajuhoogude tõenäosus on suurem pigem öisel ajal ja rannikualadel. Päev tuleb selgem ja kuivem, kuid üksikuid sabinaid ei saa siiski välistada.
Tuul puhub kirdest ja puhanguid on 11...13m/s.
Sooja on öösel 11...16°C, päeval 17...23°C.
Pühapäeval (20.08.) liigub madalrõhkkond Lõuna- ja Kesk-Soome kohale. Meie ilm on enamasti sajuta ja päeval ka üsna päikeseline.
Tuul puhub idakaarest ja on nõrgapoolne.
Öösel on soojakraade 10...15°C, päeval 16...21°C.
32.nädala ilm (9.- 13.08.2023)
Uuendatud : 8.08.2023 kl 21:04
Selle nädala ilm on selline "harju keskmine". Tuleb vihna, veidi tuult, mõnel pool ka äikest ning temperatuurinäidud on pigem mõõdukad.
Kolmapäeval (9.08.) jääme kuuma ja tormi toonud, kuid praeguseks Oslo lähistel tasapisi hääbuva madalrõhkkonna servaalale.
Ilm on öösel kuivem, hommikul läheb läänest alates pilvisemaks ja sajusemaks. Mandril on ka äikesevõimalus täitsa olemas.
Tuul puhub lõunakaarest ja on pigem mõõdukas, rannikul puhanguid 12...14m/s.
Öösel on sooja 11...16°C, päeval lääne pool 16...19°C, Kesk- ja Ida-Eestis 18...22°C.
Neljapäeval (10.08.) saab olema pikaealise madalrõhkkonna tõenäoliselt viimane elupäev. Selle servapidi kandub meile veel pisut niiskust.
Öö on kuivem, päeval areneb veel hoovihmapilvi ja täielikult ei saa välistada ka äikest.
Tuuleväljas muutusi näha pole - ikka lõunakaarest ja puhangud 10 m/s ümbruses.
Öösel on sooja 10...15°C, päeval 17...22°C.
Reedel (11.08.) jääme Loode-Venemaal pesitseva kõrgrõhkkonna ja kagust läheneva madalrõhkkonna piirialale.
Öö on kuivem, päeval on madalrõhkkonna mõju suurem Kesk- ja Ida-Eestis ning seal areneb hoovihmapilvi, pliksuda võib ka mõni välgulöök.
Tuul on nõrk ja muutliku suunaga.
Öösel on sooja 9...15°C, päeval 18...24°C.
Laupäeval (12.08.) libiseb kagupoolne madalrõhkkond lähemale ning saadab meile lisaniiskust.
Vihma tuleb nii öösel kui päeval, kuid tänastel andmetel vaid Kesk- ja Ida-Eestis. Päeval on suurem ka äikesevõimalus.
Tuul pöördub põhjakaarde, kuid ei tugevne oluliselt.
Soojakraade on öösel veidi tuulisema ilmaga 11...16°C, päeval 17...22°C.
Pühapäeval (13.08.) madalrõhkkond tasapisi nõrgeneb, kuid liigub Eesti idapiiri taha. Sajuhooge on nii öösel kui päeval, kuid praegustel andmetel saartele sadu siiski ei jõua. Kesk- ja Ida-Eestis on teatav võimalus päeval ka mõneks üksikuks äikeseks.
Tuul puhub jätkuvalt põhjakaarest ning on nõrgapoolne.
Öösel on sooja 13...18°C, päeval 18...24°C.
Uus nädal algab hetkeseisuga üsna samaviisi - ööd kuivemad, päeval hoovihmad ja kohatine äike. Soojakraade maksimaalselt 21...23°C.
Lõunatsüklon Zacharias 6.- 8.08.2023
Lähipäevil külastab meid madalrõhkkond nimega Zacharias.
NB! Täieneb, uueneb jooksvalt värskete ilmakaartide, radaripiltidega ja muu infoga.
Sellest tulenevalt saab ilm olema kuum, niiske, teisipäeval ka tuuline ja mõnele kindlasti ka äärmiselt huvitav. Sellise kooslusega käivad aga kaasas ka teatud ohud.Üldistatult öeldes jõuab meile lõunatsüklon, mis toob meile laheks päevaks troopilise õhumassi, tugevad äikesed ja teisipäeval ka tormituuled, kuna Venemaa kohal püsib ankrus kõrgrõhkkond. Järgnevalt aga sündmuste arengust lähemalt.
.png)
Sünoptiline olukord :
6.08. öösel jõuab Poola kohale Lõuna-Euroopast pärit madalrõhkkond. See on kaasa haaranud äärmiselt sooja õhumassi, 1.5km kõrgusel lausa 20...21°C. Keeris hakkab kiiresti süvenema ja aktiivseks muutuma. Troopilise kuumuse piir jõuab öösel Eesti lõunaosa kohale ja liigub sooja frondina edasi üle maa.
Pealelõunal jõuab keeris Poola põhjaosa - Läänemere lõunaosa kohale ja jätkab liikumist põhja-loode suunas ning ka süvenemine jätkub. Kuuma õhumassi piir on päevaks Eesti ületanud.
7.08. öösel jõuab keerise kese Rootsi lõuna-kagurannikule, hommikuks on õhurõhk keskmes langenud ca 985hPa-ni. Süvenemine jätkub, keerise liikumissuund on põhja suunas ja liikumine on küllaltki aeglane. Meie kohal on kuum õhumass ja tulemas on troopiline öö (üle 20°C).
Õhtuks jõuab kese Gotlandi saare lähistele, õhurõhk väga enam ei lange.
8.08 öösel jõuab kese Stockholmi lähistele ning jätkab liikumist loode suunal. Õhurõhk on langenud alla 980hPa.
Õhtuks jõuab kese Oslo lähistele. Venemaa kõrgrõhkkonna tõttu on rõhuväli pingeline ja tõuseb lõunakaare tuule torm.
Meie ilm :
5.08, Laupäeva õhtul jõuab Lõuna-Eestisse sooja frondi vihm.

6.08, Pühapäeva öösel frondijoone ümbruses areneb öösel frondi aktiviseerudes laialdaselt äikesepilvi, mis liiguvad põhja-kirde suunas. Äikest, vihmavalinguid ja rahet saavad ööl suurema tõenäosusega Lõuna-, Kagu- ja Ida-Eesti. Mujal piirdub ilmselt asi vihmaga, kuna Liivi laht ei mõju soodsalt äikeste arengule öisel ajal ja soojal frondil.
Päeval ilm kagu poolt alates selgineb, kuumus kinnitab kanda. Sooja frondi läheduses on päeval tugevate äikesevihmade võimalus veel Lääne- ja Loode-Eestis.
Tuul puhub kagust ja rannikul on puhanguid 13...16m/s. Samas on tuule näol tegu sooja tuulega.
Õhutemperatuur tõuseb 25...31°C-ni, põhja- ja looderanniku lähistele lükkab tuul sisemaal soojenenud õhu ja seal võib tõusta ka 33°C ümbrusse.
Õhtul ilm kõikjal selgineb.
7.08. Esmaspäeva öösel on ilm selge, sajuta ja mõõduka kagutuulega. Öö tuleb troopiline ja temperatuurinäidud jäävad 20...24°C vahele, vaid tuulele avatud rannikuribal võib jääda 18...20°C vahele.
Päev on kuni pärastlõunani selge, sajuta, kuum ja mõõduka tuulega. Kuumakraade tuleb 25...33°C.
Pealelõunal läheneb lõunast külm front ühes arenevate tugevate äikeste, vihmavalingute ja rahega.
Frondiäikesed liiguvad õhtu jooksul lõunast põhja.
Viimaste andmete kohaselt võib äikeseta jääda Kirde- ja osa Põhja-Eestist, kuna külma frondi äikesed üldjuhul hajuvad öö saabudes.
Võib ka ette tulla rahet läbimõõduga 2-6cm, osad mudelid annavad selleks võimaluse.
Puhub kagutuul, rannikul on puhanguid 13...16m/s, äikesepilvede all võivad puhangud ulatuda 25...30m/s.
Õhumass on küllaltki niiske ja seetõttu on väga tõenäoline, et õhk tundub eriti "lämbe".
Siinkohal tasub veel märkida, et sellistes olukordades sõltub äikeste tekkekoht ja intensiivsus üsna palju frondi ajastusest. Võib ette tulla ka olukord, kus mõni koht saab vähem äikest, teine koht jälle ülitugevalt ja palju.
Jälgin mudelarvutusi pidevalt ja vastavalt sellele korrigeerin ka käesolevat prognoosi.
8.08, Teisipäeva öösel külma frondi mõju kaugeneb, kuid kohatisj hoovihmasid ja äikeseid tuleb siiski ette, suurema tõenäosusega Eesti põhjapoolses osas.
Päeval jõuavad edelast keerisega seotud vihmapilved, kohati on ka äikest.
Tuul pöördub enam lõunasse, rõhuväli muutub väga pingeliseks ja tuulepuhangud tõusevad päeval sisemaal 20m/s ümbrusse, Lääne-Eestis ja rannikualadel 24...28m/s-ni.
Õhumass on vahetunud tunduvalt jahedama vastu ja soojakraade on 17...22°C.
Sellised ekstreemsed olud võivad kaasa tuua elektrikatkestusi, lokaalseid üleujutusi, kahjustusi pisematel hoonetel ja näiteks ka kasvuhoonetel, rahekahjustused.
Augusti esimese nädala ilm (1.- 6.08.2023)
Uuendatud : 31.07.2023 kl 17:27
Eelolev nädal tuleb sajune ja kel vilja vaja korisrama hakata, peaks paraku veel ootama. Ilmaruumi haldajaks jääb üks ja sama madalrõhkkond, mis pesitseb oma üje keskmega Skandinaavias, kuid saab ookeanilt aeg-ajalt lisaportsu niiskust ja hoiab keerise seega elujõulisena. Meie jääme selle ida-kagupoolsesse serva.
Nädalalõpp tõotab huvitav tulla, sellest täpsemalt juba postituse lõpus..png)
Teisipäeval (01.08.) sirutub eelnimetatud keerise üks lohkudest üle Eesti. Pea kõikjal sajab päeval vihma, mandri kesk- ja idaosas on ka suurem äikesevõimalus, kuid äikest ei saa välistada mujalgi.
Madalrõhkkond on üsna elujõuline ning see survestab ka tuulevälja ning lõuna- ja kagutuule puhangud on päeval rannikualadel 15...18m/s.
Soojakraade on augustikuu kohta võrdlemisi kasinalt : , öösel 9...16°C, päeval juba suvisemad 17...25°C.
Kolmapäeval (02.08.) see lohk ühes laussajuga eemaldub. Öösel sajab vihma veel laialdaselt ja pea üle kogu Eesti, päeval lääne poolt alates asendub laussadu hoovihmadega ja nii võib pealelõunal ka mõne kuivema hetke sisse visata.
Tuul annab veidi järgi ja pöördub enam edelasse, kuid puhangud ulatuvad rannikualadel 12...15m/s.
Soojakraade on öösel 10...18°C, päeval tõuseb valdavalt 20°C, vaid rannikualadel võib jääda paar kraadi madalamale.
Neljapäeval (03.08.) on öösel ilm kahe madalrõhulohu vahel kuivem ja vaiksem.
Päeval jõuab merelt uus ports niiskust ja juba hommikutundidel algab uus vihmasadu. Suureneb ka õhumasside temperatuurikontrast ja nii on suurem tõenäosus ka äikestes, just päevasel ajal.
Tuul keerutab end uuest enam kagusse, kuid seda lühiajaliselt ja tugevneb, puhanguid on rannikualadel taas 14...17m/s.
Öösel on soojakraade 11...18°C, päeval 16...25°C, kui juhtub selgemaid laike, siis võib tõusta ka kraad - paar üle kõrgemale.
Reedel (04.08.) tuleb tõenäoliselt töönädala üks kuivemaid päevi. Madalrõhkkonnas tekib uus kese Läänemere keskosa kohal ning see liigub kiiresti põhja-kirde suunas ja viib kaasa ka laussaju.
Öö on kuivem, päeval areneb taas hoogsajupilvi üle maa. Mõnel pool on ka äikest.
Tuul pöördub ka edelasse ning pisut nõrgeneb.
Sooja on öösel 12...18°C, päeval 17...26°C.
Huvitavad on ilmakaardid aga eelseisvaks nädalavahetuseks, eelkõige alates pühapäeva esimesest poolest. Lõunast jõuab meieni madalrõhkkond, mis kannab külakostina kaasas väga sooja õhumassi. Kui ilm oleks sama õhumassiga selge ja kõrgrõhkkonna meelevallas, tõuseksid temperatuurid 33...36°C-ni. Paraku aga tuleb kuum õhumass kaasa madalrõhkkonnaga ja üle 30°C ei tarvitse väga tõusta.
Kuna jääme täpselt kuuma ja jaheduse piirile ja ilm sõltub otseselt kuuma õhumassi piirist, siis on asi veel mõnevõrra lahtine - praegusel juhul kuumus jõuab enamikule mandrist, kuid Lääne-Eestini ei jõua ja ilm saab suure temperatuurikontrasti tõttu olema väga rohke vihma ja äikesega. Seljuhul on ka soojakraade mandri Kesk- ja Idaosas 30°C ümbruses, eelkõige pühapäeval.
Tõenäoliselt on oodata ka öist äikeste vaatemängu, tänase seisuga eelkõige ööks vastu pühapäeva, esmaspäeva ja teisipäeva, kuna liikvel on ka soe front, mis on teadupärast aktiivsem eelkõige öösiti.
Kui ilm saabki olema niivõrd huvitav, tuleb sellest lähipäevil ka eraldi postitus.
30.nädala ilm (24.- 30.07.2023)
Uuendatud : 24.07.2023 kl 21:30
Viimaste päevade ilm on olnud küllaltki tujukas, on tulnud läbisegi nii vihma, rahet, äikest ja ka päikest. Selle nädala alguses langes mandril maapinnalähedases kihis temperatuur mõnel pool 2...3°C-ni, ja seda ka lääneranniku vahetus läheduses.
Võrreldes Lõuna-Euroopaga on meil siiski ilm meeldivalt rahulik, näiteks eile mõõdeti Šveitsis pilvealuseks tuulepuhanguks 60,3m/s, Itaalias on viimase 10 päeva jooksul mitmeid kordi nähtud 10-15cm läbimõõduga raheterasi ja meeletutest sajukogustest ei tasu üldse rääkida.
Eesti ilm tuleb käesoleval nädalal pigem niiske ja ka mõnevõrra soojem eelnevast nädalast.
Esmaspäeval (24.07.) oli ilm põhja pool enamasti selge ja sajuta, kuid päeva peale arenes siiski mõni üksik hoovihmapilv. Lõuna poole ulatus madamrõhkkonna pilveserv ja mõnda kohta ulatus ka sajuala serv.Tuul oli nõrk.Öösel oli sooja 4...15°C (maapinnal kohati 2...3°C), päeval 17...22°C.
Teisipäeval (25.07.) jõuab meile lääne poolt madalrõhkkonna mõju. Selle osatsüklon satub Eesti kohale, kuid tormi see kaasa ei too. Küll aga algab hommikul mõõdukas, ajuti ka tugev vihmasadu, mis õhtuks lõppeb ja asendub kohatiste hoovihmadega. Üsna tõenäoline on, et nii mõnelgi pool on ka äikest. Ka rahe satub siin-seal vihma sekka.
Kuna jääme madalrõhkkonna keskme lähedusse, siis on tuul nõrk ja üsna muutliku suunaga.
Soojakraade on öösel 7...11°C, päeval 18...22°C, saju jõudmisel langeb 15°C ümbrusse.
Kolmapäeval (26.07.) haarab ohjad edelast tugevnev kõrgrõhkkond. Öö on sajuta ja üksikute pilverünkadega, küll aga jääb selle mõju veel nõrgapoolseks ja see ei suuda takistada päevasel ajal rünkpilvede arengut ja mõne sajuhoo arengut. Üksikuid äikeseid ei saa ka välistada.
Tuul pöördub läänekaarde ja õige pisut tugevneb, kuid puhangud jäävad ikkagi alla 10 m/s.
Öösel on sooja 8...16°C, päeval 16...22°C.
Neljapäeval (27.07.) pressib seesama kõrgrõhkkond end meile veidi lähemale. Öö on sajuta, kuid päeval võib siiski ringi ekselda mõni rünksajupilv, äikest ei saa ka täielikult välistada.
Tuul puhub ikka läänekaarest ja on üsna nõrk.
Öösel on soojakraade 8...16°C, päeval 16...23°C.
Reedel (28.07.) teeb lähenemiskatse kaugel Skandinaavias asuv madalrõhkkond. Öö on sajuta, sajupilved jõuavad hommikupoolikul saartele ja levivad aegamisi mandrile. Sadu kestab vahelduva eduga tõenäoliselt õhtuni välja. Siin-seal on ka liikvel mõned äikesepilved.
Tuul jätkab puhumist läänekaarest ja pisut tugevneb, kuid tormituulteni on veel pikk maa minna.
Öösel on soojakraade 8...16°C, päeval 16...22°C.
Järgnev nädalavahetus näib tulevat kõrgrõhkkonna mõjul suurema sajuta, kuid üksikutest hoovihmadest pääsu ilmselt siiski pole. Soojakraade juurde ei anta ja need jäävad 20°C ümbrusse.
29.nädala ilm (17.- 23.07.2023)
Uuendatud : 17.07.2023 kl 10:28
Eeloleva nädala ilma mõjutab enamasti Norra merelt Põhja-Soome ja Venemaa kohale liikuv ja sinna väheliikuvaks jääv laiaulatuslik madalrõhkkond. See toob meile niiske, sajuhoogudega ilma ja jahedama õhumassi. Soojakraade üle 20° naljalt see nädal ei tule, ma ööd jäävad 10°C ümbrusse pidama.

Esmaspäeval (17.07.) eemaldub madalrõhulohk idapiiri taha. Päeval on mõjusam lõuna poolt meieni laieneda üritav kõrgrõhkkond.
Meie ilm on öösel lääne pool juba selgem ja kuivem, ida pool tuleb veel hoovihma ja on kohati ka äikest. Hommikuks selgineb sealgi. Päev on kõikjal suurema sajuta, tuleb vaid kohatist hoovihma ja needki on nõrgad.
Tuul puhub läänekaarest (edelast) ja on mõõdukas, rannikul puhanguid 12...15m/s.
Öösel on sooja 13...17°C, päeval 20...26°C.
Teisipäeval (18.07.) libiseb põhjas olev madalrõhkkond meile veidi lähemale ning saadab siia ka lisaportsu niiskust.
Öösel on meie ilm sajuta, ennelõunal hakkavad arenema alates Lääne-Eestist rünksajupilved, mis liiguvad edasi itta ja toovad päeval mitmele poole hoovihma, kohati ka äikest.
Õhtul, nagu ikka, sajud ja pilved hajuvad.
Edela- ja läänetuul tugevneb veidi - puhanguid on rannikul 15...18m/s.
Öösel on sooja 14...17°C, päeval Lääne-Eestis 16...19°, ida pool jõuab veel enne sajupilvi tõusta kraad - kolm üle 20°C.
Kolmapäeval (19.07.) sünoptiline olukord väga ei muutu. Madalrõhkkond liigub veidi ida suunda, kõrgrõhkkond meist lõunas aga lääne poole. Jääme endiselt nende kahe vahele.
Öö on suurema sajuta, juba hommikul hakkab taas Lääne- ja Loode-Eestist sadama hoovihma. Pilved liiguvad edasi üle mandri ida-kagu suunas. Kohati on äikest.
Õhtuks pilved hajuvad ja sajud lõppevad.
Läänekaare tuul on jätkuvalt mõõdukas, puhanguid rannikul 12...16m/s.
Öösel on sooja 13...16°C, päeval 16...20°C, Eesti ida- ja kirdeservas veel võimalik 21...23°C.
Neljapäeval (20.07.) jätkub kõik vanaviisi. Jääme kahe rõhkkonna piirimaile. Öö on sajuta, hommikul Lääne-Eestist alates algab pilvede areng, pilved liiguvad ida suunas. Kohati on ka äikest. Saju võimalus on veidi väiksem vaid saartel. Õhtuks sajud lõppevad.
Tuul puhub ka läänekaarest, kuid nõrgeneb pisut.
Öösooja on 9...14°C, päeval 15...19°C.
Reedel (21.07.) madalrõhkkond Põhja-Soome ja Venemaa kohal tasapisi hääbub. Küll aga on see piisavalt võimas, et meile veel niiskust saata.
Jahedas õhumassis algab juba öö teises pooles Läänemerel hoogsajupilvede areng, hommikuks jõuavad need saartele ja nii juurde arenedes liiguvad nad üle maa ida-kirde suunas.
Läänekaaretuul taas tugevneb veidi.
Öösel on sooja 10...14°C, päeval 16...19°C.
Laupäeval (22.07.) on madalrõhkkond veel elujõuline ja suunab meile lisaniiskust. Öö on sajuta, päev toob taas mitmele poole hoovihmasid.
Puhub nõrk - mõõdukas läänekaare tuul.
Sooja on öösel 12...16°C, päeval 16...20°C.
Pühapäeval (23.07.) madalrõhuala tasapisi eemaldub, kuid selle servas on meil veel niiskust päevaste sajuhoogude põhjustamiseks.
Tuul puhub endiselt läänekaarest ja veidi nõrgeneb.
Sooja on öösel 10...14°C, päeval 15...19°C, lõunaservas kuni 22°C.
28.nädala ilm (10.- 16.07.2023)
Uuendatud 10.07.2023 kl 21:06
Mandrirahvas sai nädala esmaspäeva ööl korraliku ehmatuse, kui öötundidel langes õhus temperatuur 4...6°C, maapinnal tõenäoliselt kohati ka 0°C ümbrusse. Saartel on aga suviste öökülmade vastu looduslik kaitse sooja merevee näol ja vähemalt seekord veel niivõrd madalad näidud saarteni ei jõudnud. Erailmajaamad registreerisid Hiiumaal ja saaremaal õhus 7...8°C miinimume. Maapinnal on reeglina 3...5°C jahedam, seega päris 0°C saartel maapinnatemperatuur ei langenud. Esmaspäeva päev oli kuiv, kuid mõnelgi pool pilvelaamadega. Tuul oli nõrk ja sooja oli 16...22°C.

Teisipäeval (11.07.) oleme kõrgrõhkkonna keskme lähistel. Ilm on sajuta, päeval võib mõni rünk areneda, kuid sajuküpseks need suure tõenäosusega ei saa, mandril siiski mõni nõrk sajuhoog on võimalik.
Tuul kindlat suunda otsustada ei suuda (muutliku suunaga) ja on nõrk.
Soojakraade on öösel 4...11°C, selgemates kohtades võib maapinnal langeda 1...3°C-ni, päeval 18...22°C.
Kolmapäeval (12.07.) kõrgrõhkkond võimupositsiooni ei loovuta ja ilm püsib selge, päeval rünkadega ja sajuta.
Tuul on päeva esimeses pooles suunatu ja nõrk, õhtupoole pöördub idakaarde ja õige pisut tugevneb.
Soojakraade on öösel 6...15°C, päeval 19...23°C.
Neljapäeval (13.07.) libiseb üle madalrõhulohk. Nõrk, või äärmisel juhul mõõdukas vihmasadu jõuab öö esimeses pooles saartele ning hommikuks juba laussadu lõppeb. Päeval võib areneda lohu tagalas mõni rünksajupilv, kuid sajuhulgad ei tohiks väga suured olla.
Tuul puhub öösel lõunakaarest, päeval pöördub lohu üleminekul läänekaarde. Maksimaalsed puhangud rannikualadel 9...12m/s.
Sooja on öösel pilvisemates kohtades 13...17°C, selgemates kohtades jõuab lühiajaliselt veel alla 10°C langeda, päeval 17...25°C.
Reedel (14.07.) on meist põhja pool madalrõhkkond, lõuna pool aga laiutab kõrgrõhkkond. Nende kahe piirimail kandub läänekaarest meile niiskust ja sajuhooge esineb nii öösel kui päeval. Hoogsaju intensiivsust on nii mitu päeva keeruline ette näha, kuid hetkel näib, et need on nõrgad - mõõdukad.
Tuul puhub ööpäevaringselt üsna nõrgalt (9...12m/s) ja läänekaarest.
Öösel on sooja 12...17°C, päeval 17...23°C.
Suurem osa järgnevast nädalavahetusest näib hetkeseisuga tulevat üsna kuiv ja 20°C ümbruses sooja ja ikka nõrgapoolse tuulega.
Tormise nädala alguse teise poole ilm (05.- 09.07.2023)
Uuendatud : 04.07.2023 kl 11:20
Möödunud on sajune ja tuuline nädalavahetus ja nädala algus. Täpsem ülevaade on vastava teema all.

Ülejäänud nädal aga ei jää ka kuivaks ning aegajalt ikka tuleb vihmalisa. Ilm soojeneb samuti mõnevõrra.
Kolmapäeval (5.07.) jääme veel tormi toonud madalrõhkkonna kaugesse lõunaserva. Päeval tugevneb kõrgrõhkkond lõunas.
Meie ilm on öösel sajuhoogude ja äikesega, päeval sajuhood lääne - edela poolt tasapisi harvenevad.
Öösel puhub tugev edelatuul, puhanguid on rannikualadel 18...21m/s, päeval pöördub lõunast alates lõunakaarde ja nõrgeneb.
Öösel on sajupilvede all sooja 12...15°C, päeval 16...19°C, Lõuna-Eestisse jõuab tõenäoliselt soojema õhumassi serv ning seal tõuseb 20...22°C-ni.
Neljapäeval (6.07.) läheneb läänest uue madalrõhkkonna lohk. Kõrgrõhkkond surutakse veidi enam kagu poole.
Sajuala vihmana jõuab varahommikul saartele ja levib edasi üle maa. Sadu kestab mõned tunnid, keskpäeva paiku saartest alates sadu lõppeb ja laussadu asendub üksikute lokaalsete hoovihmade ja päikesepaistega vaheldumisi.
Õhtuks lõppeb laussadu ka ida pool, jäävad vaid hoovihmad ja kohatine äike.
Kohati on äikest, kuid tõenäoliselt jäävad need üksikuteks välgulöökideks.
Tuul puhub lõunakaarest ja veidi tugevneb, rannikul on puhanguid öösel 6...9m/s, päeva peale tugevneb eeskätt saartel ja saarte lääneosas on pealelõunal edelatuule puhanguid 13...15m/s.
Öösel on sooja 11...15°C, päeval on sooja sajupilvede all 18...21°C, enne sadu jõuab ida pool tõusta 24...26°C-ni, kuid saju saabudes langeb ka seal 20°C ümbrusse.
Reedel (7.07.) jääme kahe rõhuala piirimaile. Edelast üritab meieni laieneda kõrgrõhkkond, loodes liigub aga madalrõhkkond Soome kohale.
Sajuhoogude võimalus on suurem Lääne-, Loode- ja Põhja-Eestis, kuid sajukogused tõenäoliselt suured ei ole.
Tuul pöördub läänekaarde ja on öösel nõrk, päeval veidi tugevam, puhanguid saarte rannikualadel 12...14m/s.
Öösel on soojakraade 15...18°C, päeval tõuseb 20...23°C-ni.
Laupäeval (8.07.) liigub madalrõhkkond üle Soome ida, hiljem kagu suunas ja hoiab meid oma meelevallas.
Sajuhooge on öösel harvem ja lääne pool, päeval areneb rünksajupilvi üle kogu Eestji ja sajuhooge on laialdasemalt, mõnel pool tuleb ka rahet ja välgulööke.
Tuul pöördub koos keerise liikumisega loodesse, puhangud püsivas rannikualadel 12...15m/s.
Õhumass on meeldivalt soe ja öösel on sooja 13...16°C, päeval 18...23°C.
Pühapäeval (9.07.) hiilib seesama madalrõhkkond aeglaselt Venemaa lääneosa kohal. Keeris on üsna väheaktiivne, kuid see-eest laiaulatuslik ja mõjutab suuri territooriume. Nii ka meid.
Öösel on taas sajuhooge harvem, päeval on arenevaid rünksajupilvi üle maa, esineb ka äikest ja rahet.
Tuul puhub ikka põhjakaarest ning ei tugevne, pigem isegi nõrgeneb veidi.
Öösel on sooja 14...16°C, päeval 17...22°C.
Ka uuel nädalal näib hetkeseisuga, et jääme madalrõhkkondade meelevalda. Ööd on kuivemad, päevadel areneb taas laialdaselt rünksajupilvi. Õhk on see-eest mahe, päevasoe kõigub 20°C ümbruses.
.png)
Suvetorm 2.- 4.07.2023
Uuendatud 01.07.2023 kl 20:47
Kuna tegemist näib olevat üsna huvitava sündmusega, siis otsustasin ikkagi eraldi postituse teha eelseisvatest päevadest.
Ilm käib ikka äärmusest äärmusesse ja tulemas on tormimõõtu ilmad. Lisaks saavad paljud kohad äikest ja rohkelt vihma. Sademete poolest paistab eespool olevat seekord Lääne-Eesti.
Lääne-Eesti sajuhulgad ulatuvad 30...50mm-ni, mõni mudel näitab näiteks Pärnusse ja Matsalu äärde ka 80...90mm. See võib olla võimalik juhul, kui tugevad sajupilved üksteise järel just sinna satuvad. Mujal on sadusi ilmselt vähem, Lõuna- ja Ida-Eesti võib jääda 5...15mm-ga.
Tegu saab olema küllaltki lokaalsete sajupilvedega, aga kuna neid areneb laialdaselt, peaks saama vähemalt mingil määral kastmist tõenäoliselt iga Lääne-, Kesk-, ja Põhja-Eesti küla.
Igal juhul saab olema huvitav jälgida sündmuste arenguid.
Pühapäeva (02.07.) öösel ulatub madalrõhuvöönd lääne-ida suunalisena Venemaa lääneosast kuni Norrani. Mõlemas servas on keskmed.
Päeval Venemaal olev kese hajub, samal ajal liigub Soome kohale Norras olev kese ja hakkab süvenema.
Õhtuks on kese Soome lõunaosa kohal, samal ajal tekib uus kese ka Norra kohal. Meile lähemal, Soomes olevas keskmes on õhurõhk langenud 985...987hPa-ni. Süvenemine tasapisi jätkub.

Meie ilm on öösel enamasti sajuta, kuid lääne poole siiski võib mõni sajupilv jõuda. Hommikul jõuavad Lääne-Eestisse juba tihedamad sajupilved. Esimene sajuvöönd liigub üle Eesti edela-kirde suunaliselt. Sadu on nii mõnelgi pool tugev, samuti on laialdaselt suur äikesevõimalus.
Tuul puhub edelast ja tugevneb sisemaal puhanguti 15, Lääne-Eestis ja eriti rannikualadel 19...21m/s, äikesepilvede all võib esineda tugevamaid puhanguid.
Soojakraade on öösel 11...18°C, päeval 15...21°C.
Esmaspäeval (03.07.) madalrõhkkond Soome kohal süveneb. Hommikuks on õhurõhk keskmes 982...984hPa. Päeval süvenemine peatub ning keerise kese hakkab väga aeglaselt liikuma kirde-põhja suunas.
Meie ilm on nii öösel kui päeval laialdaselt tugevate vihmahoogude, rahega ja äikesega. Maapinnast kuni 5...6km kõrguseni on sel päeval ka märkimisväärne tuul kõrgemates kihtides ning lisaks ka tuulenihe. Seetõttu on võimalik ka supercell'ide (ülirünksajupilv) areng ja keeristormide teke.

Sajuhood on öösel tugevamad Lääne-Eestis, päeval on tugevaid sajuhooge nii Lääne-, Kesk-, kui ka Põhja-Eestis. Vähem sadu saab praeguse seisuga Lõuna- ja Kagu-Eesti.
Edela- ja lõunatuul tugevneb veel - öösel on puhanguid 22...25, päeval 24...27m/s, äikesepilvede all võib esineda veel tugevamaid puhanguid.
NB! Kuna puud on lehes, sajab vihma, on puud rasked ja võivad tormis murduda ja langeda esemetele, muuhulgas elektriliinidele!
Öösel on sooja 11...17, päeval 13...20°C, kus juhtub päikest pisut kauemaks hoogsadude vahel sirama, võib lühiajaliselt tõusta 21...23°C-ni.
Teisipäeval (04.07.) madalrõhkkond Soome keskosa kohal täitub (nõrgeneb) ja eemaldub tasapisi põhja suunas. Selle mõju meile aegamisi väheneb.
Meie ilma suudab see sellest hoolimata sajuse ja tuulisena hoida. Sajuhooge ja äikest on öösel rohkem Lääne-Eestis, päeval hajusamalt üle Eesti.
Edelatuul nõrgeneb veidi, öösel on puhanguid veel sisemaal 17...19, rannikul 23...26m/s. Päeval nõrgeneb veidi veel ja puhangud enam üle 20m/s ulatuda ei tohiks.
Öösel on sooja 12...18°C, päeval 16...21°C, kus päikest juhtub enam olema, võib tõusta 23°C-ni.

26.nädala ilm (26.06.- 02.07.2023.)
Uuendatud : 26.06.2023 kl 08:28
Eesootav nädal tõotab tuua niisutust loodusele enamikes Eesti paikades. Suurem sõnaõigus paistab jäävat madalrõhkkondadele, samas on ilm meeldivalt soe ja päevad toovad soojakraade üle 20°C.


Esmaspäeval (26.06.) on meist kagus madalrõhkkond. Selle servas oli öösel sajuta, kuid mõnel pool oli udu, mis oli märk lisandunud niiskusest.
Päeval on õhumass veidi ebastabiilne ja nii areneb päeva peale siin-seal üle maa rünksajupilvi, mis vihma poetavad, mõnel pool on ka äikest.
Nõrk tuul puhub idakaarest ja soojakraade on päeval 20...25°C.
Teisipäeval (27.06.) jätkub sarnane olukord. Madalrõhkkond püsib kagu suunal üsna paigal. Öösel on sajuhooge vähem ja need on nõrgemad, päeval areneb taas hoovihma/kohati rahet ja äikest põhjustavaid rünksajupilvi enam.
Nõrk tuul puhub idakaarest.
Öösel on sooja 8...15°C, päeval 19...26°C.
Kolmapäeval (28.06.) madalrõhkkond pisut taandub, kuid jääb ikka meie ilma määrajaks.
Öösel on sajuhooge harva, päeval laialdasemalt ja need toovad vihma, kohati rahet ja äikest.
Nõrk öine idakaaretuul pöördub päeval põhjakaarde.
Öösel on 10...15°C, päeval 20...26°C.
Neljapäeval (29.06.) madalrõhkkond tasapisi taandub. Öösel on ilm sajuta, päeval on veel sajuhooge, kuid need on nõrgemad ja hajusamad.
Nõrk tuul puhub põhjakaarest.
Öösel on 10...16°C, päeval 20...27°C.
Reedel (30.06.) paistab tugevnevat edelas kõrgrõhkkond, samal ajal on kagus veel taanduv madalrõhkkond. Öösel on ilm sajuta, päeval on sajuhoogude ja äikese võimalus veel Ida-Eestis.
Nõrk tuul pöördub läänekaarde.
Öösel on sooja 9...16°C, päeval 20...27°C.
Nädalavahetusel (01., 02.07.) jääme väheaktiivsesse rõhuvälja, kuid mõjusamaks näib saavat Skandinaavia kohal olev madalrõhkkond.
See hoiab öösel ilma sajuta, kuid päeval areneb päikese ja niiskuse koostöös rünksajupilvi, mis toovad siis vihma, kohati ka äikest.
Tuul on mõlemal päeval nõrk ja muutliku suunaga.
Öösiti on sooja 9...16°C, päeviti 19...26°C.
Jaanipühade ilm (22.- 26.06.2023)
Uuendatud : 21.06.2023 kl 12:30
Jaanipühade ilm tõotab tulla looduse ja aednike suureks rõõmuks paraja soojaga, mitte kõrbekuumaga ning neljapäeval näib tulevat ka omajagu vihma.

.png)
Neljapäeval (22.06.) läheneb läänest madalrõhulohk. Selle vihmasadu ühes äikesega jõuab öö teises pooles saartele ja levib sealt edasi üle maa itta. Tõenäoliselt mõnel pool sajab ka rahet.

Pealelõunaks on saju ja äikese raskuskese koondunud Ida-Eesti kohale, lääne pool ilm selgineb ja sajuhooge - äikest on vaid kohati.
Lõkete tegemise ajal, õhtupoolikul, taandub laussadu idapiiri taha ja alles jäävad kohatised ja lokaalsed hoovihmad. Enamasti on järgnev õhtu ja öö kuivad, nõrgema tuulega ja 20°C külje all oleva soojaga.
Tuul pöördub lohu üleminekul läänekaarde ja tugevneb puhanguti 13...15m/s.
Öösel on sooja 17...21°C, päevaks jõuab õige pisut mahedam õhumass ning termomeetrinäidud jäävad 20...26°C vahele, sajupilvede all ja peale laussadu jääb ülempiiriks 20...22°C.
Reedel (23.06.) liigub madalrõhkkond Eesti idapiiri taha. Sajuhooge on kohati ja needki on nõrgad, tõenäosus on suurem päevasel ajal.
Lõkete tegemise ajal, õhtupoolikul, need üksikhd sajuhood harvenevad kõikjal ja järgnev õhtu - öö tulevad sajuta, nõrga tuulega ja mõnusalt soojad.
Tuul pöördub aegamisi põhjakaarde ja nõrgeneb veidi.
Öösel on sooja 15...18°C, päeval tõuseb päikese kaasabil 23...27°C-ni.
Laupäeval (24.06.) jääme väheaktiivsesse madalrõhuvööndisse.
Ilm on enamasti sajuta, pealelõunal siiski pilverünki areneb, aga sadu neist võib tulla vaid Lõuna- ja Kagu-Eestis.
Tuul puhub põhjakaarest ja on küllaltki nõrk.
Öösel on sooja 16...19°C, päeval 22...26°C.
Pühapäeval (25.06.) jätkub sarnane olukord. Suurema võimu saab omale tõenäoliselt kagus asuv madalrõhkkond. Öö on sajuta, päeval areneb lokaalseid rünksajupilvi, mis toovad vihma, kohati ka äikest. Õhtuks sajuhood hõrenevad.
Tuul puhub põhjakaarest ja on mõõdukas, puhangud maksimaalselt 10 m/s.
Öösel on sooja 16...19°C, päeval 22...26°C, sajuhoogude all 20°C ümber.
Uus nädal toob hetkeseisuga tagasi kõrgrõhkkonna ja 24...29°C suvesooja.
Kuumalaine 14.- xx.06.2023
See ja ka järgmine nädal on kõrgrõhkkonna päralt. Ilm üha kuumeneb, sademeid ega kuumalaine lõppu hetkel näha ei ole. Nädalavahetusel ootame veidi tugevamat tuult, kuid seda ilmselt vaid Põhja-Eestis.
.png)
Kodus on siiski lõkke tegemine lubatud, kuid seda ettevaatlikult.
Õhumassi temperatuur 1.5km (850hPa) kõrgusel on lähemal nädalal 8...14°C ja meile tähendab see 30°C ümbruses pendeldavaid temperatuure. Asja helgem pool on, et öökülmad kaovad. Samas aga piinab põllumehi ja aednikke juba mõnda aega põud ja see jätkub ka edaspidi.
Kolmapäeval (14.06.) on kõrgrõhkkonna kese Läänemere kohal. Ilm on selge, nõrga põhjakaare tuulega ja kuum. Sooja oli öösel 5....15°C, päeval tõuseb 21...28°C-ni, rannikul 17...19°C.
Neljapäeval (15.06.) püsib kõrgrõhkkond üsna sama koha peal. Jätkub kuiv, päikeseline ja nõrga põhjakaare tuulega ilm.
Öösel on 8...16°C, päeval 23...29°C, rannikul 17...20°C.
Reedel (16.06.) kõrgrõhkkonna kese Läänemerel hääbub, kuid põhjas - kirdes on teine kese ning see hoiab meie ilma siiski sajuta ja kuuma. Lõunast läheneb aeglaselt aga madalrõhkkond, seetõttu on eelkõige Põhja-Eestis oodata idakaare tuule tugevnemist, kuid puhangud jäävad ikkagi alla 10 m/s.
Öösel on sooja 10...15°C, päeval 24...30°C, rannikualadel 17...20°C.
Laupäeval (17.06.) tuleb madalrõhulohk lõunast lähemale, aga samal ajal tugevneb ka kõrgrõhkkond põhja suunas. Lisanduva niiskuse tõttu on pilverünki veidi enam, kuid ilm püsib siiski sajuta.
Tuul puhub põhjakaarest ja on siiski nõrk.
Öösel on sooja 11...18°C, päeval 25...31°C, rannikualadel 17...21°C.
Pühapäeval (18.06.) madalrõhulohk läheneb veelgi, kuid sajupilved Lätist tõenäoliselt kaugemale ei jõua.
Meie ilm on öösel selge, päeval pilverünkadega, kuid sajuta.
Rõhuväli pingestub, idakaare tuul tugevneb kõikjal, maksimaalsed puhangud 11...13m/s.
Öösel on sooja 12...19°C, päeval jahutab tuul veidi õhku maha, Põhja-Eestis on 22...27°C, Lõuna-Eestis 23...29°C.
Esmaspäeval (19.06.) tugevneb uus kõrgrõhkkond meist kirde suunal. Lühiajaliselt suunab see meile idakaarest õige pisut jahedamat õhku, kuid suurt leevendust see ei paku.
Tuul puhub idakaarest ja on küllaltki nõrk.
Öösel on sooja 10...17°C, päeval 23...28°C.
Teisipäeval (20.06.) kõrgrõhkkond jätkab tugevnemist ja selles olev õhumass hakkab taas kuumenema.
Tuul puhub idakaarest ja nõrgeneb.
Öösel on sooja 12...18°C, päeval 25...30°C.
Edasi tugevneb praeguse seisuga uus kõrgrõhkkond veelgi, liigub lõuna suunas vahetult Eesti idapiiri taha ning õhk selles kuumeneb päev-päevalt ning nädala keskel - teises pooles võime näha 32...34°C temperatuure.
.png)
Keskkonna- ja loodusuudised
26. septembri ekstreemumid 2013-2023
Aasta | Maks. | Keskmine | Min. |
---|---|---|---|
2022 | 15,9°C | 9,68°C | -1,8°C |
2021 | 16,0°C | 10,26°C | 2,1°C |
2020 | 23,9°C | 16,98°C | 9,6°C |
2019 | 14,2°C | 7,37°C | -2,4°C |
2018 | 14,7°C | 9,99°C | 2,6°C |
2017 | 18,8°C | 11,92°C | 4,6°C |
2016 | 19,7°C | 11,30°C | 1,3°C |
2015 | 17,2°C | 12,33°C | 5,0°C |
2014 | 16,1°C | 10,80°C | 3,4°C |
2013 | 10,6°C | 4,90°C | -3,0°C |
Ilmateenistuse ennustus
3...15°C | ||
16...19°C | ||
5...15°C | ||
17...21°C | ||
10...16°C | ||
18...23°C | ||
11...17°C | ||
16...20°C |