Ilm ja inimesed

Telli voog Uudisvoog Ilm ja inimesed
Valdavalt Eesti ilm ja ilmastik, sünoptilised ülevaated, huvitavad nähtused. /---/ Tallinn selected as a top destination for digital nomads (along with other cities all around the world) https://www.websiteplanet.com/blog/best-locations-digital-nomad/.
Uuendatud: 2 tundi 59 minutit tagasi

Tugev loodetorm 16.01.2022

16. Jaanuar 2022 - 14:03

Nagu reedest vähe oli, siis tabab meid töönädala algul veelgi tugevam loode-põhjatorm. Seekord koos sajuga, mis teeb olukorra palju ohtlikumaks ja tõsisemaks.

Ilmateenistuse hoiatused asuvad SIIN

Sünoptiline olukord

Pühapäeval (15.1.2022) liigub üle Skandinaavia põhjaosa üpris aktiivne ja võimas madalrõhkkond. Selle lõuna- ja edelaservas tekib (hilis)õhtutundidel Rootsi idaranniku ja Ahvenamaa kandis uus ning vihane osatsüklon.

Esmaspäeva (16.1.2022) öösel võtab see kursi kagusse ja seejärel üle Eesti idaosa lõunakagusse.

Päeval jätkab "suure keerise väike vihane vend" keeris teekonda juba Eestist eemale lõunasse, kuid keskme üleminekul kaasneb kõikjal järsk ja erakordselt kiire tuule pöördumine põhjakaarde ja väga järsk tugevnemine.

Vihase väikevenna prognoostrajektoor. Kese on Eesti kohal ennelõunasel ajal.

Meie ilm

Pühapäeval (15.1.2022) algab suure keerise lõunaservas läänekaare tuule tugevnemine. Õhtuks ulatuvad puhangud saartel ja rannikul 20 m/s, sisemaal 13 m/s.

Saartele jõuab päeval vihmasajuala, mis liigub edasi üle maa itta. Sajab vihma, mandri idapoolsetes maakondades ka lörtsi ja kohati ka lund.

Esmaspäeva (16.1.2022) öösel jätkub tuule tugevnemine, kusjuures enne seda tuul lühiajaliselt nõrgeneb. Samuti pöördub tuul hommikuks põhjakaarde ja tugevneb saartel ja rannikul puhanguti 32 m/s, sisemaal puhanguti 16 m/s.

Varahommikul jõuab saartele ka osatsükloniga seotud külm front ühes mõõduka - tugeva lumesajuga, sadu levib üle maa. Tuiskab. Lääne pool tuleb ka lörtsi, esialgu lühiajaliselt võib ka vihma tulla.

Päeval jätkub põhja- ja loodetuule tugevnemine ka sisemaal, puhangud ulatuvad 22 m/s! Saartel ja läänemaakondades jätkuvad puhangud kuni 32 m/s. Lume- ja lörtsisadu levib üle maa itta, (pärast)lõunal saartel juba laussadu lakkab.

Õhutemperatuur pendeldab nulli ümber, olles mandril siiski enamasti miinuspoolel, saartel on päeva esimeses pooles veel kuni paar soojakraadi.

Õhtul hakkab tuul vaibuma ja temperatuur kõikjal langema.


Võimalikud tagajärjed - kahjustused

- puude langemine teele;

- laialdased elektrikatkestused, eelkõige Kesk- ja Lääne-Eestis. Prognoositav katkestuste arv on viiekohaline, s.t  kümnetes tuhandetes;

- häired parvlaevaliikluses, sealhulgas mandri-Saaremaa ja mandri-Hiiumaa liinidel;

- väga keerulised teeolud autojuhtidele. Mõõdukas-tugev lumesadu, tuisk, tormine külgtuul ja nullilähedane õhutemperatuur on väga halb ja ohtlik kompott autojuhtidele;

- lahtiste esemete lenduminek;

- kahjustused majadel/korteritel/muul kinnisvaral;

Kategooriad: Blogid

Jaanuari keskpaiga ilm (10.- 16.1.2022)

12. Jaanuar 2022 - 13:58

Järgneval paaril nädalal(jaanuari lõpuni) on oodata uuendamistes ja postituste koostamises mõningaid viivitusi keerulisemaks muutunud tööolude tõttu. Vabandan juba ette ning uuendan postitusi ja koostan uued esimesel võimalusel!

Postkaardiilm Pärnumaal 9.01.2022 Pärnumaal. Kaivo fotoNädala algus (10.-12.1.2022) möödus talviselt. Vahetevahel sadas lund, tuult väga ei olnud. See eest olid ööd üsna krõbedad : miinimumid langesid mitmel pool -25 ümbrusse. Kolmapäeval ilm soojenes ja läks alates läänest sulale.

Neljapäeval (13.1.) jääb võimas madalrõhkkond meist kaugele põhja. Selle serv aga ulatub aga meieni ja toob kaasa õhusoojenemise.
Sademeid on vähe ja kohatisi ning enamasti vihmana.
Läänekaaretuul puhub tugevalt, puhangud 16-18 m/s.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt plusspoolel, jäädes 1...6°C vahemikku.

Reedel (14.1.) jääme sama madalrõhkkonna mõjualasse, kuid see tuleb veidi lähemale.
Öösel liigub üle ka nõrga/mõõduka sajuga vihma- ja lörtsisajuvöönd.
Päeval pöördub õhuvool loodesse ja algab äkiline külma sissetung. Rõhuväli muutub väga pingeliseks ja loodesse pöörduv tuul tugevneb 10-15, rannikul ja saartel 14-19, puhanguti 27 m /s!
Õhutemperatuur on plusspoolel, pealelõunal aga ilm selgineb ja temperatuur langeb tasapisi 0°C lähedusse.

Laupäeval (15.1.) liigu üle kitsas kõrgrõhuvöönd. Ilm on nii öösel kui päeval sajuta ja ka laialdaselt selge/päikeseline.
Loodetuule puhangud on öösel ikka üle 20 m/s, päeva peale tasapisi jääb nõrgemaks.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0°C ümber.

Pühapäevaks (16.1.) jõuab uus madalrõhkkond läänest. Öö on sajuta ja mandril laialdaselt selge, päev toob saju vihma ja lörtsina.
Tuul pöördub edelasse ja tugevneb taas : puhangud ulatuvad päeval 18 m/s.
Öö on kindlalt miinuspoolel, päeval aga tõuseb taas 0°C ümbrusse ja veidi ülegi.

Edaspidi, uuel nädalal, jätkub väga muutlik külma-sooja vahel pendeldav ja üpris sajune ilm.
Muutlik ja tormine ilm on tulekul. ECMWF-väljavaade laupäevaks, 15.01.2022 kohta.
Kategooriad: Blogid

Uue aasta esimene, muutlik nädal (3.- 9.1.2022.)

3. Jaanuar 2022 - 17:37

Uuendatud : 3.1. kl 17:37

Põnevat maailmast :

- Leedus sadas nädalavahetusel tugevat jäävihma, mis kattis pea kõik pinnad mitme mm paksuse jääkihiga. Sama on täna täheldatud ka mitmel pool Eestis, nt. Kiilis.

Tugev jäävihm Leedus möödunud nädalavahetusel.


Esmaspäev (3.1.) möödus uduselt ja mitmel pool ka jäävihma, vihma ja lörtsiga.

Tuul oli tasane ning õhk soojenes, õhtuks oli pea kõikjal sulailm.

Teisipäev (4.1.) möödub sarnaselt - suur Skandinaaviat kattev madalrõhkkond hoiab meid oma rahulikus tiivas, lisades sooja ja niiskust. Mitmel pool püsib udu ning samuti on lokaalseid sajuhooge nii lume(ida pool), lörtsi, vihma ja jäävihmana.
Päeva peale edelatuul tugevneb veidi ning hajutab paksema udu.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt plusspoolel, jäädes 0...+4°C vahele.

Kolmapäev (5.1.) toob pöörde(küll ajutise) taas talvisema ilma suunas. Madalrõhkkond suundub Lääne-Venemaale, selle tagas pöördub õhuvool loodesse ja avab külmaluugid.
Sajuhooge on ikka kohatisi, kuid need on juba tahked.
Mõõdukas tuul puhub veel lõunakaarest, kuid hilisõhtul algab loodesse pöördumine.
Õhutemperatuur on ööpäevaringsel nullis ja paar-kolm kraadi alla 0°C.

Neljapäev (6.1.) jätkab külma lisamisega, õhuvool pöördub kõikjal kindlalt loodesse. Tuul pöördub ka kõikjal põhjakaarde ning tugevneb kiiresti puhanguti 18...20m/s.
Laialdased sajuhood jätkuvad kindla lumena.
Õhutemperatuur on öösel veel 0...-4°C, õhtuks langeb aga -10°C ünbrusse.

Reede (7.1.) madalrõhkkond kaugeneb, põhjakaarest puhuv kõle ja tugev tuul rahuneb ning lisandub veel arktilist hingust.
Sajuhooge on kohati ning ikka lumena.
Õhutemperatuur langeb öösel -8...-17°C-ni, päev jääb -10°C ümbrusse.

Laupäev (8.1.) toob taas muutuse sula poole. Läänest jõuab aktiivne madalrõhkkond, tõstab kagusse pöörduva tuule tugevaks.
Läänest alates hakkab päeval sadama tihedat lund ja tuiskama, sadu levib üle maa.
Õhutemperatuur on öösel -13...-19, pikemate selgimiste korral -23°C, päeval algab läänest kiire temperatuuritõus ja õhtuks jõuab saartel -2...-5°C-ni, mandril jääb veel -10 ümbrusse.

Pühapäev (9.1.) jätkub aktiivse madalrõhkkonna taktikepi all sajuselt, tuleb juba ka lörtsi, saartel/läänerannikul ka vihma. Kagutuul püsib tugevana.
Õhutemperatuur on öösel veel kerges miinuses, päeval tõuseb juba -2...3°C-ni.

Haruldaselt sügava tsükloni prognoos ECMWF mudelil 11.01.2022 kohta. See jõuab muutuda, kuid silmale ilus vaadata ikka.

3.1. oli paljudes kohtades väga udune ja niiske.Kaivo foto Pärnumaalt
Kategooriad: Blogid

Aasta viimase nädala, aastavahetuse ja uue aasta alguse ilm

27. Detsember 2021 - 20:58

Aasta viimane nädal ja uue aasta alguse ilm tuleb äärmiselt muutlik. Vahelduvad kiiresti pluss- ja miinuskraadid, sajab nii lund, lörtsi kui vihma. Lisaks puhub tihti tuul.

Uuendatud 27.detsember kell 20:59

Esmaspäev (27.12.) möödus enamasti pilvisena, nii mõneski kohas sadas mõõdukas-tugevat lund.

Tuul vaibus ja õhutemperatuur püsis miinuspoolel, välja arvatud saartel (kuni +2°C).


Ilmateenistuse lumekaart 27.detsembril.

Teisipäeval (28.12.) möödub idapoolse kõrgrõhkkonna servas sajuta, vaid rannikualadel võib tulla mõni nõrk lumehoog.
Põhja poolt läheneb aga madalrõhkkond, mille tõttu tõuseb tuul tugevamaks ning pöördub lõunakaarde. Puhangud siiski üle 16 m/s õhtuks ei ulatu.
Öö on krõbe eelkõige Tallinn - Pärnu joonest idas, lus langeb -8...-17°C ni, lääne pool on soojem ja saarte rannikul ei tarvitse -1...-2°C st madalamale langedagi.

Kolmapäeval ja neljapäeval (29. ja 30.12.) jõuab meieni seesama survet avaldav madalrõhkkond. Selle lumepilved jõuavad kolmapäeva öösel saartele ja päevaks laienevad üle maa. Kuna lõunakaare tuule puhangud ulatuvad kolmapäeva öösel 20 m/s-ni, siis teeb ka tuisku, päeval tuul rahuneb veidi, kuid sadu kestab edasi, kuid on mõõdukas. Neljapäev jätkab lumesajuga ning tuul püsib mõõdukas ja pöördub õhtul saartest alates edelasse.
Õhutemperatuur on kolmapäeval ööpäevaringselt -3(saartel, läänerannikul) kuni -12°C ni mandri sisealadel. Neljapäevaö algab soojema õhu sissevool ja saartel tõuseb õhutemperatuur juba nulli, mandril püsib veel kindlal miinuspoolel, õhtul soojeneb sealgi tuntavalt.

Aasta viimane päev (31.12.2021.) toob sula. Oleme sellesama madalrõhkkonna mõjusfääris, kuid õhuvool pöördub edelasse, meieni jõuab soe õhk. Lumesadu läheb hommikuks kõikjal üle vesiseks.
Tuul pöördub kõikjal lõunasse ja edelasse, puhangud ei ületa 15 m/s.
Õhutemperatuur tõuseb hommikuks kõikjal plusspoolele ja püsib kogu päeva vältel 1...6°C vahel.


Uusaastaöö (1.1.2022.) jätkub vihmahoogude, mõõduka edelatuule ja plusskraadidega.
Hommikul aga pöördub õhuvool taas loodesse, algab külmema õhu sissevool ning päeva jooksul langeb temperatuur kõikjal miinuspoolele.
Suurem osa sajupilvedest aga eemalduvad.
Tuul pöördub põhjakaarde, kuid ei tugevne.
Teed ja tänavad muutuvad erakordselt libedaks!

Pühapäeval (2.1.2022) laieneb üle baltimaade kõrgrõhkkond. Taevas laiguti selgineb ja sademeid oodata ei ole.
Põhjakaaretuule puhangud ei ulatu üle 12 m/s.
Õhutemperatuur on ööpäevaringselt -4...-11°C vahemikus.


Edasi jätkub tõenäoliselt pluss- ja miinuskraadide tihe vaheldumine, mistõttu on liiklusolud rasked ja tuleb olla ettevaatlik.ECMWF-väljavaade aastavahetuseks. Suurem sula jõuab läänemaakondadesse, kuid täiesti puutumata ei jää ka mandri sisealad.
Kategooriad: Blogid

Igati talvine jõulunädal (20.- 26.detsember 2021)

18. Detsember 2021 - 18:20

Uuendatud : 18.12. kl 18:20

Põnevat ilmarindelt maailmast : Filipiinide kaguosa tabas supertaifuun Rai, mistõttu on kodudest lahkuma sunnitud üle 300 000 inimese. Hukkunuid on viimaste andmete kohaselt 31. Maksimaalsed tuulepuhangud on ulatunud ligi 80 m/s!

Otsustava ilmamuutuse talve suunas toov madalrõhkkond on juba koos külma frondi ja sajuga teel meie poole. Rootsi ilmakeskuse ilmakaart


Esmaspäeval ja teisipäeval (20. ja 21.detsembril) tiirutab Venemaa loodeosas madalrõhkkond, mis süveneb ja aeglaselt itta liigub. Selle servas liigub meieni tasapisi arktiline õhk ja üksteise järel lumehooge.

Mõlemal päeval sajab lund - rohkem sajab tõenäoliselt ida pool, lisaks seal on suurem võimalus ka Soome lahelt tuleva mereefekti lumepilvedeks. Need aga ei jõua kaugemale sisemaale ning seega kõige enam lund saab tõenäoliselt Kirde-Eesti.Kuna madalrõhkkond süveneb, suureneb ka õhurõhugradient ja puhub tugev põhjakaaretuul - sisemaal puhanguti 14, rannikul 21 m/s. See keerutab sadava lume tuisuks! Õhutemperatuur päev-päevalt langeb : kui esmaspäeval on veel enamasti alla -10°C, siis teisipäeva öö ja päev tulevad juba -8...-15°C kraadise külmaga ja õhtul tasapisi külmeneb veelgi.
Kolmapäeval ja neljapäeval (22. ja 23.detsembril) eelmine madalrõhkkond kaugeneb.  Ilmamuutust (peale nõrgeneva põhjakaaretuule) see siiski ei too, kuna Skandinaaviast läheneb juba uus madalrõhkkond oma sajualadega. Mõlemal päeval sajab hooti lund. Kord liiguvad üle kitsavõitu laussajud, siis jälle hoogsajud. Tasub mainida, et sadu ei kesta 24/7 mõlemal päeval, kindlasti on kohti, kus sajab rohkem ja kus vähe(m). Põhjarannikule ootame ikka ka mereefekti lumepilvi.Põhjakaaretuul jääb üsna nõrgaks, neljapäeva õhtul pöörsub aga uue läheneva madalrõhkkonna tõttu lõunakaarde. Õhutemperatuurifoon on ikka langustrendis : kolmapäeval on ööpäevaringselt -8...-17°C külma, neljapäeval juba -10...-21°C.
See aasta saame nautida valgeid jõule. ECMWF väljavaade jõululaupäevaks.

Pühadeilm tuleb suure tõenäosusega juba kõikjaö lumikattega, mitmel pool ka lumesajuga, kuid võrdlemisi külma, tugeva ja läbilõikava põhjakaaretuulega.Jõululaupäeval (24.detsembril) läheneb läänest juba järgmine madalrõhkkond ühes uute lumepilvedega. Selle kese liigub praeguste andmete kohaselt üle Lõuna-Soome, mistõttu vahetus keskme läheduses on lumesadu oodata üle kogu maa ja tõenäoliselt on see ka tihe.Lõunakaaretuul tugevneb rannikul 16 m/s, päeva jooksul pöördub taas põhjakaarde. Õhtuks võib tekkida veel Liivi lahe ümbruses pisike osatsüklon, seljuhul tugevneb põhjatuul Liivi lahe ümbruses veelgi ning tuulepuhangud küündivad 25 m/s-ni. Kui aga osatsüklonit ei teki või see läheb lõunapoolsemat trajektoori, siis tuul nii tugevaks ei tõuse. Hoian silma peal ja uuendan prognoosi vastavalt vajadusele.Õhutemperatuur on aga igal juhul kindlalt miinuspoolel ja jääb ööpäevaringselt -8...-17°C vahele.
Esimesel jõulupühal (25.detsembril) jääme selle süsteemi mõjusfääri ning mitmel pooljätkub hootine lumesadu ja ka tuisk.Põhjakaaretuul aga nõrgeneb ning see teeb olemise veidi "mugavamaks". Õhutemperatuur jääb ikka -8...-17°C vahele, kuhu ulatub jäävabalt merelt tuul, seal kitsal rannikuribal on mõne kraadi võrra soojem, kuid ikka kindlalt miinuspoolel.
Teisel jõulupühal (26.detsembril) jääme väheaktiivsesse madalrõhuvälja. Mõnel pool, kuid ilmselt mitte kõikjal, tuleb veel lumelisa.Tuul pöördub enam läänekaarde, kuid püsib nõrk ja soojenemist hetkel see kaasa ei too. Vaiksema tuule tõttu on ilm veidi külmem : öösel -12...-18, päeval -10...-16°C.
Prognoositav lumelisa järgneva 10 päeva jooksul. looderannikul jääb isegi paiguti alla 20cm, kuid kirde pool ulatub lausa 40cm-ni!NB! 10 päeva on Eesti ilmastiku mõistes üsna pikk aeg, mistõttu võib prognoos veel vabalt muutuda. uuendan igatahes regulaarselt.


Oodatav lumelisa kogu nädala peale on Eesti lõikes erinev, alates 20cm-st saartel ja läänemaakondades kuni 40...50cm-ni põhjarannikul ja Ida/Kirde-Eestis.Harju maakonnale ja sellest läänepoolsele põhjarannikule on mereefekti kontekstis sobivaim õhuvool kirre-idakirre, kuid seda nädala jooksul eriti ette ei tule. Pigem jääb põhja ja veidi ka kirde poole. Sellest tulenevalt ongi suurim lumelisa oodata ida-, eriti kirdepoolsetes maakondades.
Tõotavad tulla seega valged, lumised ja külmad jõulud, mis loob tõelise jõulutunde.
Edasi, aasta viimasel (pool)nädalal sula hetkeseisuga näha ei ole. Küll aga veidi soojenemist, kuid jääb ikka -4°C-st madalamale.
Kategooriad: Blogid

Soe algus ja jahenev nädalalõpp (13.- 19.12.2021)

12. Detsember 2021 - 20:11

Soe nädala algus, jahenev lõpp

Uuendatud : 12.12.2021. kl 21:01

Huvitavat Eestist ja mujalt maailmast :

- USA-s möllas nädalalõpus orkaan, milles on hukkunud üle 100 inimese. Enim neist, üle 70, Kentuckys. Muuhulgas sai kannatada tugevalt ka Amazon'i laohoone.

- Jüri kohta uued uudised puuduvad, endiselt jätkan blogiga mina. Kuna on ilmunud mingi tegelane, kes ona viha aktiivselt siin anonüümselt välja elab, olen sunnitud kaaluma kommentaaride eelnevat kinnitamist. See jääb siiski viimaseks abinõuks. Otsuse tegemiseni kustutan igasugu teemavälised ja viha väljaelavad kommentaarid esimesel võimalusel.

Nädala alguse soojus külmal aluspinnal toob laialdaselt udu, nagu oli pühapäeval (12.12.2021.)

Esmaspäeval (13.12.) kujuneb üle Eesti nõrk ja lauge kõrgrõhuhari. Suurema saju hoiab see eemal, kuid mõni hoog nii lund, lörtsi kui vihma võib ikkagi tulla.Aluspind on jätkuvalt külm, õhumass aga võrdlemisi soe, mistõttu püsib nii mõneski kohas udu nii öösel kui päeval. Läänekaaretuul on nõrk ja see ka ei hajuta udu.Õhutemperatuur on ööpäevaringselt -2...3°C vahel.
Teisipäeval (14.12.) liigub Skandinaaviast madalrõhkkond, mis sirutab oma rohke sajuga lohu üle Eesti. Saartest alates sajab üpris tihedat lund, lörtsi, lääne pool enam vihmakest. Õhuvool on kiire ja seetõttu õhtupoole läänest alates laussadu juba hõreneb.Lõunakaaretuule puhangud ulatuvad sisemaal 10, rannikul ja saartel 17 m/s. Õhusooja on sarnaselt eelmise päevaga : lääne pool plussis, ida pool kergelt miinuses.Lõunakaarest saabub aga soojem õhk ja õhtuks tõuseb ka ida pool plussi.
Ka kolmapäeval ja neljapäeval (15. ja 16.12.) jääme selle keerise mõjusfääri, kuid laussadu jäöb eemale. Hooti sajab, kuid saabunud soojuse tõttu siiski vihma.Edela- ja lõunatuul rahuneb, puhanguti 13 m/s. Õhutemperatuurifoon on mõlemal päeval ööpäevaringselt plusspoolel, vaid kagunurgas võib öösiti kuni -1°C olla, kusjuures päeviti tuleb sooja kuni 7°C !
Nädalalõpp läheb tõenäoliselt veidi jahedamaks, kuid täpsustan homme.
Reedel (17.12.)
Laupäeval (18.12.)
Pühapäeval (19.12.) Uus tuntav jahenemine paistab tulevat kuu viimases kolmandikus, enne jõule. ECMWF väljavaade 21.12.2021 kohta

Kategooriad: Blogid

Arktilise õhu minek ja nädalalõpu sula (8.- 12.12.2021)

8. Detsember 2021 - 15:09

Jüriga on jätkuvalt keerulised lood, ühendust temaga ei saa, kuid blogi jätkab tegevust minu käe all.

NB! Küsimus lugejatele - kas teha eraldi postitus Jüri skandaali teemal koos pidevalt täieneva värske infoga, et sellekohased kommentaarid ei seguneks ilmateemaliste kommentaaridega ning lugejatel oleks ajakohane ülevaade asjaga seotud infost, muidugi mittedelikaatsest informatsioonist?

Uuendatud : 8.12.2021 kl 15:09

Meri suursaarte ja mandri vahelt on suurte külmade tagajärjel juba jääs. Ilmateenistuse jääkaart 8.12.2021. seisuga. Põhjarannik on jääs vaid kitsal vahetul rannikuribal.

Viimane arktiline hingus

Kolmapäeval ja neljapäeval (8. ja 9.12.) jääme kõrgrõhkkonna külma mõjusfääri, mis hoiab ilma enamasti sajuta, kuid ikkagi üsna pakaselise.Mõneski kohas saab näha ka madalat talvepäikest. Neljapäev annab aga märku madalrõhkkonna lähenemisest, siis tugevneb kagu- ja idatuul sisemaal 11, rannikul 19 m/s. Kuna õhk on tuntavalt miinuspoolel, on olemine üpriski kõle!Öösiti on õhutemperatuur -10...-22°C vahel ,saarte rannikul, kus meri veel lahti, muidugi soojem. Päeviti on külma -12...-18°C, taaskord rannikul mõni kraad leebem.
Nädalalõpu sulaReede (10.12.) toob aga ilmamuutuse. Seda põhjustab edelast lähenev võrdlemisi aktiivne madalrõhkkond, mis läheb keskmega meist lõuna poolt mööda. Hommikul alates saartest hakkab sadama tihedat lund ja paljudes kohtades tugeva idakaaretuule (puhangud 20 m/s) tõttu ka tuiskama.Kuivõrd peale tuleb soe front, maa- ja teepind on pakaselainest reedel kindlasti miinuskraadides ning atmosfääris on tõenäoliselt kihistus(soe-külm-soe), siis pärastlõunal ja laupäeva öösel on laialdaselt oodata ka jäävihma. See teeb pinnad väga libedaks ja teeolud väga keerulisteks.
Laupäeva (11.12.) öö ja päev jätkuvad lume- ja lörtsisajuga, saartel ja läänemaakondades tuleb ka vihma. Idakaaretuul nõrgeneb, puhangud enam üle 15 m/s ei ulatu.Enne sula saabumist tuleb juurde 1-6cm lund.Õhtupoole keeris eemaldub Venemaa avarustesse ja saartest alates suurem sadu lakkab. Päeva jooksul õhutemperatuur tasapisi tõuseb miinuspoolelt plusspoolele ja õhtuks on pea kõikjal juba soojakraadid ja viimane sadu tuleb alla nii vihma, lörtsi kui ka jäävihmana.Sula saabub! Soojim paistab tulevat Lõuna-Eestis.


Pühapäev (12.12.) on rahulik, madalrõhkkond eemaldub ja nõrgapoolne tuul pöördub lõunasse-edelasse. Vihm ja lörts liiguvad hommikuks idapiiri taha ja järele jäävad vaid kohatised läänest itta liikuvad hoogsajud, mis tulevad alla vedelal kujul, õhtul lisandub külma ja tuleb ka lumehelbeid.Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0°C ümber, mis teeb teed kohati libedaks. Õhtul jõuab taas külmem õhumass, mis langetab temperatuurid kõikjal kergesse miinusesse.
Uus nädal tuleb praeguste mudelite järgi väga muutlik - kord sulatab, siis külmetab ehk kardetavasti lögane ja mitte kuigi talvine, välja arvatud üksikud lumisemad päevad.Esmaspäev ja teisipäev on enam talvised, kolmapäev aga võib tuua suurema sula.
GFS-i viimase jooksu väljund jõululaupäevaks(23.12.2021) laia naeratust näole ei too. Küll aga ei tasu seda hetkel suure tõsidusega võtta, kuna aega sinnani on küll ja veel.

Kategooriad: Blogid

Lumetorm Henriette (2. ja 3.12.) ja arktiline nädalalõpp (4. ja 5.12.)

1. Detsember 2021 - 18:06

Viimane uuendus : 1.12.2021 kell 18:05

Pöördeliste sündmuste valguses viibis uue postituse tegemine. Kaalumisel oli minupoolne blogist loobumine, kuid kuna siin on aktiivne lugejaskond ja tark arutelu ilmateemadel, ei tahtnud päris maha visata tehtud tööd ja saavutatud lugejaskonda.

Nii sai otsustatud, et blogi jätkan ainuisikuliselt mina ning sellega kaasnevad nii formaadimuudatus kui ka mõned muud sisulised-välimised muudatused. Kui vähegi võimalik, proovin postitusi-prognoose uuendada igapäevaselt.

Praegune postitus ongi nagu näide uuest formaadist. Sellised saavadki enamvähem olema uued postitused. Eelmistest põhjalikumad, ise koostatud joonis-kirjeldustega. Täiustusi tuleb ilmselt aja jooksul küll juurde, aga praegu nii.

Kõik ettepanekud, tagasiside jm. on oodatud!

Nädal algas juba talviselt, töönädala lõppu saadab torm ja uue nädala alguseks jõuab paukuv pakane.

Lumetorm Henriette

Neljapäeval (2.12.) saabub läänest meie ümbrusse aktiivne Henriette nimeline madalrõhkkond.

See pressib eemale kitsukese kõrgrõhuvööndi ja toob meile tormituult ja tuisku ning paljudesse kohtadesse ka lumelisa. Keeris liigub üle Läti itta Venemaale, seetõttu võib Eesti põhjaserv laussajuta jääda ja peab leppima vaid tugeva ja kõleda tuulega.

Õhurõhk keerise keskmes langeb 970hPa-ni, see tekitab laialdaselt suure õhurõhuerinevuse ja põhjustabki tormituult ja tuisku.

Neljapäeva öösel jõuab madalrõhkkond Läänemere lõunaosa kohale. Selle pilvemassi serv jõuab juba kolmapäeva õhtul, kuid lumesajuala jõuab öösel saartele ja Edela-Eestisse. Sadu on enamasti mõõdukas, kohati ka tugev. Öösel, enne sadu, jõuab õhutemperatuur langeda mandril -9...-15ni, kohati idaservas enamgi.Hommikul jätkab sajuala levimist üle maa, kuid Põhja-Eesti võib laiguti sajuta jääda. Sadu on jätkuvalt mõõdukas-tugev. Lisaks tugevneb ka kirde- ja idatuul sisemaal puhanguti 15 m/s, rannikul 23 m/s. See keerutab tuisku ja muudab teeolud keeruliseks. Ettevaatust ka võimalike langevate puudega! Põhjarannikule võib jõuda mereefekti lumepilvi!Päeva peale levib sajuala ka veidi põhja suunas, kuid päris põhjarannikule ei pruugi laussadu jõuda, samas on seal võimalus mereefekti lumeks. Päeval on külma 2...9°C.Henriette asukohaprognoos neljapäeva päeval. Keeris liigub musta noolega näidatud trajektoori pidi ning tihedam lumesadu üle eesti ida-lääne suunalisest valgest joonest põhja poole tõenäoliselt ei jõua ning nii saab Põhja-Eesti vaid nõrka lund, kuid tormituult.

Õhtul ja järgneval, reede (3.12.) öösel lumesadu ja tuisk jätkuvad koos tugeva idakaare tuulega, vaid saartel ja lääne-edelaosas võib sadu juba hõredam ja laigulisem olla. Õhutemperatuuris muutust ei toimu, jääb 2...8°C vahele. Reede päeval ida ja kagu pool sadu ja tuisk jätkuvad, lääne poolt alates sadu juba hõreneb /lakkab. Püsib põhjarannikul kerge mereefekti võimalus.Ka tugev tuul annab järgi ning koos keerise möödumisega pöördub läände ja loodesse.Kogu selle aja jooksul on lõunamaakondades oodata 10...15cm lumelisa, põhja pool 0...4cm. läänes 2...8cm.
Arktiline nädalalõppLaupäeval ja pühapäeval (4. ja 5.12.) on tugevneva kõrgrõhkkonna servaalal lumehooge sisemaal harva, kuid rannikualadel (eelkõige põhja- ja looderannikul) käivitub tõenäoliselt mereefekt. Tingimused selleks on sobivad, kuivõrd meri on veel jäävaba, õhumass 1,5km kõrgusel piisavalt külm (-13...-18°C isoterm Eesti kohal!) ning õhuvool keerab kirdesse. Seega saab põhja- ja looderannik tõenäoliselt lisalund, eelkõige pühapäeval.Tuul on mõlema päeva vältel küllaltki rahulik ja puhub idakaarest. Laupäeval on õhutemperatuur nii öösel kui päeval -10°C ümbruses, meretuulega rannikul mõni kraad soojem.Pühapäevaks saabub kirdevoolus arktiline kargus ja õhutemperatuur on nii öösel kui päeval juba -15°C ümbruses(-5st rannikul -18ni sisemaal), õhtul aga langeb veelgi madalamale.Õhumassitemperatuur 1,5km kõrgusel pühapäeval. Niivõrd külm õhk meie kohal tähendab mereefekti ja mandril temperatuuri esmaspäeva öösel -20 ja madalamalegi.

Uuel nädalal jätkub talvine ilm. Arktiline külm eemaldub esmaspäeva õhtuks, kuid sellegipoolest jääb temperatuurifoon miinuspoolele.Järgmist suuremat lumesadu on oodata teisipäeval - kolmapäeval.
Lisaks on lugejad teinud huvitava, kuid paikapidava tähelepaneku : Gröönimaale prognoositavad soojemad ilmad on toonud Läänemeremaadesse talvised ilmad. Kas pole huvitav seos?Veel täheldati, et Gröönimaa prognoosid on tunduvalt pikemalt ette täpsed, kui meie Eesti omad. See on tõenäoliselt tingitud asukoha erinevusest - Eesti on klimaatilises mõttes ja geograafilise kliima arvestuses piiripealne maa, mis toobki meile muutlikkuse ja selle pikaajaliste prognooside väikse täpsuse, Gröönimaa aga on klimaatiliselt stabiilsemas kohas ning pikaajaliste prognooside tegemine on paremate võimalustega ja täpsusega.

Kategooriad: Blogid

47.nädala ilm (22.- 28.11.2021)

22. November 2021 - 18:01

 Kommentaariumi viide

Uuendatud : 22.11.2021 kl 18:00

Tähelepanu! Eeloleval ööpäeval (öö vastu 23.11. ja 23.11. päev) muutuvad olud laialdaselt talviseks ja keeruliseks.Kesköö paiku jõuab saartele ja looderannikule tugev lörtsisadu, mis levib hommikuks üle maa.Tugevneb ka tuul, puhanguti 19 m/s.Õhutemperatuuri kiire muutumise, nulliläheduse ja tiheda saju tõttu tuleb liigeldes olla eriti tähelepanelik!Oodatav tahke sademe kiht 5...8cm.
No tere talv! Talv saabus Eestisse.Õie Bugiene foto Haapsalust 22.11.2021 ennelõunal.Selline pilt avanes üsna paljudes kohtades põhja-, loode- ja ka idamaakondades.


Tuleb talvise näoga nädal.
Esmaspäeval (22.11.) jõudis merelt arenevaid rünksajupilvi, mis tõid mitmele poole lund ja lörtsi. Mõnes kohas sadas maha enam kui 5cm lumekiht!Tuul oli ööpäevaringselt vaikne ja õhutemperatuur enamasti miinuspoolel.
Teisipäeval (23.11.) jõuab loodest madalrõhkkond Eesti kohale. Jõuab see Läänemere põhjaosa kohalt üle eesti kagusse-itta.Hilisõhtul - öö esimeses pooles jõuab saartele ja looderannikule tugev lörtsisadu, mis liigub edasi ida suunas. Hommikuks läheb sadu lääne pool vesisemaks. Oodatav lörtsikiht lääne pool hommikuks on 5-8cm, mis muudab teeolud keeruliseks!Esiti tugevneb öösel edela- ja lõunatuul puhanguti 19 m/s, seejärel öösel pöördub saartest alates tasapisi loodesse, kuid püsib tugevana. Päeval laussadu eemaldub (läänes vesine,idas lumine) ning keerise järel on veel kohatisi sajuhooge.Õhutemperatuur on öösel enne saju jõudmist laialdaselt miinuspoolel, saju jõudmisel aegamisi tõuseb. Hommikuks on Lääne-Eestis valdavaks plusskraadid, ida pool jääb veel kergelt miinusesse. Temperatuuri kõikumine põhjustab mitmel pool teepinnal jäidet, mistõttu tasub olla eriti ettevaatlik.
Kolmapäeval (24.11.) jõuab madalrõhkkonnale täiendust põhja poolt. Selle niiskus jõuab enamasti põhja- ja idamaakondadesse. sajab hooti, lund ja lörtsi.Tugev läänekaaretuul nõrgeneb päeva peale. Öösel on mandril 0...-5°C, saartel kraad-kolm üle nulli  Päev tuleb üle maa +2...+8°C vahel.
Neljapäeval (25.11.) on tulemas juba järgmine madalrõhkkond ühes vihma-, mandril ka lörtsisajuga.Sadu on tugevam ja laialdasem päevasel ajal, kuid sajuhooge on laiguti ka öösel(peamiselt Lääne- ja Põhja-Eesti rannikualadel). Lõunakaaretuul tugevneb taas sisemaal puhanguti 12, rannikul ja saartel 18 m/s.Öö on laialdaselt miinuspoolel, hommikuks tõuseb ja päev on sarnaselt eelmisega +2...+8°C vahel.
Reedel (26.11.) toob loodest üle liikuv madalrõhulohk taas ilmamuutuse külmenemise suunas.Öösel sajab tihedat vihma, päeva peale läheb sadu lumisemaks ning on ikka nii mõneski kohas tihe. Tuul pöördub külma loodesse ja algab külma sissetung.Öösel on sooja 1...5°C, päeva jooksul langeb kõikjal alla 0°C.
Nädalavahetus (27 ja 28.11.) hoiab talvist ilmamustrit.Lõunast läheneb madalrõhkkond, mille põhjaservas pöördun õhuvool põhja-kirdesse ning lisandub külma. Sajuhooge on mõlemal päeval ning üldjuhul lumena, vaid kitsal rannikuribal võib tulla ka lörtsi.Tuul pöördub koos õhuvoolu suunamuutusega kirdesse-põhja, puhangud ulatuvad rannikul 16 m/s. Õhutemperatuur on laupäeval põhja pool alla 0, lõunas 0 või kraad-paar üle.Pühapäevaks langeb kõikjal miinuspoolele.
Kes veel talverehve pole alla pannud, oleks viimane aeg seda teha, sest ka edaspidi jätkub vaheldusrikas, kuid külmenemise trendiga muutlik ilm. Sajab aina enam lund ja olud muutuvad keerulisteks ja talvisteks.
Kategooriad: Blogid

Lühiajaline, kuid tugev loodetorm 19.- 20.11.2021

18. November 2021 - 15:36

Kommentaariumi viide

Lähenemas on järgmine tormikeeris, mis paisutab tuule paiguti kuni 30 m/s.

Väikse, aga vihase osatsükloni prognoosasukoht laupäeva öösel. GFS 500hPa temperatuur ja õhurõhk

Sünoptiline olukord :Reede (19.11.2021) päeval läheneb Läänemere põhjaosast (Põhjalaht) suures süsteemis tekkiv pisike, kuid vihane osatsüklon, mis võtab kursi Eesti suunas. Laupäeva (20.11.2021) öösel ületab selle kese Põhja- ja Kirde-Eesti ja see tekitab suure õhurõhuerinevuse ja toobki tormituult. Juhtumisi on sattunud meie kohale ka loode-kagusuunaline jugavool, mis annab tuulele veel hoogu juurde. Samuti lisab tuult külmema õhu järsk sissetung.
Meie ilm :Reedel (19.11.2021) ennelõuna on kohatiste sajuhoogudega. Läänekaaretuule puhangud ei ületa 14 m/s. Õhusooja on 2...6, kuid õhtul tõuseb lühiajaliselt Lääne-Eestis kuni 10°C-ni! Reede pärastlõunal/õhtul läheneb kõnealune osatsüklon Eestile. Selle tihe vihma- ja lörtsisadu jõuab saartele ning levib kiiresti üle maa.Tsükloni keskme jõudmisel Eesti rannikule (õhtu/hilisõhtu) keerab tuul kõikjal loodesse ja alates saartest tugevneb väga järsult, puhangud õhtuks 26 m/s.Laupäeva (20.11.2021) kesköö paiku(+- mõni tund) on oodata tormi haripunkti. Loodetuule kiire tugevnemine jätkub ja keskmine tuule kiirus on 11-19, puhangud rannikul 26, Hiiu-, Saaremaa ja mandri looderannikutel mõne tunni vältel ka 30 m/s. Täielikult välistada ei saa ka veel tugevamaid puhanguid.Üle maa liigub keerisega kaasa tormav tihe vihma- ja lörtsisadu. Kuna keeria liigub kiiresti, siis hommikuks suurem maru annab järgi ning päeval puhangud üle 25 m/s enam ei tõuse, õhtuks nõrgeneb veelgi.Õhuvool keerab loodesse, külm tungib agressiivselt sisse ja õhutemperatuur langeb öö jooksul 0...+6°C-ni, õhtul langeb veidi veel.
Võimalikud ohud/tagajärjed :- kuna torm jääb valdavalt öisele ajale, siis suuremaid katkestusi praamiliikluses oodata pole. Küll aga võivad hommikupoolikul häiritud olla väikesaarte vahelised liinid. - elektrikatkestused, eelkõige Hiiu-, Saaremaal ja mandri loode-, lääne- ja põhjaosas.- teele murdunud puud. - libedus, mis kaasneb kohtades, kus tuleb vihmaga koos ka lörtsi.
Kategooriad: Blogid

46.nädala ilm (15.- 21.11.2021)

14. November 2021 - 20:32

Kommentaariumi viide

Tuleb sajune ja tõenäoliselt külmeneva ilmaga nädal.

Sellist looduse ilu saab edaspidi nautida üha tihemini. Pilt tehtud Kaivo poolt, 09.11.2021. varahommikul, telefoni makrokaameraga.

Esmaspäeva (15.11) öösel on kõrgrõhkkond Eesti kohal. Taevas on laialdaselt selge, tuul nõrk ja muutlik.

Päeval läheneb küll läänest madalrõhkkond, aga ilm püsib veel sajuta, taevas sõuab päevasel ajal kõrgema kihi pilvi.Öösel on külma kuni 7 °C, päeval pendeldab nulli ümber (-2...+3).
Teisipäeval ja kolmapäeval (16. ja 17.11.) jääme madalrõhuala servaalale. samal ajal aga lõuna poolt surub peale kõrgrõhkkond.Nii on lõunakaaretuul tuntavam, seda eelkõige kolmapäeval. Mõlemal päeval on külalisteks ka vihmapilved, kuid sajuhulgad jäävad pigem nõrkadeks-mõõdukateks.Teisipäeva öö on veel mandri idaservas külm, lääne poolt alates aga tõuseb ja päeval on juba üle maa sooja 3...7°C. Kolmapäeval on öösel 0...6, päeval 2...7°C.
Neljapäeval (18.11.) jõuab uus madalrõhkkond Läänemerele ning kuna oleme tugevemas haardes ja endiselt on vastas ka kõrgrõhkkond, siis lõunakaaretuule puhangud ulatuvad juba 17 m/s.Kandub aga veidi jahedamat õhku ning nii tuleb vihma sekka ka lörtsi. Õhusooja on öösel 1...6, päeval 3...6°C.
Reedel (19.11.) madalrõhkkond tasapisi eemaldub, kuid selle servas jätkuvad vihma- ja laialdaselt ka lörtsihood.Tuul on mõõdukas ja pöördub enam läände-loodesse, kust algab jahedama õhu pealevool. Öösel on -1...4, päeval 1...5°C.
Edasise osas on palju määramatust, seetõttu nädalavahetuse prognoosi koostan ja lisan lähipäevil. Praeguse seisuga aga kandub meile suurema tõenäosusega nädalavahetusel külm arktiline õhk, milles uue nädala algul langevad temperatuurid taas miinuspoolele.Jälgime olukorda pingsalt !
Kategooriad: Blogid

Esimene osaliselt lumine nädala ilm (8.- 14.11.2021)

5. November 2021 - 14:03

Kommentaariumi viide

Tuleb väga muutlik nädal, mis toob esimesed, kuid lühiajalised talvised ilmaolud.
Külm õhumass toob mitmele poole mandrilenesimese lume. ECMWF väljavaade eeloleva teisipäeva kohta.


Esmaspäeval (8.11.) jõuab järgmine, kuid mitte väga äkiline madalrõhkkond, seekord läänest. Liigub see tõenäoliselt täpselt üle Eesti, mis jagab meie maa "kahe ilma maaks".Põhja pool on sadu tahkem ja tugev tuul põhjakaarest, lõuna pool sadu aga vihmasem ja tuul lõunakaartest. Õhutemperatuur on keerise külmas põhjaservas nullilähedane, lõuna pool aga kolm-neli kraadi üle nulli.
Teisipäeval (9.11.) meie maa kaheks jaganud keeris eemaldub Venemaa aladele ja ilm stabiliseerub. Küll aga pöördun keerise tagalas õhuvool loodesse - põhja igal pool ja jätkub külma sissetung.Päeval aga läheneb juba uus keeris, seekord möödub see meist põhja poolt, mis toob kaasa päeval mahedama õhu saabumise. Õhuvool keerab seega sooja edelasse ja tuul tugevneb. Öö on seega sajuta ja laialdaselt selge, päeval aga saartest alates pilvisus tiheneb ja kisub sajule. Sajab esialgu lörtsi/märga lund, siis aga koos soojema ühuga läheb ka sadu vihmaks üle.Öö on aga krõbe : -1...-7, päev aga soojeneb ja õhtuks on mandri lääneservas ja saartel juba 5 soojakraadi.
Kolmapäeva (10.11.) öösel jõudev madalrõhkkond toob mandrile esimese laialdasema lumesaju, saartel sajab enam märga lund.Päeval aga ilm soojeneb ning sadu läheb üle vihmaks ka mandril. Lõunakaaretuul tugevneb, puhanguti 18 m/s.Öö on veel miinuskraadides, päev aga toob juba üle 5°C sooja.
Neljapäeval ja reedel (11. ja 12.11.) oleme sellesama keerise mõjuväljas. Jätkub vihmane ja peaaegu tormise edelatuulega  Neljapäeva õhtul aga keerab õhuvool taas loodesse ja algab jahedama õhu sissevool, tuul veidi taltub. Sadu muutub reedel lörtsisemaks.Neljapäeval on õhusoojanii öösel kui päeval 5°C ümber, kohati kraad-kolm üle, reedel aga langeb ning öösel langeb taas 0°C ümber, päeval 5°C ümber
Laupäeval (13.11.) keeris eemaldub ja sajud lakkavad. Siiski jääb rannikualadele kohatiste vihma-, lörtsi- ja lumekruupide võimalus.Tuul keerab kindlamalt põhjakaarde ja nõrgeneb. Öö on taas krõbe : 0...-5, päev 0°C ümbruses.
Pühapäeval (14.11) läheneb läänest aga taas madalrõhkkond. Tuul pöördub läänekaarde ja veidi tugevneb.Keerise lume- ja lörtsipilved jõuavad öösel saartele ja liiguvad edasi üle maa, päeval sadu läheb üle vihmaks ja tasapisi eemaldub Venemaale. Õhutemperatuur on öösel veel mandril kerges miinuses, päevaks tõuseb kindlalt plussi kõikjal.
Kategooriad: Blogid

44.nädala ilm (1.- 7.11.2021)

1. November 2021 - 18:22

Kommentaariumi viide

Tuleb sügisese muutlikkusega nädal.

Esmaspäev ja teisipäeval (2.11.) on veel viimased päevad ülekaalus kõrgrõhkkonna servas kuiv, kuid teisipäeval ka tiheneva pilvisusega.

Läänest läheneva madalrõhkkonna tõttu tõuseb kagutuul puhanguti 17 m/s, seda eelkõige päeval.

Ööd  on selgema taeva all jahedad : 0...6°C, esmaspäeva päev veel üle 10 kraadi teisipäev pilvise taeva all enam üle 10 ei tõuse.Maapinnal on öösel öökülma!
Kolmapäeval ja neljapäeval (3. ja 4.11.) oleme saabuva madalrõhkkonna edela- ja lõunaservas ning üle maa kandub vihmapilvi, enim kolmapäeva päeval ja neljapäeva öösel. Neljapäeva päeval sadu eemaldub ning alates läänest taevas selgineb.Kagutuul puhub endiselt puhanguti 15 m/s. Õhusoe püsib mõlemal ööl ja päeval 5...10°C vahel.
Reede (5.11.) öö on veel kuiv, päeval jõuab juba uus madalrõhkkond ja alates lõunamaakondadest hakkab sadama vihma. Saared võivad kuivaks jääda või vähese sajuga pääseda.Tuul pöördub läänekaarde, ööks nõrgeneb, päeval taas tugevneb (puhangud 15 m/s.). Õhutemperatuur püsib samal lainel : ööpäevaringselt 5...10°C.
Laupäeval ja pühapäeval (6. ja 7.11.) jätkub sügiseselt muutlikul lainel. Nõrgad ja mõõdukad sajuvööndid liiguvad mõlema päeva vältel üle maa, sajab ikka vihmakest.Ka õhutemperatuur ei muutu : ööpäevaringselt ikka 5...10°C ringis, selgemal ajal öösel võib langeda ka 0 ümber.Miinuskraadide võimalus õhus tekib taas järgmisel nädalal. ECMWF-väljavaade 09.11.2021 kohta

Kategooriad: Blogid

43.nädala ilm (25.- 31.10.2021)

24. Oktoober 2021 - 19:18

Kommentaariumi viide

Tuleb sügiseselt vaheldusrikas nädal.
Tuleb sügiseselt muutlik nädal - kord sajab, siis jälle mitte. ECMWF väljavaade näiteks neljapäevaks.
Esmaspäeval (25.10.) jõuab Skandinaaviasse uus aktiivne madalrõhkkond, mille äärmine kagu-lõunaserv laieneb meieni. Vihma- ja lörtsipilvi liigub üle rohkem öösel - varahommikul, päeval sajab vaid lokaalselt ja vihma.Tuul pöördub taas edelasse ja lõunasse ning tugevneb sisemaal 12, rannikul 17 m/s. Õhusooja on öösel 2...7, mandri sisealadel, kus selgem, jõuab enne pilvkatte saabumist langeda kergelt miinuspoolele. Päev pakub juba 10°C ümber tiirutavat sooja.
Teisipäeval (26.10.) üks keeris eemaldub, kuid juba jõuab järgmise madalrõhkkonna lohk.Öö ja ennelõuna on laigutiste vihmadega, lausvihmapilved saabuvad (hilis)õhtuks. Tuul puhub ikka lõunakaarest, kuid nõrgeneb veidi.Õhutemperatuur on öösel 5°C ümber, päeval jätkuvalt 10 ümbruses.
Kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.10.) jätkub sama rada - üks lohk eemaldub, teine jõuab.Kolmapäeva varahommikuks üks sajuvöönd eemaldub, päeval jõuab saartele juba uus. Sajab laialdaselt ka neljapäeval. Edelatuul tõuseb kolmapäeval - puhangud sisemaal 13, rannikul 18 m/s, neljapöeval nõrgeneb.Õhusooja jagub sarnaselt eelmistele päevadele : öösel 5°C ümber, päeval 10°C ümbruses.
Reedest pühapäevani (29.- 31.10.) jääme napilt lõuna pool tugevneva kõrgrõhkkonna valitsemisalasse. Lääne ja põhja suunas tegutsevad aga madalrõhkkonnad ja nii päris selgele ilmale loota ei saa. Aegajalt sõuab üle sügisest halli pilvemassi.Ka lõunakaaretuul ei vaibu täielikult, puhangud ikka 15 m/s. Õhusooja on öösiti 5°C ümber, päeviti 7...12°C.
Kategooriad: Blogid

Sügistorm Hendrik 21.- 22.10.2021

21. Oktoober 2021 - 15:34

Kommentaariumi viide

Palun tagasisidet uue vormi kohta, mille kohaselt plaanin iga sügistormi kohta teha põhjalikuma ülevaate! :)

Sügistormide hooaeg on alanud ning esimeseks suuremaks tegijaks saab praegu arenev ja kiirelt süvenev aktiivne keeris. See tsüklon areneb tervet Põhja-Euroopat valitsevas madalrõhusüsteemis, mida veab eest Hendrik'u nimeline keeris.

Ägeda keerise asukoht 22.10.2021. kesköö paiku. Õhurõhk keskmes prognoositavalt 965hPa! ECMWF


Sünoptiline ülevaadeTäna (21.10.2021) areneb suures madalrõhualasüsteemis Rootsi lõunaosa juures uus osatsüklon. See liigub kirdesse, keskmega meie läänesaarte kohalt. Täna õhtul see jätkab kiiret süvenemist, kuna Eesti lähistelt jookseb jugavool ning kohtuvad külm ja soe õhk, mis on ideaalne keskkond tsüklonite tekkeks ja kiireks süvenemiseks.Tormi toov keeris 21.10.2021 pealelõunal kell 15:30 satelliidipildil.

Hilisõhtul-öösel jõuab keeris Soome edelaranniku lähistele ja jätkab süvenedes liikumist kirde suunal.Homme õhtuks (22.10.2021) tormitsüklon eemaldub kaugemale Venemaa avarustesse ja selle mõju väheneb. Õhuvool pöördub keerise tagalas põhjakaarde ja avab vaba tee külmale õhule.
Meie ilmTäna (21.10.2021) pealelõunal algab saartest ja Edela-Eestist alates kiire edela- ja lõunatuule tugevnemine. Õhtul tugevneb tuul ka sisemaal. Õhtul on tuule kiirus saartel ja rannikul 8-14,  puhanguti 23 m/s, sisemaal jäävad puhangud veel 17...18 m/s ümbrusse. Saartele jõuab pealelõunal ka tihe vihmasadu, mis liigub koos tugeva tuuleväljaga edasi üle kogu maa. Eelkõige Lääne-Eestis on äikesevõimalus!Eeloleval ööl jätkub edelatuule tugevnemine, hommikuks on saartel ja rannikul tuule keskmine kiirus 11-17, puhanguti 26 m/s. Soome lahe ääres pole välistatud puhangud 30 m/s. Sisemaal on tuul samuti tormine, puhangud ulatuvad 21 m/s. Öösel jätkub ka tihe vihmasadu, hommikul suurem laussadu alates saartest lõpeb ning keerise tagalas sõuavad üle maa hoogsajupilved.Õhk on soe, sooja on 3...8 kraadi vahel. Homme (22.10.2021) päeval keeris eemaldub ja üle maa liigub vaid rünksajupilvi. Hommikul on tuul veel tormine, pealelõunal edela- ja läänetuul annab alates saartest tasapisi järgi.Õhuvool pöördub põhja ning algab külma sissetung, sajuhoogude ajal tuleb vihma sekka kohati lörtsi ja lumekruupe.
Võimalikud kahjud, millega tuleb arvestada- elektrikahjustused, eelkõige saartel ja rannikul, Põhja-Eestis. Sisemaal esineb ka kindlasti tavalisest rohkem elektrikahjustusi. Laadige täis akud, akupangad.- veetaseme tõus : Pärnu lahes on oodata veetaseme tõusu kuni 160cm üle keskmise. Mujal läänerannikul jääb kuni 100cm ümbrusse. - puude murdumised : osad puud on veel lehtes, mistõttu on need raskemad ja koosmõjus tormituulte ja tugeva sajuga on langemise oht arvestatavalt suurem. Ettevaatust liikluses!- Hiiumaale sõitjad! Üks suur laev on korralises hoolduses, asendab Regula, mis reeglina üle 17 m/s tuultega ei sõida. Homset prognoosi arvestades on väga suur tõenäosus, et Regula ei sõida ja liinile jääb vaid 1 parvlaev. Lisaks algab homme koolivaheaeg, mil tavapäraselt on arvestatavalt rohkem rahvast liikvel.- Laevaliikluse seisakuid esineb tõenäoliselt ka muudel väikesaarte liinidel.- Saaremaa liinil muutusi tõenäoliselt ei tule, kuivõrd liinil olevad Piret ja Tõll kannatavad rohkem tuult. Sellest tulenevalt tekivad sadamas ilmselt pikad ootejärjekorrad. Varuge kannatust!- Igasuguste kahjude vältimiseks korjake õuest ära lahtised esemed, mis võivad lendu minna.
Kategooriad: Blogid

42.nädala ilm (18.- 24.10.2021)

15. Oktoober 2021 - 20:04

Kommentaariumi viide ja reeglid

Stratosfääri temperatuurianomaalia 18.10.2021 paiku. Näha on järsku soojenemist. Täpsemad kaardid SIIN.

On märke stratosfääri järsust soojenemisest Siberi aladel, kusjuures on see juhtunud tavatult vara.Nähtus on seotud tõenäoliselt nn. Berliini fenomeniga : stratosfääri äkiline soojenemine ehk Berliini fenomen, sest just seal see nähtus 1950ndatel avastati ja esmakordselt kirjeldati. Stratosfääri äkiline soojenemine on seotud polaarpöörise jagunemisega (kaksistumisega), mille tulemuseks on jugavoolu aeglustumine – stratosfääri läänetuuled muutuvad nõrgemaks, peatuvad või asenduvad idavooluga. Selle mõjul hakkab tsirkulatsioon (õhuringlus) muutuma ja suureneb (pool)meridionaalse tsirkulatsioonitüübi tõenäosus. Stratosfäärist alguse saanud muutused jõuavad maapinnale mitme päeva kuni paari nädala möödudes, mõjutades kõige rohkem Euroopat. See, milline tsirkulatsioonivorm on parasjagu ülekaalus, sõltub Rossby ehk planetaarlainetest ja polaarpöörise tugevusest. Kui viimane on mingil põhjusel nõrk (näiteks jagunemise tagajärjel), siis saavad areneda suure amplituudiga Rossby lained, mistõttu tavapärane läänevool (tsirkulatsiooni W-tüüp) asendub näiteks põhja- või kaguvooluga (vastavalt C- või E-tüüp), mis omakorda tähendab tavaliselt suuri anomaaliaid. Ilmselt sellest ka põhjus, miks Teravmäed vaevlesid kuni 5-kraadise kuumalaine käes (oli mõneks päevaks Norra kõige soojem koht), sest sinna jõudis troopiline õhumass Atlandi ookeani 30ndatelt laiustelt või miks Suurbritannias oli mitmel pool päevane õhutemperatuur alla 0 °C koos tugevate lumede, tuiskude ja eluohtliku olukorraga (väljastati punane ehk 3. astme hoiatus), sest sinna jõudis nn ultrapolaarne ja arktiline õhumass. Lund sadas ja külma oli kõikjal Euroopas, v.a Islandil, Teravmägedel ja Portugalis.(vt. veel : Jüri Kamenik, 8.3.2018, Maa Elu artikkel)
Seega saab saabuvat külma tõenäoliselt just seostada polaarpöörise jagunemisega.
Nädal aga tuleb sügisene, kuid toob tõenäoliselt esimesed tahked sademed.
ECMWF-väljund 23.10.2021. kohta. Näha on külma õhumassi jõudmist.


Esmaspäeval ja teisipäeval (18. ja 19.10.) oleme tugevneva kõrgrõhkkonna mõjusfääris. Ilm on sajuta, vaid rannikule võib merelt sajupilvi jõuda, mis poetavad vihma.Lääne- ja loodetuul on nõrgapoolne, puhangud 13 m/s. Ööd on jahedad : õhutemperatuur on -3...+3, rannikul mõni kraad soojem, päeviti on 4...9°C.
Kolmapäeva öösel (20.10.) jõuab uus madalrõhkkond läänest koos tugeva vihmasajuga. Päeval sadu jätkub mandril, saartest alates laussadu lakkab.Lõunatuul paisub tormiseks, puhangud sisemaal 13, rannikul 20 m/s. Õhutemperatuur on öösel enne sadu veel -2...+4, lääne pool aga tõuseb juba 5°C ümbrusse. Päeval hõredama pilvekihiga lääne pool 10°C ümber, idas jääb alla 10 pügala.Neljapäeval (22.10.) seesama keeris eemaldub, tormine tuul pöördub läände-loodesse. Suuremad sajud eemalduvad ning õhuvool pöördub loodesse, hakates meile külma kandma. Öösel on õhutemperatuur 5...10°C, päeval aga hakkab langema, jõudes õhtuks mandril laiguti miinuspoolele.
Reedel (22.10.) jõuab Läänemere õhuruumi uus madalrõhkkond. Läänest alates hakkab sadama, kuid lisanduva jaheduse tõttu sajab nii vihma kui ka lörtsi.Tuul puhub külmast põhjakaarest ja on mõõdukas. Öösel on õhutemperatuur 0 ümber, päeval tõuseb 5°C ümber.
Nädalavahetusel (23. ja 24.10.) jääme väheaktiivsesse rõhuvälja madal- ja kõrgrõhkkonna vahele. Sajuhooge on hõredalt, peamiselt rannikul ja saartel. Tulevad need nii vhma, lörtsi kui kohati ka lumekruupidena.Nõrgapoolne tuul püsib loodest ja kannab külma juurde, nii on öösiti õhutemperatuur mandril laialdaselt miinuspoolel, rannikul ja saartel 5°C ümber. Päeviti tõuseb vaid mõni kraad üle nulli.
Kategooriad: Blogid

41.nädala ilm (11.- 17.10.2021)

12. Oktoober 2021 - 20:20

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb sajune ja tuuline nädal.

Väheliikuvad sajupilved 12.10.2021 õhtul Ilmateenistuse radaril

Nädala algus (11. ja 12.10.) möödusid lääne pool sajuselt, ida pool kuivemalt. 11.-12.10.2021 oli Läänemerel äikest, välke võis näha saartelgi.

Välgud 11.- 12.10.2021 Lightningmapsi välguradaril


Kolmapäeval (13.10.) saarte kohal tekkinud rahulik osatsüklon eemaldub tasapisi. Selle vahetus läheduses areneb mitmel pool sajupilvi, mis aeglaselt liikudes kostitavad enam läänepoolset eestit.

Tuul on vaikne.Öösel on sooja 1...9, päeval kuni 10°C.
Neljapäevaks (14.10.) selle keerise mõju väheneb veelgi ning veidikeseks saame sajust puhkust.
Läänest läheneb aga uus tsüklon, mis edelatuule õhtuks tugevaks tõstab.
Õhutemperatuur on öösel 1...7, päeval kuni 10°C.

Reedel ja laupäeval (15. ja 16.10.)see keeris pärale ja sellega seotud tugev vihm vallutab Eestimaa. Sadu algab reedel ja lõppeb laupäeva pealelõunat saartest alates. Kusjuures laiguti, eelkõige öisel ajal pole välistatud ka lörts.
Lõunakaaretuul paisub tormiseks, puhangud 15 m/s, rannikul 21 m/s, laupäeval nõrgeneb veidi ja pöördub läände ja loodesse.
Õhutemperatuur on öösiti 1...7, päeval 4...8°C.

Pühapäeval (17.10.) aktiivne keeris eemaldub ja ilm päeval lühiajaliselt kuiveneb ja rahuneb. Läänekaaretuul nõrgeneb hommikuks, kuid päeval uuesti tugevneb, seda läänest läheneva uue madalrõhkkonna tõttu.
Öö on 0°C ümber, rannikul soojem, päev jääb ikka alla 10°C.
Kategooriad: Blogid

40.nädala ilm (4.- 10.10.2021)

3. Oktoober 2021 - 10:41

Kommentaariumi viide ja reeglid

Tuleb kuiv, kuid tuuline nädal.

Sügis on täies hoos. Kaivo foto 2.10.2021 Pärnumaalt

Esmaspäevast neljapäevani (4. -7.10.2021) oleme idapoolse kõrgrõhkkonna ja läänepoolse aktiivse ja laiaulatusliku madalrõhkkonna piirimail. Sajuhooge jõuab kohati eelkõige läänemaakondadesse.Kagutuul püsib tugev, puhangud sisemaal 15, rannikul 18-20 m/s.Õhusooja on öösiti 2...9, päeviti 15°C ümber.
Reedel (8.10.) murrab madalrõhkkond üle Skandinaavia itta, kuid meile jõudvad sajud on pigem  nõrgad.Tuul pöördub kagust edelasse ja puhangud ulatuvad ikka 18 m/s. Ka õhusoe on öösel endiselt 2...9, päeval üle 10°C.
Nädalavahetusel (9. ja 10.10.) tugevneb praeguse seisuga uuesti võimas idapoolne kõrgrõhkkond, mis blokeerib sajupilved.Õhuvool püsib sel juhul lõunakaarest avatuna, kuid tuul nõrgeneb tuntavalt. Õösiti on 3...10, päeviti 9...15°C.

Kategooriad: Blogid

18. jaanuari ekstreemumid 2012-2022

AastaMaks.KeskmineMin.
20222,2°C-2,35°C-6,7°C
20211,5°C-4,20°C-10,0°C
20205,8°C2,28°C-2,2°C
20190,4°C-3,93°C-12,4°C
20181,0°C-4,48°C-9,1°C
20172,6°C-0,51°C-6,3°C
20160,9°C-3,17°C-12,0°C
20154,4°C2,38°C0,2°C
2014-4,0°C-12,38°C-20,3°C
2013-5,4°C-12,46°C-23,2°C
20121,7°C-2,60°C-6,3°C

Ilmateenistuse ennustus

-7...1°C
-6...2°C
-6...2°C
0...5°C
-1...4°C
-2...1°C
-4...1°C
0...-5°C

Külastatavus

Statistika: METRIX.Station

Ennustuse täpsuse jooksva kuu parimad

AllikasPäevi%
Forecast.io192,14%
Yr.no190,36%
Forecast.io289,86%
Yr.no288,39%
Forecast.io388,14%

Tänane kuufaas

99,5% on kuu nähtav.
15 päeva on noorkuuni.
Täiskuu

UV-indeks

Päevarekordid

Täna Tallinnas kõige soojem on olnud 5,1°C (1975) ja külmem -31,1°C (1940).

Täna Tartus kõige soojem on olnud 6,5°C (1993) ja külmem -31,3°C (1968).

Facebook

Ilmateenistuse hoiatused

Tase 1:
loodetuul puhanguti 15 m/s
Tase 1:
loodetuul 8 puhanguti 12 m/s.

Veebimajutus

Süsteemimootor

drupal

HTML raamistik

bootstrap 3

Kujundus

bootswatch

Reklaam

adsense

Sisuedastusvõrk