Loodusvaatleja

Telli voog Uudisvoog Loodusvaatleja
Kirjutan põhiliselt ilmast ja loodusest.Kairo Kiitsaknoreply@blogger.comBlogger114125
Uuendatud: 1 tund 37 minutit tagasi

Muutlikud ilmaolud Eestis jõululaupäeva eel (19.-24.12.2017)

19. Detsember 2017 - 20:01
Jõululaupäev pole enam kaugel ja nüüd on huvitav hoida silma peal ilmamuutustel. Neljapäeval (21.12) jõuab üle Läänemere Eesti kohale uus madalrõhulohk. Pilvisus tiheneb ja on oodata tuule tugevnemist. Öösel puhub mõõduka tugevuasega edela- ja lõunatuul. Merel ja rannikualadel on oodata tuulepuhanguid 15-20 meetrit sekundis. Mandri-Eestis muutub samuti tuul tuntavamaks. Tugevamad puhangud võivad ulatuda sisealadel 13 meetrini sekundis või pisut üle selle. Päevasel ajal tuul raugeb ja pöördub saartelt alates juba loodesse.
Ööseks jõuab mõõdukas vihmasadu mere kohalt Loode-Eestisse ja Lääne-Eestisse. Ulatuslik sajutsoon liigub aegamisi kagusse. Rannikualadel sajab peamiselt vihma või lörtsi. Vastu varahommikut läheb sügavamal sisemaal sadu üle lumeks. Nähtavus halveneb tihedas lumesajus ja teeolud muutuvad kiiresti lumiseks. Lisaks suureneb libedusoht. Ennelõunal sajab Pärnu-Rapla-Tallinn mõttelisest joonest ida pool mõõdukat või tugevat lund. Lõunaks sadu nõrgeneb alates loode poolt. Pärastlõunal sajab veel Lõuna-Eestis ja Kagu-Eestis lund Ilmamudelite prognooside kohaselt võib Eesti idaosas sadada poole päevaga 5-10 cm lund, paigut ei ole välistatud rohkemgi. Arvestama peab ka sellega, et kui tuul on mõõdukas või tugev, siis võib esineda tuisku. Ulatuslik sajuvöönd jõuab õhtuks Valgevene ja Lääne-Venemaa aladele ning nõrgeneb seal.
Kuna madalrõhulohk kannab endaga kaasas ka soojemat ja niiskemat õhku, siis hakkab õhutemperatuur öösel tasapisi tõusma alates Lääne-Eestis ning Loode-Eestist. Suureneb ka jäiteoht. Öösel ja varahommikul on Ida-Eestis veel valdavalt miinuskraadid, termomeetri näidud jäävad seal tõenäoliselt -0…-4 kraadi vahele. Samas ei ole välistatud, et sügaval sisemaal on üksikutes kohtades ilmaolud veel külmemad. Näiteks mitmed ilmamudelid on ühel meelel, et neljapäeva öösel võib õhutemperatuur Kagu-Eestis langeda enne lumesaju saabumist kuni -8 kraadini. Läti Ilmateenistuse prognoosis on samuti sarnane olukord välja toodud. Eks seda näitab ainult aeg. Temperatuur sõltub mitmetest faktoritest. Kuid päevasel ajal tõuseb õhutemperatuur juba kõikjal 0 kraadist kõrgemale. Kõrgustikel võib õhutemperatuur jääda püsima +0…+2 kraadi vahele. Lääne-Eestis tõuseb õhutemperatuur kuni 5 soojakraadini. Hilisõhtuks madalarõhulohk eemaldub Eestist ja põhja poolt jõuab kohale arktiline õhumass. Ettevaatust! Õhutemperatuur langeb ööl vastu reedet mitmel pool taas kiiresti miinuspoolele. Veel kord tahaks rõhutada, et teeolud saavad olema kohati üsna libedad.
 Kaardilt on näha, et sadu peaks liikuma loodest kagusse üle Eestis. Violetne värvus tähistab mõõdukat ja tugevat lumesadu. Sinine värvus viitab vihmale. Allikas: wxcharts.eu

Prognoositav lumepaksus Eestis hilisõhtuse seisuga 21.12.2017 (prognoos: 19.12.2017)Allikas: wxcharts.eu

Kategooriad: Blogid

Uus osatsüklon muudab ilma pilvisemaks ja sajusemaks (5.-6.12.2017)

5. Detsember 2017 - 13:06
Käesoleva nädala alguseks jõudis põhja poolt Eestisse artkiline õhumass. Järgnevatel päevadel tuleb ilm valdavalt jahedapoolne ja paljudes kohtades on oodata lumelisa.5. detsembril suureneb Läänemere regioonis madalrõhkkonna mõju. Ilmamudelite prognooside kohaselt moodustub õhtusel ajal Soome lahe kohal või Hiiumaa lähistel uus osatsüklon. See laieneb Eesti kohale ja peaks liikuma siit liikuma edasi aegamisi kagusse Lääne-Venemaa aladele või täpselt Läti kohale. Selle mõjul paisub edelatuul ja lõunatuul tugevamaks. Läänemerel, saarte ümbruses ja Liivi lahel on oodata tuulepuhanguid kohati 15-20 m/s. Kui osatsüklon oma keskemega Mandri-Eesti kohale laieneb, siis paljudes kohtades on tuul valdavalt nõrk. Öösel pöördub juba tuul järk-järgult loode ja läände. Vastu varahommikut hakkab tuul tasapisi nõrgenema merel ja saartel.Lisaks tuule tugevnemisele muutub ilm ka pilvisemaks ja sajusemaks. Madalrõhulohk toob endaga kaasa nii vihma, lörtsi kui ka lund. Sajutsoon jõuab juba õhtuks loodest Läänemere kohalt saartele ja Loode-Eestisse ning levib sealt edasi kagusse. Lääne-Eestis ning Eesti loodeosas sajab peamiselt vihma ja märga lund. Hilisõhtuks liigub sajuvöönd juba sügavale sisemaale. Sadu läheb kõikjal üle lumeks.Ööl vastu 6. detsembrit sajab paljudes kohtades mõõdukat või tugevat lund. Tihedas lumesajus muutuvad teeolud lumiseks ja libedaks, lisaks halveneb kohati nähtavus. Kõigest ühe ööga võib sadada mitmel pool mandril 5-10 cm lund. Ei saa välistada, et üksikutes kohtades osutub see number isegi suuremaks ehk siis üle 10 cm. Seega liikluses soovitame olla tähelepanelikum ja mitte kiirustada. Õhutemperatuur langeb ka 0 kraadist madalamale. Püsib märkimisväärne libeduseoht. Kolmapäeva hommikul ei ole välistatud paiguti kuni 5 kraadi külma. Neljapäeval jõuab ajutiselt Eesti kohale soe õhumass, mistõttu õhutemperatuur tõuseb mitmel pool plusspoolele. Kuid juba reedel jõuab Eestisse taas artkiline õhumass. Nädalavahetuse ilm saab olema jahedapoolne ja kohatiste lumehoogudega.
ICON-EU mudel ennustab samuti mõõdukat lumesadu Eestisse 5. detsembri õhtuks. Kasutatud allikas: wxcharts.eu 
Kategooriad: Blogid

Detsembrikuu algab lumiselt ja lörtsiselt mitmel pool Eestis (30.11.-3.12.2017)

30. November 2017 - 13:48
Käesoleva nädala lõpus muutuvad ilmaolud Eestis  talviseks. Artkilise õhumassi sissetungiks on Põhja-Euroopa ja Kesk-Euroopa väravad juba avatud. Ilmad hakkavad muutuma vaikselt külmemaks.
Ööl vastu 30. novembrit mõjutab veel Eesti ilma Lõuna-Skandinaavia kohalt aeglaselt põhja liikuva madalrõhkkonna idaserv. Vastu varahommikut liiguvad pilved lõunast põhja ning paljudes kohtades sajab nii lörtsi kui ka lund. Lääne-Eestis võib sadu piirduda ainult vihmaga. Siin-seal Mandri-Eestis kattuvad sõiduteed kerge lumekihiga, mistõttu püsib oht libeduseks.
30. novembril moodustub Kesk-Euroopas Slovakkia ja Lõuna-Poola lähistel uus madalrõhkkond, mis toob nendesse riikidesse mõõduka ja kohati tugeva lumesaju. Ilmamudelite prognooside kohaselt võib Kesk-Poolas ja Kirde-Poolas lisanduda kõigest ühe ööpäevaga 5-20 cm lund. Kuna jugavool ulatub samal ajal Kagu-Euroopast üle Ida-Euroopa Põhja-Euroopani, siis suunatakse kiiresti süvenev madalrõhkkond üle Poola Baltimaade poole. Pärastlõunaks jõuab tihedam pilvemass ühes sajuga Leedusse ning hilisõhtuks juba Lätisse. Meie lõunanaabrite juures on oodata samuti mõõdukat või tugevat lumesadu, kohati võib saju sekka ka lörtsi ja vihma tulla. Kui palju lund on oodata Leedus ja Lätis? Ilmamudelite kohaselt on oodatav lumekogus ühe ööpäeva jooksul Leedus ja Lätis hinnanguliselt umbes 5-15 cm.
Ööl vastu 1. detsembrit jõuab suur sajutsoon Läti kohalt kõigepealt Edela-Eestisse, Lõuna-Eestisse ning Kagu-Eestisse. Madalrõhkkonna kese satub Eesti kohale ja seetõttu on tuul meil võrdlemisi nõrk ning kuna õhumass on piisavalt jahe, siis on oodata nii lund kui ka lörtsi. Mõningates kohtades ei saa välistada ka vihma.  Varastel hommikutundidel liigub sadu Lõuna-Eestist Põhja-Eesti suunas, mis tähendab seda, et sisuliselt kogu Eestis on suur tõenäosus sademete esinemiseks. Suure tõenäosusega on lumesadu paiguti mõõdukas või isegi tugev. See võib reedel inimestele teatud olukordades ohtu valmistada. Ilmamudelite ennustuste kohaselt on Mandri-Eestis oodata 5-10 cm lund, osades kohtades ei ole välistatud enamgi. Igaks juhuks tuletame meelde, et mõõdukas või tugevas lumesajus halveneb nähtavus ja sõiduteed kattuvad lumekihiga. Teedele värskelt maha sadanud lumi põhjustab libedust. Reede õhtul langeb õhutemperatuur osades kohtades 0 kraadist madalamale. Pärastlõunal või õhtul alates lõuna poolt suurem sadu lõppeb. Hilisõhtul võib esineda veel kohatisi lumehooge. Ööl vastu 2. detsembrit liigub sadu edasi Lõuna-Soomest ja Lääne-Venemaalt vaikselt kirdesse.
 Violetne värvus tähistab kaardil mõõdukat ja tugevat lumesadu. Roheline ja sinine värvus viitavad nõrgale või mõõdukale vihmasajule. Allikas: wxcharts

Prognoositav lumikatte paksus 1. detsembri hilisõhtuks. Allikas: wxcharts

30. novembri öösel sadas mitmel pool Ida-Eestis ja Lõuna-Eestis lund. Õhutemperatuur langes idapoolsetes maakondades 0 kraadist madalamale. Hommikul oli mõnes kohas isegi temperatuur -1 kraadi. Valgamaal mõõdeti lumepaksuseks 5 cm. Lääne-Virumaal ja Ida-Virumaal jäi lumikatte paksus hommikuse seisuga 3-4 cm vahele. Isegi Jõgevamaal oli osades kohtades kuni 3 cm lund. Meil siin Tartus oli ka umbes 3 cm lund sadanud selle ühe ööga. Päeval püsis pilves ilm, sadas nõrka lund. Allolev foto on jäädvustatud lõunasel ajal Tartu linnas Maarjamõista lähistel. Sõitueed olid sopased. Õhutemperatuur püsis 0 kraadi lähistel. 


Kategooriad: Blogid

Lumeolud Lääne-Virumaal Kariväraval 27.10.2017

26. November 2017 - 13:05
27. oktoobri öösel sadas üsna pikalt Kariväraval lund. Hommikuks oli lumepaksus siin kandis 11 cm. Õhutemperatuur oli varastel hommikutundidel ligi -1,3 kraadi.  Päeval oli taevas enamasti madalate pilvedega kaetud, esines ka udu või uduvine. Ilm oli vaikne. Temperatuur püsis kergelt miinuspoolel.
Kategooriad: Blogid

Ilmaolud muutuvad kogu Eestis talviseks 25.10.2017

26. November 2017 - 13:00
Alates käesoleva nädala keskpaigast muutuvad ilmaolud talviseks. Värskete ilmamudelite prognooside kohaselt moodustub 25. oktoobril Lõuna-Skandinaavia kohal uus osatsüklon, mis liigub üle Läänemere keskosa Eesti suunas. Madalrõhkkonnaga seotud pilvemass jõuab juba ööl vastu kolmapäeva saartele ning hommikuks Lääne-Eestisse. Päeval levivad kiudkihtpilved ja kõrgkihtpilved edasi idasse. Hiljemalt pärastlõunaks või õhtuks on kogu Eesti kõrgema kihi pilvedega kaetud. 
Lisaks on oodata kagutuule tugevnemist nii merel, rannikualadel kui ka sügaval sisemaal. Saartel ja rannikualadel võivad kõige tugevamad tuulepuhangud küündida kuni 25 m/s. Mandri-Eestis on oodata puhanguid kuni 15 m/s, üksikutes piirkondades ei ole välistatud natukene rohkemgi.
Kolmapäeva õhtuks jõuab suur sajutsoon kõigepealt saartele ning levib sealt aegamisi edasi Mandri-Eesti suunas. Pisut enne keskööd jõuab lumesadu alles Ida-Eestisse ja Kagu-Eestisse. Saartel sajab peamiselt vihma ja lörtsi, ei ole välistatud lumi. Alates Mandri-Eesti lääneosast läheb sadu peamiselt lumeks üle. Prognooside kohaselt võib sadu kohati mõõdukas või tugev olla. Ööpäevane lisanduv lumekogus on sisemaal 2-10 cm. Kindlasti tuleb arvestada sellega, et tugev tuul ja tihe sadu halvenedavad nähtavust. Kui tuul on tugev ja sajab lund, siis on oht lumetuisuks ning pinnatuisuks. Sõiduteedel esineb ka libedust.
Kaart: (http://wxcharts.eu). Sinine, roheline ja oranžikas värvus tähistavad vihma. Mida punakam see on, seda tugevam on prognoositavalt vihmasadu. Violetne värvus tähistab mõõdukat lumesadu.

Lumetuisk ja pinnatuisk Maeru piirkonnas Keilast edela pool kell 22:51. Nagu näha, siis tuul oli tugev.


Kella 22 paiku olid teeolud Lääne-Eestis ja Kesk-Eestis juba üsna lumised. Liikluses halvendasid nähtavust tihe sadu ühes tugeva tuulega, esines lumetuisku ja pinnatuisku. Sõiduteed olid kohati libedad.Kella 21:00-22:00 vahel mõõdeti Ruhnu saarel kagutuule puhanguks 24,4 m/s. Jõgevamaa põhjaosas Tooma ilmajaamas ja Lääne-Virumaal Väike-Maarjas ulatusid puhangud pisut üle 15 m/s. Isegi Peipsi järve ääres Tiirikojas mõõdeti üheks tuuleiiliks 17 m/s. Tuul puhus valdavalt kagust ja püsis tugevana.Maha sadanud lume tõttu kaasnes ka õhutemperatuuri langus paljudes kohtades. 


Kella 21:30 seisuga  hakkas tihe lumesadu juba Ida-Eestisse jõudma ning tuul püsis jätkuvalt tugevana.  Lääne-Eestis ja Kesk-Eestis sadas mõõdukat lund. 


Kella 21:20 paiku olid teeolud on juba väga lumised näiteks Üdruma kandis Läänemaal.


Kella 20 paiku esines Lääne-Eestis juba lumetuisku, teeolud muutusid järk-järgult lumisemaks. Kesk-Eestisse jõuab sadu enne keskööd ja Ida-Eestisse tõenäoliselt alles pärast keskööd. Ohutut liiklemist kõikidele autojuhtidele!


Läänemere regioonis ulatusid tugevamad tuulepuhangud kohati juba üle 25 m/s. NB! Kagutuule äkiline tugevnemine jätkub ka Eesti vetes. Allikas: https://www.smhi.se/en/weather/sweden-weather/observations


Kella 16:00 seisuga sadas vihma juba nii Saaremaal kui ka Hiiumaal. Kagutuule puhangud ulatusid samal ajal Roomassaare piirkonnas üle 20 m/s. Järgnevate tundide jooksul võivad tugevamad tuuleiilid kündida saartel, Liivi lahe regioonis ja looderannikul kuni 25 m/s. Sajutsoon liigub aegamisi idasse. Hilisõhtul hakkab mandril aga lörtsi ja lund sadama. Õhutemperatuur langeb sisemaal paiguti alla 0 kraadi, esineb libedust!

Kategooriad: Blogid

Õhuke lumikate Kariväraval 26.11.2017 hommikul

26. November 2017 - 12:39
Ööl vastu 26. novembrit liikus üle Eesti põhjakirdesse aktiivne madalrõhkkond. Ilm oli pilves ja paiguti üsna tuuline. Mitmel pool sadas mõõdukat vihma ja lörtsi. Varastel hommikutundidel tuli vihma ja lörtsi sekka ka lund. Lumesadu täheldati Raplamaal, Harjumaal, Läänemaal ja Lääne-Virumaal. Suurem sadu liikus lõunaks Eesti kohalt Soomesse, kuid edelatuul ja läänetuul oli endiselt tugev. Käesolev foto on jäädvustatud varahommikul kella 7-8 vahel Rakvere külje all Kariväraval. Ennelõunaks oli lumi sulanud. Minu piirkonnas langes öösel õhutemperatuur 0 kraadi lähistele. Päeval oli temperatuur kindlalt plussis.

Allikas: Riigi Ilmateenistus (sajuhulgad Eestis hommikuse seisuga)
Allikas: Riigi Ilmateenistus (lumikatte paksus Eestis hommikuse seisuga)
Kategooriad: Blogid

23. jaanuari ekstreemumid 2008-2018

AastaMaks.KeskmineMin.
20180,4°C-3,29°C-8,8°C
20173,3°C1,32°C0,0°C
20161,2°C-9,77°C-26,2°C
20151,6°C-1,78°C-8,2°C
2014-6,3°C-15,65°C-25,7°C
20130,4°C-4,07°C-12,3°C
20121,3°C-4,55°C-11,7°C
2011-0,7°C-6,58°C-15,6°C
2010-7,2°C-18,95°C-30,6°C
20093,0°C-0,10°C-7,4°C
20081,7°C-0,61°C-4,6°C

Ilmateenistuse ennustus

-3...-13°C
-5...1°C
0...-12°C
-6...4°C
0...5°C
2...6°C
0...3°C
1...3°C

Rõhkkonnad Eestis

PäevMadal- rõhkkondKõrg- rõhkkond
23.01.Christian
22.01.Christian
21.01.Friederike
20.01.Friederike
19.01.Friederike

Ennustuse täpsuse jooksva kuu parimad

AllikasPäevi%
Forecast.io192,56%
Ilmateenistus 192,22%
Yr.no191,78%
Yr.no290,78%
Forecast.io490,67%

Päevarekordid

Täna Tallinnas kõige soojem on olnud 5,0°C (1984) ja külmem -26,3°C (1941).

Täna Tartus kõige soojem on olnud 4,7°C (1993) ja külmem -29,6°C (1907).

Facebook

Ilmateenistuse hoiatused

Külastatavus

Röntgenkiirgus

Tänane kuufaas

39,2% on kuu nähtav.
24 päeva on noorkuuni.
Noorkuu

UV-indeks Tõraveres

Veebimajutus

Süsteemimootor

drupal

HTML raamistik

bootstrap 3

Kujundus

bootswatch

Reklaam

adsense

Sisuedastusvõrk