Blogid

46.nädala Ilm

Ilm ja inimesed - 11. November 2019 - 16:40
 Eelmine nädalalõpp osutus tegelikusest siiski soojemaks ja mitmel pool üle Eesti oli pühapäeval üle 10 kraadi sooja ja ka laupäev oli üsnagi soe Novembri kohta. Eile õhtul hakkas ilm taas maha jahtuma ja see ulmeline "kuumus" läks ära üle Eesti tasapisi. Samas kui siin oli 10 sooja, siis oli näiteks Lapimaa aladel kohati -34,5°C. 

Esmaspäev 11.11.19 

Vaatame, siis millist ilma on oodata eesoleval nädalal, täna küll õhutemperatuur jahtus üle Eesti, enamjaolt oli igal pool pilvine ilm, kohati esines sademeid ja võib veel õhtulgi siin ja seal sadu esineda. Eeloleval õhtul/öösel võib esineda samas kohati ka öökülma, kus temperatuur ulatub 
-1°C-ni õhus. 

Teisipäev 12.11.19

Öösel peaks saabuma kõrgrõhkkond Eesti pinnale, Lääne-Eestis kiireneb tuul, mis puhub lõuna ja kagu suunast. Homme võib kohati esineda päikesepaistet, kuid enamjaolt on ilm pilves ja esineb sademeid nii vihma kui ka lörtsina. Päeval on temperatuur igal pool üle Eesti plussis. Sooja ootame kokku kuni  9 kraadi päeval.  

Kolmapäev 13.11.19

Kolmapäeva öösel tuulekiirus võtab hoogu juurde ja puhanguid on oodata 14-17 m/s, (üle 14m/s) tõuseb tuulekiirus suuretõenäosusega ainult saartel. Öösel on sooja 3-8 kraadi ja päeval võib temperatuur ulatuda Eestis taas 10°C päeval. Kuid ilm on siiski ka päeval veel tuuline. Sademeid ootame antud päeval ainult vihmana. 

Neljapäev 14.11.19

Neljapäeva öösel jääb sadu mitmel pool vähemaks või lõpeb. Tuul muutub taas tugevamaks, puhanguteni 18m/s. Öösel on oodata sooja 6-10°C. Päeval temperatuur tõuseb veelgi ja sooja on oodata kuni 13°C.  

Reede 15.11.19

Reede öösel on oodata ilma muutust. Tuul hakkab nõrgenema, sadu üle Eesti hakkab laabuma. Pilved hõrenevad ja ilm muutub selgemaks. Pealekauba ka öösel seetõttu ootame madalamaid temperatuure, täpsemalt õhus on oodata 0-6°C sooja. Maksimaalseks tuulepuhanguks on oodata 11m/s. Päeval, ilm on vahelduva pilvisusega, kuid mitmel pool endiselt valitseb päeval hall ilm edasi, kohati võib olla päikeseline. Päeval ootame sooja 3-7°C. 

Laupäev 16.11.19

Laupäeval kohati on oodata õhuniiskuse langemist. Lisaks on öösel oodata taaskord öökülma. Päeval muutub ilm kohati tuulisemaks. Ilm on enamjaolt endiselt paljudes asukohtades üle Eesti hall. Öösel võib temperatuur langeda kohati -2°C. Päeval on oodata sooja 4-8°C. 

Pühapäev 17.11.19

Ilm on endiselt tuuline ja kohati esineb sademeid, aga tulemas on need vihmana. Päeval võib esineda ka kohati päikesepaistet. Öösel on ilm taaskord soojema ja väga suure tõenäosusega öökülma oodata ei ole. Öösel temperatuur on kuni 9°C. Päeval on oodata sooja 8-10°C. 

Nagu näha on ees ootamas meid üsnagi sügisene nädal, mis isegi on rohkem sügis kui hilissügis. Ilm püsib enamjaolt hall ja pilvine edasi. Kahjuks lugejad, kes loodavad praegu, et ilm muutuks lumiseks või päikeseliseks ja sellel hallil massil ükskord ka lõpp tuleks, on vaja varuda kannatust ja veel oodata. Inimesed, kes on rahul soojade ilmadega ja sellega, et meid valitseb üks hall ilm pidevalt, saavad ennast täiesti mugavalt ja rahulikult tunda, et ilm püsib üldiselt soe. Mulle isiklikult meeldib soe November, sest arve küte eest on jõulukuul sellisel juhul madalam. 

Ilusat nädalat teile, vajadusel võtke ühendust, andaverros@gmail.com 

  
Kategooriad: Blogid

44.nädala ja 45. nädala ilm

Ilm ja inimesed - 6. November 2019 - 19:05
Tere, mina olen blogi kaasautor Gert Ekholm. Mina olin suur huviline ja fän antud blogile, milletõttu otsustasin, et jätkan senikaua ise blogi täitmist kuni Kaivo viibib kinnipidamis asutuses. Ehk siis 1 aasta ja 2 kuud, on Kaivo Lõppe blogi kirjutamisest eemal. Vahel võib-olla leiab Jüri Kamenik ise aega ja tegeleb blogiga ise kui tal endal peaks kõik korras olema. Endast ütleksin nii palju, et blogimisega puutusin kokku väga ammu kui olin väga kirjaoskamatu, hetkel väga vabandan, juhul kui eksin ja teen kirjavigu antud blogis, lisaks olen viimasel ajal viibinud Eestist üle poole aasta eemal, seega andestage mulle ja võtan igat kommentaari trükivea osas tõsiselt ja õpin vigadest, et edasipidi kirjutada ilusama vaatega blogipostitusi teile.

Alustame siis eelmise nädala ülevaatest, mis ajast saati on blogi täitmata jäänud. Edasipidi jõuavad teieni kõik blogi postituses kas Pühapäeval või Esmaspäeval tuleva või eeloleva nädala ilmaprognoosi kohta.

28.10.2019 Esmaspäev

Kohati esines Eestis öökülma ja oli ka miinuskraade hommiku tundidel. Temperatuuri maksimum ulatus 9 sooja kraadini Celsiuse skaalal. Kuid ööpäeva keskmine püsis pluss kraadide juures (edasipidi kraadide all mõtlen alati Celsiuse skaalat). Suhteline õhuniiskus oli enamjaolt 80-90% vahel. Tuult oli tugevamini ranniku aladel, aga keskmiselt oli päev Eestis üsnagi tuulevaikne. Kohati esines sademeid. Sademeid esines lääne, lõuna kui ka ida Eestis. Kuid Viljandis oli 5,4h päikesepaistet ja mõnes kohas ei esinenudki päikesepaistet.

29.10.2019 Teisipäev

 Teisipäeval esines samuti öökülma, kuid ööpäeva keskmine jäi siiski peaaegu igal pool üle null kraadi, ehk päev oli endiselt hilissügisele omane, ainus erand oli Väike-Maarja, kus ööpäeva keskmiseks temperatuuriks jäi -0.2 kraadi. Keskmine õhuniiskus varieerus 71-92% . Tuulekiirus ei erinenud väga palju Esmaspäevast, kohati oli tuulisem, aga üldjoontes üsna rahulik. Rannikualadel esines puhanguid 18m/s juures. Sademeid esines mitmel pool üle Eesti. Samas päikese paistet oli kõige enam Lääne-Nigulas, kus päike paistis lausa kokku 6,7h ja Eestis esines kohti kus päikest üldse päeva jooksul näha ei olnud.

30.10.2019 Kolmapäev

Tegemist oli üsnagi külma päevaga Eestis, sest kohati olid peaaeegu ööpäev läbi miinuskraadid, näiteks kui Põhja-Tallinnas ei läinud üldse miinusesse, siis Laagris oli terve päeva olnud miinuses. Eestist täpsemalt rääkides, siis kõige külmemaks jäi ööpäeva keskmine Toomas, millele järgnesid: Türi, Viljandi ja Jõgeva, kus ööpäeva keskmine temperatuur jäi reaalselt alla -2 kraadi. Õhk oli sel päeval ka kuivem, kuna keskmine õhuniiskus oli 62-90%. Kuid võrreldes Esmaspäeva ja Teisipäevaga oli antud päev tuulevaiksem, eriti just rannikualadel, sisemaal kohati oli tuult enam kui eelnevatel päevadel. Sademeid esines rannikualadel ja Jõhvis. Kuid antud päeval võis kohati näha päikest ja enim oli seda kohas nimega Kuusiku, seda oli kokku lausa 7,5h ja taas oli kohti kus päikest näha ei olnud Eestimaa pinnal.

31.10.2019 Neljapäev

Neljapäeval oli keskmiselt üle Eesti soojem kui oli Kolmapäev. Ööpäeva keskmine jäi alla nulli ainult Jõhvis, aga miinum temperatuur esines Jõgeval -5,5 kraadi. Kuid rannikualad olid taas soojemad kui sisemaal, aga keskmiselt oli hilissügisele omane temperatuur üle Eesti. Õhk oli niiskem kui Kolmapäeval, sest protsendi vahemik oli 73-96% juures. Tuulekiirusel ei olnud erilist vahet Kolmapäevaga. Rannikualadel oli tuulisem kui sisemaal. Sademeid esines mitmel pool üle Eesti. Päikesepaistet oli antud päeval vähem kui oli eelnevatel päevadel, rekord kohaks mõõdeti Roomassaare 3,4h päikesepaistega ja samuti esines jälle kohti Eestis, kus päikest polnudki päeva jooksul näha.

01.11.2019 Reede

Reede oli soojem kuna ööpäeva keskmine ei ulatunud mitte kuskil ümber Eesti miinuskraadidesse. Kuid Jõhvis mõõdeti -2,9 ööpäeva miinimum temperatuuriks. Kuressaares oli see-eest 9,4 kraadi maksimumiks mõõdetud, ehk vahe on nii väikses riigis nagu Eesti ööpäevas enam kui 10 kraadi. Keskmise vahemik oli 1,3 kuni 7,6  kraadi, ehk nii suurt varieeruvust ei esinenud keskmises ööpäevatemperatuurides nagu esines miinimumi ja maksimumi vahel. Keskmine õhuniiskus oli 65-93%. Keskmine tuulekiirus oli 1,1m/s kuni 9m/s ja tuulisem oli rannikualadel ja sisemaal oli tuulevaiksem. Peamiselt esines sademeid Narvas ja Vilsandis, kuid oli ka kohti kus esines sademeid vähesel määral ümber Eesti erinevates asukohtades.  Päikesepaistet esines mitmel pool üle Eesti samuti, kuid enamasti Roomassaares, kus päikesepaistet oli lausa 7 tundi ja oli ka kohti, kus päikest ei olnud üldse päeva jooksul näha.

02.11.2019 Laupäev

Uus kuu algas sedasi, et ööpäeva keskmisest temperatuurid jäid üle Eesti üle 0 kraadi juba teist päeva järjest antud Movembri kuul. Miinimum külma esines taaskord Jõhvis ja kõige rohkem sooja Ristnas. Keskmine temperatuur oli 0,1 kuni 6,6 kraadi. Õhk oli antud päeval niiskem kui eelnevatel, õhuniiskus jäi vahemiku 80-99%. Tuulekiirus oli enamjaolt sarnane eelmistele päevadele antud nädalal. Sademeid võis esineda peaaegu igal pool üle Eesti. Andmed puuduvad Kuressaare osas, võite kommenteerida kui keegi mäletab, et seal kandis midagi Laupäeval sadas. Kuid oli heitlik ilm ja hilissügisele omane täiesti, siiski peab mainima, et päikesepaistet esines ka antud päeval ja kohas nimega Võru, kus mõõdeti 0,3h päikesepaistet. Paljudes kohtades ei esinenud üldse päikesepaistet.

03.11.2019 Pühapäev

Kolmas päev antud kuul veelgi soojemini. Lisaks ka kõige soojem päev oli see 44-al nädalal. Õhus temperatuurid miinusesse ei küündinud, kuid samuti ka üle 10 ei küündinud, kuigi prognoositi korra, et võib tulla 11, siiski jäi see piirduma 9,4 kraadiga Ruhnu saarel. Väike-Maarjas oli miinimum temperatuur 0,3 kraadi. Keskmine õhutemperatuur oli 3,5 kuni 8,1 kraadini ümber Eesti. Antud nädalal oli õhk kõige niiskem samuti sel Pühapäeval kus keskmine õhuniiskus oli 89-100%. Terve päev oli üle Eesti enamjaolt tuulevaikne, keskmiselt oli tuulekiirus 1m/s kuni 5,7m/s, tugevam tuul esines rannikualadel. Üle Eesti esines sademeid terve ööpäeva jooksul aeg-ajalt.  Antud päev oli 44.nda nädala kõige soojem, niiskem, sademeterohkeim, aga selle eest ei esinenud meil mitte kuskil üle Eesti päikesepaistet.


04.11.2019 Esmaspäev - Nädal 45

Juba nädal 45? Nii ruttu need aastad lähevadki, pean mainima. Nüüd räägime ilmast edasi.

Esmaspäeval temperatuur jäi samuti pluss poolele ja keskmine oli 2,5 kraadist kuni 6,9 kraadini. Soojem ikka rannikualadel ja jahedam sisemaal. Õhuniiskust oli natukene vähem kui oli Pühapäeval, täpsemalt oli õhuniiskus keskmiselt 82-98%. Ilm muutus kohati Eestis tuulisemaks, keskmine oli 2,7m/s kuni 13,1m/s ja suurim puhang esines Pakris, kus mõõdeti 20,6m/s tuulekiiruseks. Kuid ka üldjoontes oli antud päev tuulisem. Sademete kohapealt oli ilm võtnud pöörde, eriti jõhkralt esines sademeid Lõuna-Eestis, põhja Eestis eriti sademeid ei esinenud. Samuti põhjas oli ilm pilves ja lõunas oli sademete rohke, peamiselt sadas sel päeval vihma. Päikest ei olnud samuti võimalik kuskilt Eestimaa pinnalt kätte püüda.

05.11.2019 Teisipäev

Teisipäeval jäi samuti ööpäeva keskmine temperatuur igal pool pluss kraadide juurde, olles 1,4st kraadist kuni 4,8 kraadini üle Eesti, ööpäeva keskmine, mis tähendab, et igal pool oli temperatuuri poolest hilissügisele omane ilm. Samuti õhus ei esinenud öökülma Teisipäeval. Õhk muutus kohati kuivemaks, sest õhuniiskus langes, mille juures oli keskmine õhuniiskus 74-98%. Ilm oli Teisipäeval kohati ikkagi vägagi tuuline, keskmiselt jäi üle Eesti tuulekiirus 3,1m/s kuni 12,9m/s-ini. Taaskord esines sademeid tohutult lõuna pool Eestit, ja põhja Eestis sademeid, ei esinenud. Samuti ametlike andmete järgi päikesepaistet eile Eestimaa pinna peal näha ei olnud.

06.11.2019 Kolmapäev

Täna on lõuna Eestis sadanud lund ja erinevaid sademeid, põhja Eestis oli kuiv ilm, sademeid pole esinenud, lisaks Tallinnas oli mitu tundi kohata päikesepaistet. Lisaks ilm on endiselt mitmel pool üle Eesti üsnagi tuuline. Temperatuur on olnud päris mitmeid tunde lõuna ja lääne kui ka ida Eestis miinuse poole peal, aga põhjas enamjaolt plussis ja rannikualadel enamjaolt samuti plusskraadid.


07.11.2019

Homme ehk Neljapäev. Eeloleval ööl võib õhutemperatuur üle Eesti langeda miinusesse, kuid on üksikuid anomaaliaid, kus temperatuur võib jääda pluss poolele, umbes null kraadi lähedusse. Kohati esineb sademeid, peamiselt lund, kohati ka lörtsi, lörts tõenäoliselt jääb saarte piirkonda. Põhja ja ida Eestissse sademeid oodata ei ole, vaid on pilves selgiministega ilm. Homme päeval ületab termomeetri näit taas nullkraadi mitmel pool, kuid ida Eestis, on endiselt miinuskraadid ööpäeva jooksul. Ilm on pilves selginemistega, et kohati võib näha päikesepaistet. Ilm on endiselt üsna tuuline, puhangud ulatuvad 13m/s. Üldiselt üle Eesti on tuul 5 kuni 10 m/s.

08.11.2019 Reede

Ülehomme on tõenäosus, et ka põhja Eestis võib esineda õrna lumesadu. Mandri Eestis on öösel temperatuur miinuskraadides ja saartel jääb temperatuur plusskraadide juurde. Kohati võib esineda udu. Lisaks võib esineda sademeid, mis on lume või lörtsina. Kuid õnneks kui ka midagi tuleb, on lootus, et päeval ruttu see lumi ära sulaks, sest sooja ootame 3st kuni 8 kraadini, lisaks võib esineda kohati õrna vihmasadu. Puhub mõõdukas tuul ja päeval pöördub tuulesuund lõunasse.

09.11.2019 Laupäev

Laupäeva öösel ootame pilvist ilma, kohati võib esineda udu ja sadada õrna vihma. Öine õhutemperatuur jääb plusskraadide juurde vahemiku 1 kuni 6. Päeval läheb ilm veelgi soojemaks, sooja ootame kohati kuni 9 kraadi. Enamjaolt on pilves selginemistega ilm. Tuult tuleb mõõdukalt 4-10m/s ja rannikul puhanguti 13m/s.

10.10.2019 Pühapäev

Pühapäeva öösel muutub ilm pilvisemaks ja sademeid on oodata vihmana. Õhutemperatuur öösel on 3 kuni 7 kraadi. Päeva jooksul tuul tugevneb ja on muutliku suunaga. Pärastlõunal jääb lõuna pool sajuhooge vähemaks. Päeval eeldatav temperatuur on 6 - 10 kraadi. Seega tuleb üks mõnusalt soe sügispäev, loodame, et selliseid esineks Novembris rohkem.

Kõik kaebused, küsimused ja muud mured saata vajadusel järgnevale e-mail aadressile: andaverros@gmail.com


Kategooriad: Blogid

43.nädala ilm (21.-27.10.2019)

Ilm ja inimesed - 23. Oktoober 2019 - 20:47
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik küsimused ja muud mured saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

Teated : 
- TLÜs on töö jõudnud maksimaalse koormuseni, sh juhendamised, kaitsmised, õppeainete ja -kavade väljatöötamine jms. Lisaks kaks raamatut käsil, samuti doktorantuuri lõpetamise ettevalmistus.
HOIATUSED : 
Tuleb sügisene nädal, mille lõpetab torm
Esmaspäevast kolmapäevani (21.-23.10) oli ilm sügiseselt pilvealune, esmaspäeval ka udune, teisipäeval oli selget taevast enam ja paljudes kohtades sai näha juba ära unustatud päikest.Paiguti sadas hoovihma ja uduvihma.Nõrk kuni mõõdukas tuul puhus peamiselt läänekaartest.Õhusooja oli piisavalt : öösiti 5...12, päeviti 7...15.
Neljapäeva (24.10) jätkab senist ilmamustrit - pilves, kohatiste vihmahoogudega, kuid võib juhtuda ka selgemaid laike.
Öö hakul on saju tõenäosus suurem - siis liigub üle maa nõrk sajuala.
Edelatuul püsib jätkuvalt nõrk või mõõdukas, puhangud 14m/s.
Õhusooja on öösel 5...9, päeval 8...13°C.

Reede (25.10.) alustab ilmamuutusega.
Norrale läheneb tsüklon, selle lohus Skandinaavias tekib osatsüklon, mis lajatab oma serva üle Läänemere meieni.
Päeval keeris aktiviseerub kiiresti ja jõuliselt ning see pingestab õhurõhuvälja, muudab meie ilma alates saartest sajuseks ja tuuliseks.
Edelatuul tugevneb hommikuks 15m/s, päeval tugevnemine jätkub ning puhangud ulatuvad õhtuks sisemaal 14-16, saartel ja rannikul 18-22m/s.
Õhusooja on öösel 3...11, päeval suvised 13...16°C.
Laupäev (26.10.) toob edelatormi.
Üks aktiivne keeris eemaldub, selle järel on öö vaid kohatise sajuga.
Päevasel ajal aga läheneb läänest kiiresti uus, veelgi vihasem tsüklon.
Keerise kese liigub üle mere Helsinki suunas ja nii oleme selle tormises ja ülimalt sajuses lõunaservas.
Alates saartest hakkab sadama vihma, sadu on nii mõnelgi pool tugev ja 12h sajukogused ulatuvad kohati 8...16mm-ni, pole välistatud enamgi.
Tuul nõrgeneb kahe aktiivse keerise vahel hommikuks, kuid seda väga lühikeseks ajaks.
Kiiresti algab uus edelatuule jõuline tugevnemine ja päevaks ulatuvad sisemaal puhangud 17-19, saartel ja rannikul 23-27m/s.
Veetase võib sellega seonduvalt tõusta enam kui 100cm üle keskmise ning see võib tuulega koostoimes häirida parvlaevaliiklust.Laupäev toob tormi. Kuvatõmmis Windy rakendusest laupäeva päeva tuulepuhangute osas.
Õhusooja on see-eest aga piisavalt : öösel 5...9, päeval 9...13°C.
Pühapäevaks (27.10.) aktiivne keeris eemaldub ja ilm paraneb, kuid jaheneb veidi. See keerab oma tagalas õhukanalid põhjast avatuks ja algab külma sissetung.
Sajuhood aga jätkuvad üle Eesti, kusjuures tulla võib juba sisemaal ka lörtsi.
Õhusooja on öösel juba vähem : 2...6, päeval jääb samuti alla 10°C.
Kategooriad: Blogid

42.nädala ilm (14.- 20.10.2019)

Ilm ja inimesed - 13. Oktoober 2019 - 13:21
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik küsimused ja muud mured saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.


HOIATUSED :  Esmaspäeval, 14.10, ületab Kesk-Eesti aktiivse madalrõhkkonna kese, mis muudab tuule puhanguliseks ja kiiresti suuntmuutvaks ning toob kaasa suurema vihmasaju.
Hommikul tugevneb Põhja-Eestis ida- ja kirdetuul, Lõuna-Eestis ja saartel edelatuul 6-13, rannikul puhanguti 18-22m/s. Õhtul pöördub kõikjal põhjakaarde ja nõrgeneb veidi.
Öösel saabub koos keerisega padusadu, mis levib kiiresti üle maa. Sajuhulgad 24h jooksul ulatuvad Paldiski-Jõhvi joonest allpool ja saartel 15-20mm.

Teated : Kadriga juhtus õnnetus, mis vajas silumist. Altnaabrid kutsusid politsei. Ta sai valeväljakutse eest trahvi 45 €. Uue nädala loengud vajavad ettevalmistamist
Tuleb sügiseselt jahe ja sajune nädal.


Esmaspäev (14.10.) alustab nädalat suurema vihmasajuga.Läänest jõuab meieni aktiivne madalrõhkkond, mis tõenäoliselt läheb keskmega üle Kesk- või Lõuna-Eesti.Selle tugevad sajupilved jõuavad öö esimesel poolel saartele ja liiguvad üsna kiirelt edasi üle mandri. Sadu on tõenäoliselt tugevaim peamiselt Paldiski - Jõhvi mõttelisest joonest allpool ja ka saartel.Keskpäevaks saartelt tugevam sadu eemaldub ja tuleb vaid kohatisi hoovihmu.Õhtuks saab suurem sadu otsa ka ida pool.Keerise keskme ümber on tuuletugevus ja -suund kiiresti muutuvad :öösel enne keerise mõju on tuul nõrk ja muutlik, hommikul ja päeval tugevneb Põhja-Eestis ida- ja kirdetuul, Lõuna-Eestis aga edelatuul 6-13, saartel ja rannikul kuni 22m/s.Õhtul, keerise keskme üleminekul, pöördub tuul kõikjal külma põhjakaarde ja nõrgeneb.Õhusooja on öösel 3...11, päeval 10 ümber, lõunamaakondadesse aga võib korraks jõuda suvi ja õhusooja tõsta 15...17kraadini, samas kui põhja pool on sooja kindlalt alla 10.
Teisipäevaks (15.10.) aktiivne keeris eemaldub, kuid ilm päris selgeks ei lähe.Õhurõhk küll tõuseb ja suurt sadu ei tule, kuid kohatised hoovihmad pole välistatud.Tuul vaibub kuni pärastlõunani, mil jõuab uue madalrõhkkonna mõjuala piir ja nii tugevneb ida- ja kagutuul kuni 15m/s.Esmaspäevane keeris aga tõi põhjast veidi jahedust ning nii on ööpäevaringselt temperatuur alla 10 kraadi.
Kolmapäeval (16.10.) pole ei ühte ega teist. Oleme põhjapoolse kõrgrõhkkonna ja lõunapoolse madalrõhkkonna võitlusareenil.Nii on sadu rohkem öisel ajal, päeval aga on sajuhooge vaid kohati.Öösel puhub mõõdukas kagutuul, päeval pöördub enam edelasse ja läände, püsides mõõdukas(iilid 15m/s).Õhusooja on öösel endiselt alla 10, päeval aga tõuseb 10...15ni.
Neljapäeval (17.10.) tugevneb taas põhja pool kõrgrõhkkond. Selle lõunaservas on sajuhooge kohati ja need on valdvalt nõrgemapoolsed.
Päeva esimeses pooles on tuul nõrk ja muutliku suunaga, pealelõunal pöördub idakaartesse ja tasapisi hakkab tugevnema, andes märku läänest lähenevast uuest madalrõhkkonnast.
Öösel on üle pika aja öökülmaoht(maapinnal kuni -2, õhus 0...5), päeval aga kraad-kolm alla 10.

Reedel (18.10.) laieneb Läänemereni Skandinaaviasse jõudnud madalrõhuala serv. Soomes asuv kõrgrõhkkond sunnitakse taganema Venemaa poole, kuid see suudab õhtuni ilma sajuta hoida, siis läheb alates Edela-Eestist vihmale.
Kagutuul tugevneb iiliti 15m/s.
Öösel on öökülma, ka õhus võib kraad-paar miinust teha, päeval 3...8.

Laupäeval (19.10.) oleme lääneloodes asuva madalrõhuala meelevallas. Öösel liigub üle maa sajuvöönd, ennelõunal saab laussadu alates saartest läbi ja edasi sajab hoovihma ja kohati, enam Lääne-Eestis ja saartel.
Esialgu puhub mõõdukas kagutuul, päeva peale keerab enam edelasse ja püsib mõõdukas.
Kagust kandub meile aga sooja, öösel on õhusooja 4...10, päeval aga 11...16, soojem on just lõunamaakondades.

Pühapäeval (20.10.)

TÄIENEB PEATSELT!
Kategooriad: Blogid

41.nädala ilm (07.-13.10.2019)

Ilm ja inimesed - 9. Oktoober 2019 - 14:31
Kommentaariumi viide
Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rakMeteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik küsimused ja muud mured saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

Vabandame postituse hilinemise pärast. Nii minul kui Jüril on kiired ajad, kuid minul peaks olukord rahunema peale Saaremaa Rallit, seega edasised postitused jõuab tehtud juba taas õigeaegselt!

Tuleb sügiseselt sajune nädal.

Esmaspäevast kolmapäevani (7.- 9.10.) oli mitmel pool sajune ning mõõduka tuulega.
Külmem oli nädala algus, kui öösiti langes temperatuur mitmel pool miinusesse, kuid kolmapäeva öö oli juba enamikes paikades plusskraadides.
Esmaspäeval oli mõnel pool ka maa valge(Põhja- ja Ida-Eestis).

Neljapäeval(10.10.) püsib sarnane ilm kolmapäevale, kuid lisandub sooja : hooti sajab vihma(öösel enam lõunas, päeval läänerannikul ja ka saartel).
Tuul pöördub lõunakaarde, kuid ei tugevne ning püsib nõrk(kuni 7m/s).
Ka soojakraade on kolmapäevaga sarnaselt : öösel kuni +8, sisemaal võib veel nulli langeda, päeval 6...10°C

Reedel (11.10.) jõuab aga ookeanilt Läänemere äärde Skandinaaviast laienev madalrõhkkonna serv.
See toob vihma laiemalt ja sajuhood on ka tihedamad.
Tuul on endiselt lõunakaartest, kuid tugevneb puhanguti 16m/s.
Õhusooja on öösel 3...8, päeval 8...12°C.

Laupäeval (12.10.) vana keeris eemaldub ja jõuab juba uus, mis on eelmisest aktiivsem.
Niiskust on rohkem ning öösel ja hommikul on paiguti padusadu, päeva peale sajuhood nõrgenevad, kuid ei lakka.
Edela- ja läänetuul tugevneb veidi veelgi, saartel ja rannikul puhangud 18m/s.
Öö on tihedate vihmapilvede all soojem : 6...10, päeval 7...12°C.

Pühapäeval (14.10) saame lühiajaliselt sajuhoogudest puhata, kuna madalrõhkkonnad eemalduvad Venemaa avarustesse.
Edela- ja läänetuul aga püsib tugev : puhangud 17m/s, Soome lahe ääres pealelõunal ka loodetuul.
Õhutemperatuur on öösel 6...12, päeval 10...13°C.


Kategooriad: Blogid

40.nädala ilm (30.09.-06.10.2019)

Ilm ja inimesed - 1. Oktoober 2019 - 12:30
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

HOIATUSED : 01.10 pealelõuna ning õhtu jätkub tormise edela- ja läänetuulega. Tuul puhub mandril puhanguti 18-20, saartel ja rannikul 23-26m/s!
Paiguti on sajuhood tugevad ja kohati võib olla ka äikest.
See võib häirida laevaliiklust väikesaartega ja põhjustab veetaseme tõusu kuni 110cm üle keskmise.

Tuleb sügisenäoline nädal.

Esmaspäeval (30.09) oli ilm väheaktiivses madalrõhuväljas kohatiste hoogsadudega. Enam oli vihmahooge mandril ja õhtul ka saartel ning Loode-Eestis.
Hilisõhtul lähenes läänest front koos sajuga.
Puhus nõrk muutliku suunaga tuul, sooja oli nii öösel kui päeval 6...12.
Teisipäeval (1.10) kattis kogu Põhja-Euroopat ulatuslik madalrõhkkonnasüsteem, milles hakkas aga aktiviseeruma Soome kohal paiknev osatsüklon. See tõstis öösel alates saartest edela-ja läänetuule tormiseks, päeval ja õhtul on puhanguid sisemaal 18-20, saartel ja rannikul 23-26m/s.Õhusooja oli öösel kasinalt, päevalgi üle 11 ei tõusnud, vaid pikemate selgimiste korral kuni 13, samuti jätkuvad hoovihmad, kusjuures tulla võib ka lumekruupe ja/või märga lund.
Rünksajupilv ja kuldne tormine sügis Antslas, Võrumaal 02.10. kella 12 paiku.
Pille Rikas foto

Kolmapäevaks (2.10) nihkub madalrõhkkonnasüsteem lõuna poole ning kulgeb üle Läänemere lõunaosa kuni Soomeni.
Teisipäeval süvenenud osatsükloni lõunaservas on meil ikka sajuhooge nii lumekruupide, vihma kui ka märja lumena.
Öösel puhuv tormine edela- ja läänetuul päevaks vaibub ning puhangud üle 14m/s enam ei ulatu.
Õhk veidi jaheneb : öösel on sooja 4...12, päeval 10...13°C.

Neljapäeval ja reedel (3.10 ja 4.10) suur süsteem hakkab lagunema. Sajuhooge on harvem, enam saartel ja läänerannikul. Algul puhub nõrk tuul läänekaartest, neljapäeva peale pöördub põhjakaartesse ning tugevneb, ühes sellega algab külma õhu sissevool.
Õhutemperatuur on öösiti 1...9, päeval vaid 10°C ümber, reedel ei pruugi sellenigi jõuda.

Laupäeval ja pühapäeval (5.10 ja 6.10) süsteemi mõju väheneb veelgi, kuid on siiski piisavalt mõjus et tekitada rünksajupilvi, mis poetavad vihma, märga lund ja lumekruupe.. Mõõdukas põhjakaartetuul(kuni 11m/s) teeb väljas olemise kõledaks ja öine õhutemperatuur piirdub laupäeva öösel -3...+2, rannikul mõni kraad soojem, pühapäeva öö aga peaks juba kõikjal(v.a rannikul) tulema külmakraadidega, sooja on ka päeviti vaid 5...8°C.
Kategooriad: Blogid

39.nädala ilm (23.- 29.09.2019)

Ilm ja inimesed - 23. September 2019 - 15:52
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

Teated : Olukord on üldjoontes rahunenud. Kadri vajas küll laupäeval tohutute valude tõttu kiirabi, aga ka tema seisund on nüüdseks stabiliseerunud. Töökoht on TLÜ-s sisse seatud ja loengud ette valmistatud. Jäänud on veel retsenseerida abiturientide töid, mis sobib Akadeemiakeses avaldada ja mis mitte, lisaks siis suhtlemine töö autorite ja juhendajate vahel. Tegemist vajab ka Pärnu Postimehe ilmateade ja Maa Elu ilmajutt. Kui need ülesanded täidetud, tekib uus lootus blogi jaoks. Elame-näeme!

Tuleb jahe ning öökülmadega nädal.


GFS-mudelprognoos 02.10.2019 kohta. Sellega lõppevad mõneks ajaks öökülmad, kuid päevasoe ei hiilga : üle 15 kraadi oodata ei tasu.
Esmaspäeval (23.09) olime kõrgrõhkkonna päikeselise tiiva all. Nõrk tuul puhus põhjakaartest ning ilm oli sajuta ja jahe.
Öösel oli sisemaal miinust, päeval kuni 11°C.

Teisipäev (24.09) sarnaneb tänu kõrgrõhkkonnale esmaspäevaga. Vaid öösel on kohatiste sajuhoogude võimalus(vihm, lumekruubid).
Tuleb sajuta, kohatiste rünkadega jahe ning vaikse muutliku suunaga tuulega ilm.
Öösel on sisemaal miinuskraadid, päevasel ajal 10°C ning alla selle.

Kolmapäeval (26.09) on ilm jätkuvalt sarnane eelnevate päevadega. On pilverünkadega, lääne pool ka sajuta ilm.
Ida poole jõuab aga põhjakirdes pesitseva madalrõhkkonna tõttu enam niiskust ja on sajuhooge nii vihma kui lumekruupidena.
Tuul püsib endiselt nõrk, kuid pöördub enam lõunakaarde.
Öösel on sisemaal ikka endiselt miinus, kuid öö teisel poolel lisanduvate pilvede tõttu hommikuks tõuseb plussi.
Päeval on sooja 7...12°C.

Neljapäeval ja reedel (26.09) kirdes pesitsev madalrõhkkond kaugeneb ja nii saab ohjad omale taas kõrgrõhkkond.
See pühib taeva klaariks, toob päikese välja rahustab tuule, puhub see rahulik tuul muutliku suunaga.
Ööd on sisemaal enam miinuses, rannikul plussis, päeval on soojapügalaid päikese toel 9...13°C.

Laupäeval (28.09) aga olukord muutub.
Kõrgrõhkkond taandub, päike poeb pilve taha ja lõuna paiku saabub Skandinaavias oleva madalrõhkkonna sajupilvede serv saartele nig levib sealt edasi mandrile.

Sajab vihma, kuid täielikult välistatud ei ole ka märg lumi/lumekruubid.
Tuul pöördub lõunakaartesse ja tugevneb iiliti 14m/s.
Öökülmaoht väheneb märgatavalt : õhutemperatuur on öösel nullist kuni +5, päeval lausa 11...15°C.

Pühapäeval (29.09) jätkub madalrõhkkonna servas hoovihmade/lumekruupidega ilm. Lõunakaartetuul püsib tugev, puhudes iiliti 16m/s.
Öö on lausa suvine : 7...12, päev sarnaselt eelmisega 11...15°C.
Kategooriad: Blogid

Minust ja blogist pisut 2019

Loodusvaatleja - 23. September 2019 - 13:09
Tervitused kõigile! Täna (23.09.2019) on sügisene pööripäev, mis tähendab, et kogu Maal on on päev ja öö sama pikad ehk 12 tundi. Puudutades klimaatilist sügist, siis see algas meil tegelikult juba 13. septembril, kui mitmel pool Eestis langes ööpäevane keskmine õhutemperatuur püsivalt alla +13 kraadi.
Nagu näha, siis minu viimasest sissekandest on möödas juba rohkem kui aasta. Ma ei ole veel kuhugi ära kadunud, vaid olen endiselt aktiivne nii ilmarindel kui ka pildistamises, kuid tegutsen hoopis teises keskkonnas. Blogipidamine on jäänud tagaplaanile. Lisaks olen oma geograafia õpingutega jõudnud Tartu Ülikoolis 3nda aastani ja ees ootab lõputöö kirjutamine. 
Praeguse seisuga olen aktiivne peamiselt Facebookis, kus on mul 2014. aasta maikuus loodud grupp nimega "Ilmahuvilised", kus on tänaseks liikmeid üle 7200. Tegemist on Eesti suurima ilmagrupiga Facebookis. Lisaks on mul Facebookis leht nimega "Ohtlikud ilmanähtused Eestis", kus on üle 15 000 jälgija. Kui soovite ka minu kõige värskemaid looduspilte näha, siis neid jagan enamasti oma teisel lehel, mis asub samuti Facebookis ja mille nimi on "Loodusfotograaf Kairo Kiitsak".  Olete oodatud neid lehti jälgima ja minu ilmagrupiga liituma. 
Ma panen suurt rõhku nende haldamisse ja arendamisse ning blogis ei plaani ma tõenäoliselt uusi postitusi teha lähitulevikus. Minu jaoks on blogi oma tähtsuse ning populaarsuse ära kaotanud. Seda näitab ka statistika. Ajad on muutunud. Inimesed on rohkem aktiivsemad just erinevates sotsiaalmeedia keskkondades ja seal on palju lihtsam nendega ühendust saada ja infot vahetada. 
Blogi ma ei plaani lukku panna ega ära kustutada ja kõik varasemate aastate jooksul tehtud postitused jäävad siia teile kättesaadavaks. Küsimsute korral saab alati minu poole pöörduda. Seniks soovin teile kõigile mõnusat sügise jätku!
Kategooriad: Blogid

38. nädala ilm (16.–22.09.2019)

Ilm ja inimesed - 14. September 2019 - 13:41
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com. 


HOIATUSED: 16.09. öösel on oodata hoovihma ja peamiselt rannikualadel ka suuremat äikesevõimalust. Läänekaartetuul püsib tugev!16.09. päeval äge madalrõhkkond eemaldub Venemaa avarustesse, kuid selle servad on meil lääne- ja loodetuul ikka puhanguline, puhudes 8–15, saartel ja rannikul puhanguti 18–22 m/s.
Teated:

  • Nädala keskel kukkus ema köögis üpris koledal kombel. Kuna kedagi kodus polnud, siis jäi ta põrandale siplema, kuni jõuti koju ja aidati ta voodisse. Ta sonis ja oli meeltesegaduses. Nähtavaid vigastusi polnud, kuid põrand oli klaasikilde täis, sest maha kukkudes tõmbas ta laualina koos seal olnud nõudega endale peale. Õnneks pliidil keenud makarone ta endale peale ei tõmmanud. Hiljem ei mäletanud ta juhtunust midagi. Talle osutati erakorralist kognitiiv- ja tegevusteraapiat. Olukord viimase paari päevaga oluliselt paranenud.

GFS-mudelprognoos 850 hPa kõrgusel reede, 20.09. hommikuks. Meid tabab –5 isokas, mis võib kaasa tuua pooltahkeid kuni tahkeid sademeid (nt lumekruupe).
Tuleb sügisene ja jahe nädal; oodata on esimesi öökülmi!

Esmaspäeval (16.09.) oleme sellesama eemalduva vihase keerise meelevallas. Peaaegu kõikjal tuleb hoovihma ning võib olla ka pikset (40%).
Puhub tormine edela- ja läänetuul, öösel on puhangud sisemaal 16, rannikul ja saartel 24 m/s, päeval pöördub tuul loodesse ja puhanguid on sisemaal 14, rannikul ja saartel 22 m/s.  Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 10 kraadi ümber. "Elagu sügis"!

Teisipäeval (17.09.) on keeris juba  kaugenenud, kuid oleme selle äärmises servas. Sellest tulenevalt sajab hoovihma enamikes kohtades, välistatud ei ole ka pikne (30%).
Tuul pöördub loodesse ja põhja ning nõrgeneb 4–10 m/s. Õhusooja on öösel 4...13, päeval vaid 10 °C ümber.

Kolmapäeval (18.09.) oleme Venemaal asetseva madalrõhkkonna lääneservas. Õhuvool pöördub loodesse ja põhja ning algab pakase sissetung. Kohati, eelkõige rannikul, areneb rünksajupilvi, mis siis hoovihma poetavad. Piksevõimalus kuni 25%.
Puhub mõõdukas põhja- ja loodetuul alla 10, rannikul kuni 13 m/s.
Õhusooja on öösel 3...7, rannikul veidi soojem ning maapinnal on suur öökülmaoht, päeval 10...13
°C.

Neljapäeval (19.09) oleme ikka veel Venemaal püsiva ulatusliku madalrõhusüsteemi lääneservas ning ilm on sarnane kolmapäevaga, kohatised rünksajukad, mõõdukas põhjakaartetuul.
Õhutemperatuur öösel 2...7, rannikul 10, päeval 9...13°C.

Reedel (20.09) läheneb ookeanilt madalrõhkkond, mis Venemaal paiknevat süsteemi nihutama hakkab. Nende kahe vahel sirutub Eestini Kesk-Euroopas oleva kõrgrõhkkonna põhjaserv. 
Kohati tilgub hoovihma, õhumassi jaheduse tõttu võib tulla ka lörtsi või lumekruupe !
Puhub endiselt mõõdukas põhjakaartetuul, päeval puhangud 12m/s, õhtul madalrõhkkonna surve tõttu veidi tugevneb.
Õhusooja on öösel 1...5, rannikul 9, päeval 8...11°C.

Laupäeval (21.09) ja Pühapäeval (22.09) oleme väheaktiivses madalrõhuväljas. Suurem madalrõhkkond asub Norra merel, teisalt Venemaa kohal on aga kõrgrõhkkond.
Nende kahe vahel on meie ilm sügiseselt pilves, on kohatist hoovihma ja ka vahelduvalt päikest.
Tuul puhub läänekaartest ja on mõõdukas, puhudes 4-9, puhanguti 13m/s.
Õhutemperatuur on öösiti 4...10, päeviti 8...15°C.


Kategooriad: Blogid

37.nädala ilm (9.-15.09.2019)

Ilm ja inimesed - 8. September 2019 - 23:29
Kommentaariumi viide

OODATUD ON IGASUGUNE TAGASISIDE POSTITUSE KVALITEEDI KOHTA!
Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik pretensioonid ja kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

HOIATUS : Üle Lääne- ja Kesk-Eesti lõunast põhja liigub aktiivne soe front, millest tingitud ebapüsivusjoonel areneb palju äikest! 
Võimalikud on tugevad vihmavalingud ning tuuleiilid üle 15m/s!
01:58 : Äike on Kesk-Eesti kandis aktiviseerunud, kuid eriti tugev äike on läänerannikul(Matsalu, Hiiumaa kagurannik, Haapsalu ümbrus)

Teated : 
- Jüri emast ja sellega seonduvast : Tal tekkisid 08.sept kella poole 19 paiku krambid ning transportisime ta EMO-sse, kuna käidi peale, et me ise transpordiks ta sinna. 
Kella 22:30 paiku sai ta haiglatranspordiga koju, siis oli ta seisund rahulikum, ei tõmmelnud enam jäsemed. Panin ta magama ning ta sai ka uued tabletid ravi jätkamiseks.
Haigekassa õnneks katab kõik selle intsidendiga seotud kulud : transport + EMOs tehtud rahustav süst.
- Jüri peab tegema uued ainekaardid uues töökohas, kusjuures tähtaeg oli ära, kuid info liikus aeglaselt ja seega anti veidi pikendust. Tuleb täpsustada nädala täpsusega, mis teemasi käsitleda.
Laagris on nii soe (19 kraadi), et õues saab T-särgiga olla. Aga sähvimist ei näe – taevas liiga pilves.
- Andres Tuzberg Vasalemmast raporteeris, et 09.09 südaööl on seal samuti palav, 19,5 kraadi!

Bahama saartele ulatuslikku hävingut toonud orkaan Dorian on jõudnud praeguseks teise kategooria orkaanina Kanada rannikule.
Bahama saartel on praeguseks hukkunute arv üle 40, kuid ennustatakse meeletut hukkunute arvu, sajad või isegi tuhanded on kadunud. Samuti on palju kohti muutunud sisuliselt elamiskõlmbatuks.


Tuleb ebatavaliselt soe nädala algus. Põhja pool kuni 27 kuumakraadi !
Weatheronline prognoos

Esmaspäeval (9.09) teeb ilma piki Läänemerd lõunast põhja suunduv Kesk-Euroopast pärit paraja niiskuseportsuga madalrõhkkond, mis toob meile ka suvise sooja.
Juba keskööks jõudis sooja frondiga seotud äikesevihmavöönd Liivi lahe põhjaossa ja Pärnu linna külje alla. See astub edasi põhja suunas.
 Piksevöönd südaöö paiku juba Saaremaa lõunaosas ja Pärnumaal ning Liivi lahel. Need on seotud sooja frondiga ja liiguvad edasi põhja suunas.
Blitzortung
Piksega kaasneb hoogsajuvöönd, milles on sadu tõenäoliselt üpris tugev. Ettevaatust!
Ilmateenistuse radaripilt kesköö kohta

Päeva peale aga madalrõhkkond eemaldub ja ohjad haarab kõrgrõhkkond, mis viib pilved, toob õhtuks mitmel pool päikese välja ja ka suure suvesooja.
Soe tuleb koos mõõduka kagu- ja lõunatuulega, mis puhub 3-10m/s.
Õhusooja on öösel 10...17, päeval enamjaolt üle 20, maksimumid 25°C ümbruses.

Teisipäeval (10.09) oleme kõrgrõhkkonna kindlas haardes. 
Hoovihmapilvi võib areneda vaid üksikuid, seda siis pärastlõunasel ajal ja suurema tõenäosusega lääne pool.
Kagutuul tugevneb veidi, ulatudes rannikul 15m/s piirimaile.
Õhusooja aga on lisandunud : öösel on oodata kuni 19, päeval lausa kuni 27°C.

Kolmapäeval (11.09) tekib Läänemere lõunaosas kiiresti uus tsüklon, mis kiiresti süvenema hakkab ning võtab kursi piki Läänemere idarannikut põhja suunas.
Nii on meil oodata tihedate ja sagedaste hoogsadudega, kohatise piksega ja peaaegu tormist ilma.
Sajud liiguvad läänest kirde-ida suunal ning võivad olla tugevad. Äikesevõimalus suureneb, ulatudes 75%-ni.
Rõhuvälja pingeliseks muutumine tõstab meil lõunakaarte(algul kagu- ja lõuna, päeva edenedes enam edela) tuule tugevaks : 7-12, sisemaal puhangud 15, rannikul 20m/s. Sõltuvalt keerise liikumistrajektoorist võib tuul olla veidi nõrgem või ka tugevam, seda täpsustame hiljemalt teisipäeva lõunaks
Õhutemperatuur langeb kolinal : öö on pilvede all veel soe, kuid päeval enam üle 20°C ei tule.

Neljapäeval (12.09) oleme sellesama madalrõhkkonna mõjualas. Päeva peale siiski keeris kaugeneb ja olukord rahuneb.
Sajab kohati tugevat hoovihma, võib olla äikest (kuni 60% võimalus, enam lääne pool).
Kagu- ja lõunatuule puhangud ulatuvad sisemaal endiselt 13...15, rannikul 18...20m/s.
Õhusooja on eelmise päevaga sarnaselt : öösel 9...16, päeval 15...19°C.

Reedel (13.09) tuleb hetkeprognooside järgi kauge Norra mere kohalt liikuva madalrõhkkonna servas mitte väga tormine.
Sel juhul sajab hoovihma kohati ja mõne pilve vahelt piilub ka päike.
Edela- ja läänetuul on mõõdukas, puhudes 4-11, puhanguti 15m/s.
Õhusooja on nagu ikka: öösel 10 ümber, päeval 15...19°C.
Kui aga Norra merelt läheneva aktiivse keerise trajektoor ja ulatus kujuneb laiemaks, siis tuleb meil selle lõunaservas tormine ja sügisene ilm.
Seljuhul on sajuhooge laialdaselt, jõuab ka laussadu. Piksevõimalus tõuseb 35-60%-ni.
Edela- ja läänetuule puhangud tõusevad siis sisemaal 18, rannikul 25m/s-ni.
Õhusooja on siis ikka sama palju, kuid tugevam tuul teeb olemise ikka kõledaks.
Kumb variant tõenäolisemalt teoks saab, selle täpsustame teisipäeva jooksul.

Laupäeval ja pühapäeval(14. ja 15.09) oleme lääne-edelapoolse kõrgrõhkkonna ja ida-kirdepoolse madalrõhkkonna piirimail.
Hoovihma sajab kohati ning suurema tõenäosusega ida- ning kirdemaakondades.
Öösiti aga jahedas õhumassis võrdlemisi sooja mere kohal võib tekkida rünksajupilvi, mis rannikul ilusat vaadet pakuvad ja mõni ka kohale võib jõud(põhjarannik, Hiiu- ja Saaremaa, äärmine läänerannik).
Tuul pöördub loodesse ja püsib mõõdukas : 4-9, puhanguti 13m/s.
Loodest aga kandub meile sügist jahedust - öösel on temperatuurinäidud kindlalt alla 10(rannikul siiski kuni 15°C), päeval oluliselt ei tõuse, maksimumid 12...13kraadi.

Kategooriad: Blogid

36. nädala ilm (2.–8.09.2019)

Ilm ja inimesed - 3. September 2019 - 9:25
Kommentaariumi viide

Postitanud: Kaivo Lõppe, kes kasutanud allikaid: Riigi Ilmateenistus, Windy rak, Norra ilmaportaal yr.no, Meteoblue, Wetterzentrale, Wetter und Klima
Kõik kaebused saata vajadusel kaivoloppe@gmail.com.

Teated: Kuna Jüril on hetkel palju probleeme (peamiselt seoses emaga, kas ta paigutada hooldekodusse või jätta kodusele põetamisele – ajukasvaja ja selle lõikuse tagajärjel arenenud seisund) ja ka uues töökohas on esimesed päevad, siis seetõttu on minimaalselt vaba aega muuks. Niisiis võtan ajutiselt vastavalt lugejate ettepanekutele ja kokkulepetega taas postituste tegemise üle.
Kvaliteet pole päris see, mis Jüril, kuid põhiline on see, et on vähemalt mingi arutelu võimalus ilma üle ja mingigi info käesoleva nädala ilma kohta.

Bahama saari pikalt piitsutanud ja seal päevi peaaegu liikumatult ankrus seisnud orkaan Dorian on nõrgenenud 3. kategooria orkaaniks, kuid on siiski laastava toimega, kuna tuuled puhuvad kuni 55 m/s.
Ohustatud on USA Idarannik, kus hädaolukord on välja kuulutatud neljas osariigis: Florida, Georgia ning Põhja- ja Lõuna-Carolina.
Orkaan saab veidi kiirust juurde ja jätkab tõenäoliselt liikumist piki USA rannikut algul põhja, seejärel kirdesse, jõudes jäänustena 10. septembri paiku Põhja-Skandinaaviasse.
Täna ehk 3.09. räägitakse sellest teemast pisut TV3 õhtustes uudistes.

Tuleb soe, kuid mitte kuum, ja mõõdukalt sajune nädal.

Kooli- ja tööaasta sisuline algusepäev (2.09. ) möödus rahumeelses madalrõhulohus üsna rahulikult. Läänest ida-kirde suunas levis 2 sajuvööndit, mis olid aga üsna kitsad ning vahetasid ühes külma frondiga õhumassi värskema ja jahedama vastu. Maksimaalsed sajukogused ulatusid 10 mm ümbrusse, soojakraade oli ida pool enne saju tulekut üle 25.
Õhtupoolikul jõudis Lätist Kagu-Eestisse pisike äikestevöönd, mis pakkus peamiselt just kagunurgas pikset. Üksikuid välgulööke oli päeval ka Tallinn-Pärnu mõttelise joone ümbruses.
Tuul keeras läänekaarde ja oli mõõdukas, kuni 14m/s.

Teisipäev (3.09.) möödub kõrgrõhuharja servas sajuta ja alates läänest taevas selgineb. Tuul on mõõdukas (2–9, puhanguti 13 m/s) ning läänekaartest.

Pilvepiir nagu noaga lõigatud. Ilmateenistuse satelliitpilt
Õhusooja on värskes õhumassis tunduvalt vähem: 14...20 kraadi.

Kolmapäeva (4.09.) öö jooksul läheneb Rootsi kohalt madalrõhulohk, mis lükkab kõrgrõhuharja Venemaa avarustesse. Saartele saabuvad esimesed vihmapilved, mis päeva peale levivad üle kogu maa. On ka väike pikseoht (kuni 40%).
Tuul keerab lõunakaartesse, kuid püsib mõõdukas (2–8, puhanguti 13 m/s). Õhusooja on öösel 10 °C ümber, päeval kuni 22.

Neljapäeval (5.09.) laieneb Skandinaaviast juba uus madalrõhulohk, mis toob öösel rünksajupilvi kohati, päeval juba laialdasemalt. Äikeseoht suureneb (40–70%) algul läänes, päeva peale ka idamaakondades.
Rõhkkondade vastasseisu tõttu tugevneb lõuna- ja kagutuul 5–12, rannikul 15–18 m/s. See aga toob soojemat õhku ning öö on eelnevast juba mitu kraadi soojem ning ka päeval tõusevad pügalad üle 20 °C.

Reedel (6.09.) jätkub rõhualade vastasseis, kuid kerge ülekaalu saavutab siiski kõrgrõhkkond.  Nii sajab hoovihma vaid kohati, äikesevõimalus on väike (kuni 30%).
Lõuna- ja edelatuul püsib sarnaselt neljapäevale tugev, puhangud rannikul 17 m/s. Õhusooja aga on taas vähem: öösel 10...16, päeval 15...21 °C.
LAUPÄEVA JA PÜHAPÄEVA PROGNOOS PEATSELT TULEKUL!

Atlandi ookeani troopiline osa 3.09. seisuga (https://www.nhc.noaa.gov/gtwo.php?basin=atlc&fdays=2). 
Pikemalt troopikatsüklonitest http://ilmjainimesed.blogspot.com/2017/09/atlandi-ookean-on-orkaanide-kasvulava.html
Kategooriad: Blogid

35. nädala ilm (26.–32.08.2019)

Ilm ja inimesed - 31. August 2019 - 14:25
Kommentaariumi viide
Teated: laupäevast teisipäevani toimunud kriiside ja sündmuste tõttu ei ole arvuti taga olnud peaaegu üldse mitte võimalik olla.
Lisaks sellele algas 28. augustil TLÜs töö õppejõuna – paraku tähendab see seda, et on palju infopäevi, uue töötaja koolitamist, sisseelamist uude töökohta jms, mistõttu tähelepanu ega aega ei jätku peaaegu üldse muule (natuke meenutab Kaivo olukorda, et tööl pikk vahetus või nn hullumaja ja aega lihtsalt muuks ei ole). Õnneks olukorra rahunemise tõttu on vastav võimalus – postituse tegemine ja uuendamine – jälle tekkinud.
Siiski on õppeaasta algus pingeline – näiteks peame kolleegidega välja töötama (või taaselustama, nagu üks neist ütles) õppeaine "Maateaduse alused", millega seoses on iganädalaselt vähemalt üks koosolek, ja see hõlmab ka testküsimuste koostamist, sest uue korra järgi võib eriala valinud üliõpilane aine vahele jätta, kui ta teeb 25-küsimuselise komplekstesti (neljast maateaduse valdkonnast, lisaks astronoomia) piisavalt edukalt. See test toimub 2.09., vastused vajavad läbivaatamist, tuleb otsustada, kes läbis, kes mitte jne.
Lõppemas on ebatavaliselt (südasuviselt) soe nädal, mis päädib 1.09. või 2.09. (tõenäoliselt sisemaal, olenevalt 850 hPa maksimaalse isotermi ajastatusest) kuumapahvakuga. Pikemalt: https://ilm.ee/?517991

Nädal algas suhteliselt palava ilmaga, kui Jõgeval ja Võrus registreeriti sooja vastavalt 25,5 ja 25,8 °C. Veel kuumemaks paisus 27. ja eriti 28. august, kui kohati (28.08.) oli sooja üle 27 °C. Ka 29.08. regisreeeriti Tallinn-Harkus veel 26,5 °C.
Ilmamuutuse tõi 30.08., kui kõrgrõhkkond nihkus järjest kaugemale Venemaale, aga Läänemerele jõudis madalrõhkkonna idaserv: sellega liikus külm front itta, mis tõi üksikuid vihmahooge, pilves ilma ja uduvihma, kuid äikest mitte. Läänemere regioonis ei olnud 30.08. peaaegu üldse äikest, ainult mõned üksikud välgud ööpäeva vältel siin ja seal. Räägiti frondi valest ajastatusest, kuid sel juhul pidanuks Venemaal olema äikest, kuna sinna sattus front nö õigeaegselt, kuid äikese puudumine kõikjal viitas muule, ilmselt õhumassi omaduste muutumisele ja ilmselt veel millelegi. Kokkuvõttes polnud asi seekord frondi vales ajastuses.
/---jätkub peatselt)
4. kat orkaan Dorian 31. augustil (allikas https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Atlantic_hurricane_season#/media/File:Dorian_Geostationary_VIS-IR_2019.jpg).


Orkaan Doriani liikumistee- ja intensiivsusprognoos (tuulepõhine; allikas https://weather.gc.ca/hurricane/track_e.html).
Kategooriad: Blogid

34. nädala ilm (19.–25.08.2019)

Ilm ja inimesed - 20. August 2019 - 3:18
Kommentaariumi viide
Teated: a) ootamatu kriis sai läbi ja olukord saadi õnneks kontrolli alla (seda pidi Kaivo selgitama, sest arvutis olla ei saanud, aga teda informeerisin, et vajadusel edasi öelda); b) sünnipäev (isiklik, mitte blogi) on 25ndal, nii et inimesi plaanin vastu võtta järjestikku 3 päeval (24ndal, 25ndal ja 26ndal, 24ndal kellaajaliselt keskpäev ei sobi, sest siis teeme Ellu juures otse-eetri seoses palava ilma saabumisega, vt allpool), kuid et 26. sobis kõige rohkem kutse saanud inimestele, siis tõenäoliselt jääb pidu 26ndale, lisaks: järelsünna nädal hiljem on samuti tõenäoline, sest mõnedele jälle ei sobi tööpäev; seekordne tähistamine toimub juubeli tähe all.
***
Esialgu mõõdukalt, kuid lõpuks väga soe nädal, millesse jagub ka vihma; väga võimas äikeseoht on Skandinaavia (või isegi Fennoskandia) kesk- ja põhjaosas.
Nädala alguses (19.08.) määras ilma ulatusliku madalrõhuala kaguserv. Selle mõjul sadas mitmel pool ajuti vihma, kuid sajukogus polnud suur ja äike jäi Eestist eemale. Õhtul ilm selgines.Ilm käesoleval ööl ja homme päeval (20.08.): sünoptiline olukord ei muutu oluliselt, kuid südasuviselt soe õhumass on lükatud Venemaale. Sellele vaatamata on õhumass suhteliselt soe ja niiske. Nii jääb öösel õhutemperatuur valdavalt üle 10 °C; kohati on udu.Päeval on hoovihma tõenäosus suur (kuni 70%, suurem on tõenäosus sisemaal), üksikutes kohtades pole välistatud äike. Õhtul muutub ilm kuivemaks ja selgemaks. Sooja on 20 °C ümber, aga kus päikesepaistet rohkem, võib kuni 23 °C olla. Ilm edaspidi (nädala lõpuni): 21. augustil jõuab idapiiri taha troopilist õhumassi kandev väike tormine (tugevate tuultega) lõunatsüklon. See liigub väga kiiresti Venemaa keskoblastite või põhjaalade (kirde) suunas ega pruugi Eestit mõjutada (Eesti kohal on madalrõhuväli või midagi sadulalaadset). Siiski hoovihma võimalus ja väike kuni mõõdukas äikeseoht on olemas (seda täpsustame 20.08. jooksul). Sooja on 20. augustiga võrreldes vähem, sest õhumass on jahedam: arvatavasti on kõige rohkem sooja 20 °C.Nädala keskel areneb Poola kohal Assoori maksimumist lähtuv kõrgrõhkkond, mis liigub Baltimaade suunas. Eesti kohale jõudes pole see kõrgrõhkkond kuigi soe, aga siiski aastaajale täpselt vastav. Hiljem, kui kõrgrõhkkond nihkub edasi Venemaale, aga selle lääneserv jääb kindlalt Baltikumi kohale, hakkab hoogsalt lisanduma soojust, nii et kohale võib jõuda tavatult soe õhumass. Nädala lõpus on juba enamikes kohtades oodata vähemalt 25 °C, kui vaid päikesepaistet jagub. Seega jälle: viimane võimalus randa minna, päevitada ja ujuda südasuviselt sooja õhu saatel. Elame-näeme, kui palju neid viimaseid võimalusi veel tuleb!Kas olukord areneb kuumalaineks või tuleb lihtsalt südasuviselt soe ilm tagasi, veel ei tea. Aga meenub 1997. a, kui veel augusti viimastel päevadel esines 30-kraadist õhutemperatuuri. Tõepoolest on nii rõõmustajaid kui ka muretsejaid, et 29-kraadised ilmad tulevad tagasi.
Kuumus, mis mõjub inimestele vastuoluliselt. Allikas: https://secretldn.com/london-hot-weather-forecast/
Kategooriad: Blogid

33. nädala ilm (12.–18.08.2019)

Ilm ja inimesed - 14. August 2019 - 1:21
Kommentaariumi viide
Märkus: viimasel paaril päeval on tulnud tigedaid blogiga seotud e-kirju, telefonikõnesid ja muid teateid (üks oli isegi tavaposti jäetud paberkandjal kiri), neist viimase sain teisipäeva õhtul kella 8 ja 9 vahel telefoni vahendusel. Seda on tore teada, et mõnele inimesele on blogi eluliselt tähtis. Kuid paraku on mitme inimese tervised nii hullusti üles öelnud, et pühapäeva õhtul jäi selle nädala postitus poolikuks ja edasi tuli lükata isegi töölepingu sõlmimine Tallinna Ülikoolis. Teisipäeva õhtuks õnnestus 3 inimese tervis stabiliseerida ja saada kontrolli alla. Loodetavasti võtab kolmapäeva hommik vastu rõõmsamate sõnumitega.
On mõõdukalt (tempereerivalt) soe nädal, kuid nii sadu kui äikest jagub.

Nädala alguses (12. ja 13.08.) määras ilma madalrõhkkonna kaguserv. Selle mõjul sadas mitmel pool hoovihma ja oli äikest, paanikat külvasid mõnel pool tekkinud SLC ehk hirmuäratava välimusega pilved http://www.scarylookingcloudclub.org/slcs kui ka lehterpilved (http://glossary.ametsoc.org/wiki/Funnel_cloud). Ööd olid udused, kuid suhteliselt soojad (valdavalt 12...17 °C) ja päevad mõõdukalt soojad (20...25 °C).Einar Laretei Alatskivilt: Alatskivile saabus enne kümmet õhtul (11.08.) mõõdukas äike, seekord tuli otse Alatskivi peale.Äikesega kaasnes tugev paduvihm. Poole tunniga sadas 24,8 mm vihma.Tegemist oli esimese tõsisesema äikesega Alatskivil sellel suvel. Sademetehulk on ka selle aasta rekord. Päev oli soe ja vahelduva pilvisusega, soojakraadid ulatusid 24,1 kraadini.Ilm käesoleval ööl ja homme päeval: ilma määrab jätkuvalt madalrõhkkonna kagu- ja lõunaserv. Seetõttu on muutliku pilvisusega ilm, mitmel pool sajab hoovihma, kohati on äikest. Hommikul on sooja 10...15 ja päeval 17...22 °C, sajuhoo ajal ajuti vähem.Ilm ülejäänud nädalal: märkamatult on käes august (mädakuu, sajukuu jne), mida peetakse meil kõige sajusemaks kuuks, kui isegi 90 mm sademeid kuu kohta võib lugeda tavapäraseks. Näib, et sel aastal õigustab august oma nime: peaaegu kõikidel päevadel on sadanud, mõnes kohas ööpäevaga lausa üle 40 mm ehk pool kuunormi vett.
Alates 15.08. on paariks päevaks sadusid vähem ja kuiva rohkem, nii et lõunakaartest lisanduva soojaga võib nädala lõpuks isegi 25 kraadi kätte tulla, ent uuel nädalal seisab jälle sajusem ja pisut jahedam ilm ees.
Einar: Äike ja udu. Saadan mõned pildid eilsetest rünksajupilvedest, mis kandsid endas äikest Alatskivi lähedal ja täna hommikusest udust (8.08.).Eile läks äike siit kahe pilve näol mööda ja sadas vaid veidi nõrka vihma.
Kategooriad: Blogid

32. nädala ilm (5.–11.2019)

Ilm ja inimesed - 4. August 2019 - 21:42
Kommentaariumi viide
Teade: kuna esimesel (kp.) õnnestus saada loomalt pureda, nii et parem käsi sai kahjustada, ei olnud senini (paar päeva) võimalik teha postituses olulisi uuendusi. Praeguseks on käsi juba parem ja on võimalik arvutiga rohkem tööd teha, kuigi postitus jääb hetkel suhteliselt lakooniliseks.Kaivo praegu (edasise osas rääkimata) ei osale renderdamis- / lähtestamisprotsessis (paremat terminit pole), mis venis õnnetu juhtumi tõttu arvatust märksa pikemaks. 
Hilissuvine, kuid mõõdukalt soe nädal
Ülevaade: jaheduse ja niiskuse toonud ilmamuster (tsirkulatsioonitüüp) on eemaldumas Uuralite poole. Seetõttu pääseb mõjule soojem, kuid niiskem õhumass, mis tähendab, et suureneb hoovihma ja äikese võimalus.Prognoos päevhaaval:
  • 5.08. on Läänemere kohal kõrgrõhuhari. Selle mõjul on peamiselt sajuta ilm. Puhub loode- ja läänetuul valdavalt 5–10, Soome lahel tugevneb puhanguti kuni 15 m/s. Õhutemperatuur on 16...21 °C. Kuigi öö on jahe, on öökülmaoht minimaalne, kuid nõod ja turvasmullad on siiski vähesel määral ohustatud.
  • 6.08. liigub üle Eesti lõunapoolne kõrgrõhuhari. Päeval jõuab merelt madalrõhulohk –  hoovihma ja äikese tõenäosus suureneb. Õhutemperatuur on öösel 8...14, päeval 18...23 °C.
  • 7.–11.08. (hiidpagi aastapäeval) olulisi muutusi pole: hoovihm ja äike on tõenäolised. Soojapiir jääb samaks. Kõige soojem võib olla 9. või 11.08., kuid elame-näeme!
Vajadusel täpsustame olukorda. Ettepanekud muu maailma uudistest on teretulnud!
31. juulil nagu kõikidel teistelgi nädalapäevadelgi, kattis taevalaotust valkjas-pruunikas somp, mis ei olnud pilvekiht, vaid mingi peente osakeste kogum (täpsemalt teadmata, kuid seotud õhumassiga). 19-kraadises soojuses Harjumaal (võrdluseks, samal ajal Alatskivil, vt viimane foto: http://ilmjainimesed.blogspot.com/2019/07/31-nadala-ilm-2935074082019.html). 
Valkjas-pruunikas somp 3.08. päikeseloojangu ajal Tartus. Samal päeval toimus kokkutulek https://eav.meteo.net.ee/uudis.php?id=6.
On huvitav, et Triin Saue ettekandes (andmed ja materjali analüüsis ja koostas Laine Keppart) ühtib südasuve periood varasemates ilmajuttudes (nt https://ilm.ee/?517890) mainituga ehk 4.06.–4.07., mis on täpselt kuu aega, kuigi mingit omavahelist suhtlust ega arutelu pole olnud.
Kategooriad: Blogid

17. novembri ekstreemumid 2009-2019

AastaMaks.KeskmineMin.
20199,9°C7,62°C2,6°C
20188,4°C6,31°C0,3°C
20178,3°C4,88°C-0,7°C
20166,6°C3,11°C0,3°C
20159,5°C5,67°C1,2°C
20145,6°C0,73°C-5,2°C
20139,6°C7,25°C0,6°C
20128,9°C6,18°C2,8°C
20118,0°C6,03°C3,1°C
20104,0°C0,92°C-0,8°C
20096,9°C3,76°C0,6°C

Ilmateenistuse ennustus

-1...7°C
5...9°C
1...7°C
4...8°C
2...7°C
5...8°C
1...7°C
3...7°C

Rõhkkonnad Eestis

PäevMadal- rõhkkondKõrg- rõhkkond
17.11.Heiner
16.11.Paloma
15.11.Paloma
14.11.Detlef
13.11.Elvis

Ennustuse täpsuse jooksva kuu parimad

AllikasPäevi%
Yr.no196,56%
Forecast.io195,00%
Yr.no295,00%
Yr.no394,12%
Forecast.io293,38%

Päevarekordid

Täna Tallinnas kõige soojem on olnud 11,1°C (1895) ja külmem -14,0°C (1941).

Täna Tartus kõige soojem on olnud 11,5°C (1895) ja külmem -15,0°C (1990).

Facebook

Ilmateenistuse hoiatused

Lõuna- ja edelatuul puhanguti 8-10 m/s.
Lõuna- ja edelatuul puhanguti kuni 15 m/s.
Edelatuul puhanguti 15-18 m/s.

Külastatavus

Statistika: METRIX.Station

Maa magnetväli

Tänane kuufaas

72,0% on kuu nähtav.
10 päeva on noorkuuni.
Kahanev kuu

Veebimajutus

Süsteemimootor

drupal

HTML raamistik

bootstrap 3

Kujundus

bootswatch

Reklaam

adsense

Sisuedastusvõrk