Ilm ja inimesed

Telli voog Uudisvoog Ilm ja inimesed
Valdavalt Eesti ilm ja ilmastik, sünoptilised ülevaated, huvitavad nähtused. /---/ Tallinn selected as a top destination for digital nomads (along with other cities all around the world) https://www.websiteplanet.com/blog/best-locations-digital-nomad/.
Uuendatud: 2 tundi 32 minutit tagasi

38. nädala ilm (14.–20.09.2020)

14. September 2020 - 10:55

Kommentaariumi viide

Suve viimane nädal. Nädala keskpaigaks trügib troopiline õhumass vahemerelise kuumusega Läänemere äärde, kuid siia 25...32-kraadine palavus ei ulatu, ent soojemaks läheb küll. Sellega saab suvi otsa: padujärsk muutus, mis tähistab sügise algust, tuleb 17. septembril.

13.09. oli tormine, kuid olulise sajuta ilm; sooja oli väga mõõdukalt ehk ~15 kraadi lähedal. Midagi märkimisväärset ei juhtunud, kuigi tuul oli tugev.
Atlandi ookeanil tegutseb korraga vähemalt 4 troopilist tsüklonit:


Troopikatsüklonid 13.09. hüperaktiivsel hooajal (tormide arv võrreldav 2005. a-ga; NHC).
Suve viimane päev paistab südasuvine tulevat, kuid eks paistab (WeatherOnline).
Kategooriad: Blogid

37. nädala ilm (7.–13.09.2020)

13. September 2020 - 12:08

Kommentaariumi viide

Hullumeelse nädala tõttu pole olnud peaaegu üldse aega isegi koduseid toimetusi teha, rääkimata blogist ja muust, sest õppetöö on täismahus alanud ja suvepuhkuste aeg lõplikult läbi. 

Eelviimane suve nädal oli muutliku või isegi heitliku ilmastikuga. Mitmel hommikul oli ilm selge ja rahulik, kuid päev tõi ilmamuutuse.7.09. ähvardas suure äikeseohuga, kuid äikest oli vaid üksikutes kohtades. Hoovihmad olid siiski sagedased, paiguti rahega, tekkis vesipükse. Õhtuks ilm paranes. Tähistati Ringvaate juubelit: 2000. saade.
8.09. oli samuti sajune, kuid õhtuks ilm paranes. Leidis aset Leili külastamine Keilas keset hullumeelset nädalat, sest siis oli rahulikum hetk. 
9.09. oli petlikult ebatavaliselt rahuliku ja päikeselise hommikuga päev. Rootsist oli tulekul soe front tugeva sajuga, mis Eestini jõudes mõnevõrra rahunes ega toonud midagi ohtlikku või märkimisväärset kaasas. Aga teatud ärevus esialgu püsis siiski õhus.
Kõigil neil päevadel jäi soojapiir alla 20 kraadi. See on harju keskmine, tavapärane sellise aja kohta, aga võib tunduda jahe, eriti kui võrrelda 2018. a-ga, kui samal ajal oli kuni 27 kraadi, aga ka mullu oli sooja kuni 24 kraadi. Kõik kuud ja aastad ei saa olla kogu aeg keskmisest soojemad! Vahele satub ka tavapärase soojusega või keskmisest jahedamaid perioode. Siiski suvi säilitas oma positsiooni ja õigused, sest öökülmi pole olnud ja ööpäeva keskmine püsis 13 kraadist kõrgemal.
10.09. hoiatati tormi ees, mis võis ohtlikuks osutuda. Kuigi 11. juuliga võrreldavat tugevat tormi polnud, siiski õhtul töölt tulles võis näha nii murdunud oksi kui puid. Oli teateid ka väljajuuritud puudest ja mõnedes kahjudest, kuigi mitte laiaulatuslikku. See torm tõi vähe või mõõdukalt sademeid, päev oli suhteliselt päikeseline ja tuul oli tugevaim Soome lahel.
11.09. oli muutliku pilvisusega ja hoovihmadega, rahuliku ilmaga päev. 
12.09. oli pilves ja sajune, eriti õhtul, kuid lõunaservas oli päikest siiski poole päeva jagu. Vaatamata sellele jagus õhusooja võrdlemisi ühtlaselt ja soojapiir jäi ikka alla 20 kraadi. Öösel liikus külma frondiga seotud lühiajaline maruline vihmaraju üle Eesti, Soome lahe ääres oli ilm metsikum, lõuna pool rahulikum.
7.09. Laagrist nähtud vesipüks.

Kategooriad: Blogid

36. nädala ilm (–1.–6.09.2020)

6. September 2020 - 10:47

Kommentaariumi viide

Reedene ilmateade https://ilm.ee/?518650, millega esines tõrkeid, aga Peep parandas ja nüüd sisestusvorm jne korras.

On helistatud ja kirjutatud postituse viibimise osas. Õppeaasta alguse tõttu on olnud selline hullumaja, et pole sõnu, st ei oskagi olukorda kirjeldada. Kuna tänaseks on olukord hakanud stabiliseeruma ehk asjad on kuidagi rohkem paigas, siis tekkis aeg blogiga tegelemiseks.

Nädal oli mõõdukalt suvine ehk täpselt paras hilissuvine. Öökülmi polnud ja õhk oli suvele kohaselt soe. Kõige märkimisväärsem oli 2.09. õhtuks saabunud kuum õhumass: Eesti kohale saabus 15-kraadine isoterm. See tekitas rekordilist kuumust Valgevenes (kuni 32 kraadi), aga meil ei ulatunud see kuumus maa lähedale ehk õhusoojuse osas jäi kõik tavapäraseks.
Kahjuks tekitas see osades inimestes pahameelt ja isegi sõimati, et loll ja haige, mis jutt see kuumusest! Siiski, meteoroloogias vaadatakse õhumassi omadusi 850 hPa pinnalt (~1,5 km), eriti mis puudutab temperatuuri, sest selles kõrguses väljendub temperatuuriväli palju selgemalt kui nt aluspinna vahetus läheduses. Seega sõimata võib, kuid sel pole tähendust, sest pole põhjendatud.
5.09. tekitas elevust WRC etapi tõttu, sest prognoos näitas paduvihma ja tormi, kuid veel keskpäeval oli ilm hea: päike paistis ja sooja 20 kraadi. Aga õhtuks jõudis mõõdukas vihmaraju ja tugev tuul. Seega sähh sulle ilma!

(jätkub ...)

Werner Daffe. Võimas sajupilv Pärnumaal, mis ujutas ka Pärnu tänavaid.. Panoraampilt on tehtud kl 16:12 Uulus (05.09.'20)
Kategooriad: Blogid

35. nädala ilm (24.–30.08.2020)

25. August 2020 - 13:33

Kommentaariumi viide

Südasuve üleminek hilissuveks oli võrdlemisi sujuv. Kuigi summaarselt sadas mitme päeva jooksul ohtralt, ei olnud suuri tormituuli ja äikestki oli vähe, vaid kohati.
Muutuse tõi ookeanil aktiveerunud tsüklonaalne tegevus. Eriti tugevad tormid räsisid Briti saari, sh sai Iirimaa uued augusti õhurõhurekordid (~970 hPa, rääkimata ekstreemsetest sajuhulkadest). Eesti pääseb märksa rahulikuma ilmaga ja ka vihma sajab nädala vältel suhteliselt vähe, v.a kuhu tugevaid sajuhooge satub.
Kokkuvõtlikult on üsna rahulik, mõõduka soojuse ja sajuhulgaga nädal. Öösiti võib õhutemperatuur langeda selge taevaga ja nõrga tuulega alla 10 kraadi, kuid pilves või tuulise ilmaga jääb soojemaks. Siiski näib, et ülekaalus on pilvine ilm. Päeviti on soojapiir valdavalt alla 20 kraadi piiri. Suuremad sajud algavad ilmselt nädala lõpus.
Tagasivaade 25. augustile: https://ilm.ee/?510562. Võib märgata, et on olnud nii soojemaid kui jahedamaid päevi. Eriti soe oli kuupäev 2005. ja 2015. aastal (22–29 °C), aga ka 2011. a võib sinna paigutada, sest kogu too nädal oli ebatavaliselt kuum (nädala alguse ööd olid esialgu tollal jahedad). Keskmine 25.08. päevane õhutemperatuur on jäänud viimase 15 a jooksul 17–22 °C vahele. 

Mujalt maailmast: Mehhiko lahel on arenemas intensiivne orkaan, mis liigub loodesse ja hiljem põhja, https://www.nhc.noaa.gov/graphics_at3.shtml?start#contents

Intensiivse torm satelliitpiltidel (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/satelliidipildid/infrapunane-pilt/)

Saksamaa ilmateenistuse ilmakaardil on näha ebatavaliselt sügav tsüklon Iirimaa kohal, see põhjustas tormituuli ja paduvihmu, sh üleujutusi (DWD).
Kategooriad: Blogid

34. nädala ilm (17.–23.08.2020)

17. August 2020 - 11:01

Kommentaariumi viide

Tuleb võrdlemisi palav nädal. Sajuvõimalus on alates 20. augusti paiku.

33. nädal lõppes kuumalt, kuid olulise sajuta ja äikest polnud (väga stabiilne õhumass, kuigi niiskust oli palju). Jätkub ...


Triinu Sarv. Reopalu 16.08.2020. Linnutee
Kategooriad: Blogid

33. nädala ilm (10.–16.08.2020)

10. August 2020 - 19:20

Kommentaariumi viide

32. nädal oli soe. Kuumus kerkis nädala lõpuks 29 kraadini. Randades oli korraga kuni 10 tuhat inimest, nt Pirital. Ilm püsis kuivapoolne, eriti nädala lõpus. Kõige märkimisväärsem sündmus võis olla 7. augusti udu, mis saavutas paiguti rekordilähedased mõõtmed ja hajus alles pärast kl 9, mis on praeguse aja kohta tavatult hilja. Udu tekkis ka järgmisel ööl, kuid oli nõrgem ja laigutisem. Vaatamata suurele niiskusele ei tekkinud olulisi sademeid ega äikest. 9. augustil küll tekkis üksikutes kohtades äike, aga väga lokaalselt; valdavalt oli ilm sajuta ja päikeseline. Mõned tuttavad olid häiritud ülearusest soojusest ja palusid armu, mis nüüd ka saabus.
33. nädal toob väga mõõduka soojuse. Päris sajuta siiski ei saa. Samas vihma on ikkagi vaja, sest päikese ja tuulega kuivab pinnas ruttu ja juba on märgata pinnalähedase põhjaveetaseme langust. Tõenäoliselt ei suuda nädala keskel saabuvad sajuhood tasakaalustada veebilanssi ja nii jätkub veehulga vähenemine pinnases. Suurt veepuudust siiski õnneks ei ole, kuigi august võib jääda kõige kuivemaks suvekuuks sel korral.
Silmapiiril terendab mõõdukalt võimas kuumalaine. Lõppenud nädala palavad päevad ja nädala pärast saabuv kuumus tõstavad augusti keskmise õhutemperatuuri arvatavasti üle pikaajalise keskmise, ehkki alguses tundus, et jääb veidi madalamaks. Saabuv kuumus ei ole siiski väga ränk ja on seega arvatavasti talutav. Kuid elame-näeme!


Pärnu rand, 23.07.2020, kell 21:46:58. Foto: Marten Martšenkov, https://www.facebook.com/pages/MartenJaan-Photography-O%C3%9C/113558677094305
Kategooriad: Blogid

32. nädala ilm (3.–9.08.2020)

3. August 2020 - 10:02
Kommentaariumi viide

Palju on päritud, miks on alates reedest vaikus, eriti need, kes osalesid https://meteoroloogia.ee/ilmahuviliste-xi-kokkutulek-toimub-1-augustil-sillaotsa-talumuuseumis/. Kuna reedel tekkisid emal krambid (helistati ja kutsuti tööpostilt ära, helistajateks olid naabrid) ja ta tuli viivitamatult haiglasse saata, siis mõneti lootsin, et ehk on paar päeva heades kätes, kuid haiglad üldjuhul ei hoia kedagi sees, kui vähegi annab, vaid saadavad koju. Seisund stabiliseeriti paari tunniga ja hommikuks oli ta kodus. Kahjuks ei olnud võimalik koduõdesid saada ja naabrid läksid maale, nii et tuli valvata ja põetada. Seega läks too käik lörri. Vähemalt on seisund praeguseks mõnevõrra stabiliseerunud ja dünaamika positiivne.Teiseks põhjuseks on see, et prognoos ei ole kuigi stabiilne. Soojemaks ja kuivemaks läheb, aga kui palju, on jäänud ebaselgeks. Praegu on kindlust juba niipalju, et julgeb ka midagi kirjutada. 
31. nädal oli muutlik, kuid lõppes suvise ilmaga. Randades oli vaatamata mitmele soojale ja päikeselisele päevale vähe rahvast: mitte üle mõnesaja inimese korraga ranna kohta. Kuigi viriseti sooja üle (et oli liiga vähe), ei saa olla kogu aeg ilmastik keskmisest soojem. Juba palav juuni näitas, et palav juuli on väga ebatõenäoline. August võib tulla juulist isegi soojem, kuid elame-näeme!Ilm muutub päev-päevalt kuivemaks ja soojemaks. Siiski paistab, et rekordiliselt sooja ilma pole, vaid õhutemperatuur stabiliseerub viimaks ~26 °C lähedal (kus paar kraadi enam, kus vähem). Kõige soojem ilm põhjapoolses Euroopas jääb ilmselt Suurbritanniasse, kus pole välistatud ka 35 °C umbes 2 nädala jooksul. 
Säärane ilmastik augusti esimeses pooles (Meteoblue).
Kategooriad: Blogid

31. nädala ilm [27.–33.07.(2.08.)2020]

27. Juuli 2020 - 10:11
Kommentaariumi viide

Keegi helistas juba kell 7 hommikul, kus on reisijutu lõpp ja uus postitus. Hästi, tegin postituse valmis, aga soovin jagada mõningaid viiteid: https://jupiter.err.ee/1110928/hendrik-relvega-borneo-vihmametsas ja https://majaseen.ee/teised-seened/. G4S rannavalvega aruteludes olime mures, kas inimesi hullutavad rannailmad piirduvad vaid ühe päevaga või jätkuvad. (Rahvast ei olnud vaatamata ilusale ilmale ja pühapäevale kuigi palju –  Pärnus ja Pirital vastu õhtut vaid vastavalt ~1500 ja 1300 inimest.) Paistab, et Ilmataat andis armuaega, nii et kuni homseni (28.07.) saab veel end kõrvetavas päikese praadida, kuid siis ilm ikkagi muutub. Tegelikult läks saartel juba hommikul ilm pilve ja hakkas vihma sadama, kuigi äikest pole ja vihm ei ole kuigi intensiivne. Siiski, saju ja äikese tõenäosus suureneb õhtu lähenedes ka mandril, nii et kes tahavad veel rannailmast osa saada või peavad kuiva ilma tegevusi korda saama, siis tuleks tänast päeva kindlasti ära kasutada. Virumaal püsib päikeseline ilm peaaegu kindlasti õhtuni välja.Soe ja niiske õhumass trügib ööpäevaga põhja poole ja katab veel ka homme Eestit. Kuid päikeseline ilm on homme siiski vähetõenäoline. Arvatavasti enamikes kohtades sajab ja on äikest. Kui elame-näeme!
Tänane ilmakaart on küll valdavalt päikeseline ja rahulik, kuid see ei jää nii. Kuum õhumass trügib ööpäevaga veel pisut põhja poole ja toob homseks äikeselise ilma (DWD).
Kategooriad: Blogid

30. nädala ilm (20.–26.07.2020)

21. Juuli 2020 - 8:22
Kommentaariumi viide

Blogil on üle 5000 lugeja ja veel enam külastusi iga päev. Paljud tunnevad muret, kuhu jääb postitus, sest ilm on ärevusttekitav. Kuigi praegune ilmamuutus ja nädala lõpuni püsiv jahe ja tuuline, sajune ilm on kindel, pole selge, kas kuu lõpp toob leebema ilma või mitte. 20.07. tõi äikest mitmele poole. Kurioosumine sattusin äikese ajal olema T1 juures, kus midagi ei olnud peale pilvede ja mõõduka kagutuule, aga Nõmmel ja Laagris oli äike ja kuni 2 cm suurust rahet. Nüüd tuleb ette võtta 450 km rännak Rezeknesse, et leida huvipakkuvat ilma. See oli juba varem, üle nädala aja eest kokku lepitud ilmamatk, sest juba siis selgus, et ilm nüüd muutub ja tasub minna. Rezekne on Baltimaade kalastuspealinn, kus käivad 4 riigi kalamehed koos, kuna seal on lihtsalt niivõrd erakordsed kalastamisvõimalused. 
Jahedust ja sadusid jätkub pikemaks ajaks, ehkki kuu lõpus võib mingi soojem päev ka tulla (Meteoblue).
Kategooriad: Blogid

29. nädala ilm (13.–19.07.2020)

13. Juuli 2020 - 19:08
Kommentaariumi viide

Alanud on kuiv ja rahuliku ilmaga nädal. Ehkki ööd on esialgu jahedad, on päevad päikeselised ja muutuvad tasapisi soojemaks. Juuniga võrreldavat leitsakut siiski oodata ei ole, aga kuni 25 kraadi võib nädala lõpuks tulla küll. Kuigi Ilmateenistus lubab nädala lõpuks ka vihma, vt http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/nadala-ja-kuuprognoos/nadalaprognoos/, näib ilmakaarte vaadates see ebatõenäoline. Et on mitu päeva on aega, nii et elame-näeme!
Ehkki selget kõrgrõhkkonda ei ole, ei paista ka kuigi suurt sajuvõimalust, ent see võib muidugi muutuda (ECMWF / Wetterzentrale).
Näidisena üks prognoos, kuhu on koondatud palju mudeleid (Meteoblue).
Kategooriad: Blogid

28. nädala ilm (6.–12.07.2020)

11. Juuli 2020 - 10:24
Kommentaariumi viide

Seoses laupäevase tormiga on palju tulnud viibida kriisikoosolekutel, nõupidamistel, infotundides jms, päevad on pikad (alanud kella 6st ja kestnud vahel keskööni), mistõttu uut postitust senini ei olnud. 

Nädal on olnud sagedaste sajuhoogudega ja mõõdukalt soe, mis teeb sellest harju keskmise suve. Väga sooja juuni järel on see tegelikult ootuspärane. Suure tõenäosusega jääb juuni kõige soojemaks suvekuuks juba teist aastat järjest. Vaatamata sellele, et läheb küll soojemaks, on sajuhooge tihedalt ja soojapiir piirdub 23 või 24 kraadiga. Aga nüüd tänasest tormist.9. juulil sai Ilmateenistuse nädalaprognoosi kirja järgmine: laupäeval (11.07.) jõuab Läänemere õhuruumi madalrõhkkond, mis liigub tõenäoliselt üle Saare- ja Hiiumaa edasi Soome lahele. On oht, et see keeris muutub just saarte piirkonnas väga aktiivseks lühikese aja jooksul. Sel juhul tugevneb päeval edela- ja lääne-, hiljem ka loodetuul puhanguti 20, rannikul üle 25, Lääne-Eestis võimalik tuule tõus kuni 27 m/s.
Senini püsib madalrõhkkonna liikumistrajektooris ja arengus ebakindlust, mis kajastub võimalike tugevaimate puhangute tõenäosuses: puhanguid 15 m/s kuni 75%-lise tõenäosusega üle Eesti, puhanguid üle 20 m/s kuni 50%-lise tõenäosusega Mandri-Eestis, saartel ja läänerannikul on võimalus 50-75% ning puhangute võimalus üle 25 m/s on saartel ja läänerannikul vaid 25%.Erandlikust olukorrast tingitult on soovitav jälgida jooksvalt ilmaprognoose ja uuendusi. Madalrõhkkonna toob kaasa rohkelt niiskust ja tiheda vihmasaju. Õhutemperatuur on öösel 7...12, rannikul kuni 15 °C, päeval 16...21 °C.
Oletatav tormi asukoht ja tuule tugevus laupäeval. Allikas: Ilmateenistus
Tänaseks on seda muudetud järgmiseks: Täna (11.07.) jõudis Läänemere õhuruumi madalrõhkkond, mis liigub üle Saare- ja Hiiumaa edasi Soome lahele. See keeris muutus just saarte piirkonnas väga aktiivseks lühikese aja jooksul. Sel juhul tugevneb päeval edela- ja lääne-, hiljem ka loodetuul puhanguti 20, rannikul üle 25, Lääne-Eestis võimalik tuule tõus kuni 27 m/s. Õhutemperatuur on 14...19 °C.Tormist pikemalt http://www.ilmateenistus.ee/2020/07/torm-laupaeval-11-07-20/ (seda muudeti hiljem, sest esialgu mainiti ka võimalust 30 m/s puhanguteks ja potentsiaalselt eluohtliku olukorra tekkimiseks).
Õhurõhk ja tuule puhangud 11.07. hommikul (http://laguja.meteo.net.ee/obs.html).
Allikas: Ilmateenistuse hoiatused (http://www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/hoiatused/).
Ilmakaardil on näha öösel tekkinud tsüklon. See on õhtuks juba ilmselt Soome kohal (DWD).
Kategooriad: Blogid

27. nädala ilm (29.06.–5.07.2020)

29. Juuni 2020 - 21:17
Kommentaariumi viide

Nädal algas muutliku ilmaga. Esialgu määras ilma väheaktiivne madalrõhuvöönd, kuid öösel on tulemas lõunatsüklon: väike tsüklon liigub Poolast üle Baltimaade Soome lahe idaosa kohale. Selle mõjul on väljastatud hoiatused:
Eesti hoiatused29.06 äikesevihmapilved liiguvad Lääne-Eestist ida suunas ja õhtuks jõuavad Peipsi äärde ning südaööks Virumaale. Äikesevihm on mitmel pool tugev ning pilvealused puhangud ulatuvad kohati 15-20 m/s. Mõnel pool sajab ka rahet.30.06 varahommikul jõuab Liivi lahele tugev vihmasadu, mis levib edasi Lääne- ja Kesk-Eesti kohale, pärastlõunal koondub tihedam sadu Eesti idaserva, kohati on äikest. Oodatav sajuhulk 12 tunni jooksul on 25-50, kohati 70 mm. Läänekaarde pöörduv tuul tugevneb sisemaal puhanguti 15-17, rannikualadel 18-20, pärastlõunal võivad Kirde-Eesti rannikul puhangud ulatuda kuni 25 m/s.Eriti tormine on ilm Virumaa rannikul: Soome lahe idaosa: öösel kagu- ja idatuul 4-9, puhanguti 13 m/s, hommikul tugevneb kagutuul 7-12, puhanguti 15-17 m/s, keskpäevast alates pöördub läände ja loodesse ning tugevneb 15-20, puhanguti 25-27 m/s. Öösel sajab kohati hoovihma, päeval aeg-ajalt vihma, võib olla äikest. Nähtavus mõõdukast heani, homme sajus halb. Laine kõrgus 1-2 m.Allikas: Ilmateenistus


29.06. päeval oli äike tugevam Hiiumaal ja kohati lääneservas, õhtul aga Alatskivi kandis (Tartumaal ja Peipsi ääres). Rekordiline vihm oli Tartu ümbruses.
Kategooriad: Blogid

26. nädala ilm (22.–28.06.2020)

22. Juuni 2020 - 10:34
Kommentaariumi viide

Põuane ja soe nädal. Põud ja metsade tuleohtlikkus kasvab väga kiiresti, eriti kus on vähe või pole peaaegu üldse sadanud.  Seega paneb kuiv ilm põllumehed tõsiselt proovile. Mingisugune sajuvõimalus on alates uuest nädalast, aga see võib veel muutuda.
Kategooriad: Blogid

25. nädala ilm (15.–21.06.2020)

15. Juuni 2020 - 8:46
Kommentaariumi viide

Palav ja äikeseline nädal. Eesti ilma mõjutab peamiselt Venemaa kõrgrõhkkond, kuid see jääb üsna kaugele. Siiski jõuab selle serva mööda troopiline õhumass Läänemere äärde. Teine oluline ilma määraja on madalrõhkkond, mis liigub Leedu kohalt Läänemerele, kuid nädala teiseks pooleks see täitub ja alles jääb üksnes kaudne mõju (niiskus, pilved, ehk ka madalama rõhu vöönd kõrgetes õhukihtides).Hiljem, nädala edenedes tuleb ilma määrajaid küll juurde, kuid paistab, et ükski neist ei saavuta otsustavat ülekaalu. Kui ülekaalu jääb siiski Venemaa kõrgrõhkkond või Poola kohal olev madalrõhkkond (ARPEGE mudeli lahend), jääb tuline ilm püsima, kui läänepoolne kõrgrõhkkond või põhjapoolne madalrõhkkond, muutub ilm jahedamaks, aga tõenäoliselt mitte kuigi kauaks. Elame-näeme!
Valitsevas kaguvoolus tulevad pilved ja sajualad umbes 110° asimuudiga ehk liiguvad läände-loodesse. Äikest saab jälgida https://www.puuppa.org/~pnuu/salama/
Kuuma osas on kõige agressiivsem ARPEGE mudel (https://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?map=8&model=arp&var=2&run=0&time=90&lid=OP&h=0&mv=0&tr=6#mapref).
Kategooriad: Blogid

24. nädala ilm (8.–14.06.2020)

12. Juuni 2020 - 14:56
Kommentaariumi viide

7.–12.06. oli vaja viibida Kurtnas üliõpilastega loodusgeograafia (geoökoloogia) eriala komplekspraktikal. Kurtna maastikukaitsealal on levi enamasti väga niru ja katkendlik, mistõttu isegi tavaliste e-kirjade saatmine (manusteta) on problemaatiline. Lisaks ütles arvuti ootamatult üles, see võeti küll osadeks lahti ja üritati parandada, kuid asjatult. Praeguseks on siiski arvuti niipalju töökorras, et kõige kriitilisemad asjad saavad tehtud. 8. juuni äikesepuhang ulatus ka Kurtnale. Taneliga virtuaalselt suheldes jälgisime nn emofeeruvaid pilvi. Äike algas Kurtnas umbes kell 19 ja kestis peaaegu 6 tundi järjest, kuid midagi erilist ei olnud (tugevaid tuulepuhanguid, tugevat äikest või rahet). Kuuldavasti viis äike tol päeval Sillamäel katuseid minema, kohati sadas hiidrahet (vt https://sakala.postimees.ee/6993495/suure-rahe-paeval-loi-valk-pilvest-alla-7256-korda, https://tinyurl.com/yb3a4p92). Äikest oli ka 9. juunil, kuid see polnud kuigi tugev. Hiljem nihkus äikese- ja rahevöönd Venemaale (https://tinyurl.com/y7de4oyy). Järgmistel päevadel püsis frontaalvöönd Eesti kohal, põhjustades ida ja lõuna pool pilves ja sajuhoogudega ilma, kohati oli äikest, Virumaal oli udune. Mujal oli sajuta ja selgem, alates 11. juunist hakkas nihkuma selge ilmaga ala kagu poole.12. juuni toob tormise ilma. Lõunapoolne Eesti on pilvine, kuid sajuta. Ülejäänud osa aga päikeseline. Sooja on suviselt 20 kraadi jagu. Ilm selgineb järgneva ööpäeva vältel ka mujal, aga tuul püsib tugev. Uus nädal toob ilmamuutuse: läheb sajusemaks, äikesevõimalus suureneb, aga esialgu paistab, et vaid mõõdukalt.
Frontaalvöönd on üha enam ida-läänesuunaline (DWD).
Kategooriad: Blogid

28. septembri ekstreemumid 2010-2020

AastaMaks.KeskmineMin.
202017,3°C14,44°C10,1°C
201917,6°C10,31°C1,0°C
201815,3°C7,55°C2,6°C
201714,8°C9,38°C2,4°C
201615,7°C11,87°C5,1°C
201515,2°C10,77°C3,6°C
201417,0°C12,14°C6,0°C
201311,8°C6,34°C-1,9°C
201219,2°C12,63°C9,6°C
201116,0°C11,53°C5,8°C
201010,9°C8,01°C4,8°C

Ilmateenistuse ennustus

8...14°C
14...19°C
7...14°C
14...17°C
4...13°C
15...18°C
4...13°C
15...18°C

Rõhkkonnad Eestis

PäevMadal- rõhkkondKõrg- rõhkkond
27.09.Manfred
26.09.Manfred
25.09.Manfred
24.09.Manfred
23.09.Manfred

Ennustuse täpsuse jooksva kuu parimad

AllikasPäevi%
Yr.no193,33%
Forecast.io193,09%
Yr.no292,09%
Ilmateenistus 191,82%
Forecast.io291,82%

Päevarekordid

Täna Tallinnas kõige soojem on olnud 21,5°C (1981) ja külmem -3,7°C (1986).

Täna Tartus kõige soojem on olnud 23,5°C (1866) ja külmem -5,2°C (1972).

Facebook

Ilmateenistuse hoiatused

Külastatavus

Statistika: METRIX.Station

Tänane kuufaas

81,3% on kuu nähtav.
19 päeva on noorkuuni.
Kasvav kuu

Veebimajutus

Süsteemimootor

drupal

HTML raamistik

bootstrap 3

Kujundus

bootswatch

Reklaam

adsense

Sisuedastusvõrk